-0.4 C
Czech
Pátek 16. ledna 2026
Protext ČTKŠtěrkovna Open Music oslaví 20. narozeniny i s Ewou Farnou a kapelou...

Štěrkovna Open Music oslaví 20. narozeniny i s Ewou Farnou a kapelou Tři sestry

Hlučín (Opavsko) 2. listopadu 2023 (PROTEXT) – Festival Štěrkovna Open Music v příštím roce oslaví 20. výročí své existence. Pořadatelé připravují velkou narozeninovou párty. Vystoupí na ni například i nejúspěšnější současná česká zpěvačka Ewa Farna, které se podařilo před časem hned třikrát vyprodat pražskou O2 Arénu. Pogratulovat přijede i legendární kapela Tři sestry. Na festivalu konaném na březích Hlučínského jezera od 25. do 26. července 2024 vystoupí úplně poprvé. Za pořadatele to dnes řekl ředitel festivalu David Moravec. Už dříve organizátoři zveřejnili, že vystoupí také Divokej Bill, Rybičky 48, Vojta Dyk s se svým projektem D.Y.K. a kapela No Name.

„Když jsem v roce 2005 připravoval první ročník Štěrkovny Open Music, vůbec jsem netušil, že ještě za 20 let budu ladit program na ten jubilejní dvacátý. Jsem ale nyní moc rád, že se festival z vyloženě lokální akce rozrostl do oblíbené a vyhledávané přehlídky s celorepublikovým přesahem. Svědčí o tom i to, že Štěrkovna je dnes třetí největší festival v Moravskoslezském kraji a největší mimoostravský,“ řekl Moravec.

Dodal, že blížící se jubilejní ročník si zasloužil také mimořádný program. „Podařilo se namíchat hudební koktejl složený ze dvou zásadních ingrediencí. Jsou to například kapely, které jsou s festivalem dlouhodobě vnitřně spojené či u nás hráli častěji. Na druhou stranu to jsou zase interpreti, kteří patří mezi legendy české scény a dosud u nás nikdy nebyli. No a pak máme speciální koření, což jsou naše mimořádné projekty. Můžeme dnes prozradit, že na každý den chystáme jeden velký projekt s orchestrem. Už brzy k nim zveřejníme bližší podrobnosti,“ uvedl.

Jednou z kapel, která se na Štěrkovně Open Music představí úplně poprvé bude skupina Tři sestry. Legenda takzvaného českého pub roku totiž dlouho odolávala pozvání na hlučínskou akci. Hudebníci v tradičním termínu festivalu totiž mívají dovolenou. „Po letech se ale podařilo vše skloubit a Tři sestry budou jednou z hvězd čtvrtečního programu,“ dodal Moravec. Naopak Ewa Farna už na festivalu vystupovala několikrát. Poprvé to bylo v roce 2009, kdy přijela se svým tehdy ještě aktuálním prvním hitem Měls mě vůbec rád. Nyní se vrací už jako vyzrálá umělkyně s kreditem té vůbec v současné době nejúspěšnější zpěvačky.

Většinu programu pořadatelé plánují zveřejnit ještě do Vánoc. „A to i včetně pro příští ročník opravdu mimořádných projektů,“ dodal další z pořadatelů Matěj Ostárek. Uvedl také, že po letošním nejúspěšnějším ročníku v dosavadní historii se areál festivalu výrazně měnit nebude. „Rozhodně nebudeme rozšiřovat kapacitu. Ta zůstane stejná jako letos. Naopak pracujeme na zkvalitnění poskytovaných služeb a na vizuální stránce. Chceme do přípravy zapojit i architekty, kteří nám právě s tou vizuální stránkou mohou pomoci. Věnovat se budeme i udržitelnosti akce. Dál platí i to, že festival je pro nás koníček, který chceme vymazlit ještě k větší dokonalosti,“ řekl Ostárek.

Festival se na břehu Hlučínského jezera koná od roku 2005. Zaměřuje se na českou a slovenskou hudební scénu. Generálním partnerem je stavební společnost Tomáš STRAUB s.r.o.. Festival se koná za podpory Moravskoslezského kraje.

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama

Doporučujeme

Evropské jednotky v Grónsku Trumpa neodradí, uvedl Bílý dům

Přítomnost evropských jednotek v Grónsku snahu Donalda Trumpa o získání ostrova neovlivní, řekla mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na autonomní dánské území dorazili první evropští vojáci. Schůzka mezi dánskými, grónskými a americkými představiteli spor nevyřešila.

Machado věnovala svoji Nobelovu medaili Trumpovi

Venezuelská opoziční lídryně Maria Corina Machado předala ve čtvrtek v Bílém domě americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi medaili, kterou dostala k Nobelově ceně míru. Schůzka měla jasný cíl. Machado chce získat vliv na to, jak bude Washington formovat politickou budoucnost Venezuely.

EPA mění přístup k regulaci znečištění ovzduší

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí mění způsob, jakým posuzuje přínosy regulací ovzduší. Zdravotní dopady znečištění bude dál hodnotit, ale už jim nebude přiřazovat konkrétní finanční hodnotu. Kritici varují, že to může usnadnit oslabování ochrany zdraví i klimatu.

Prezident Pavel zahájil ve Lvově návštěvu Ukrajiny

Český prezident Petr Pavel je na Ukrajině. Schůzkou s představiteli místní správy v západoukrajinském Lvově dnes zahájil svou třetí návštěvu Ruskem napadené země od nástupu do funkce hlavy státu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Macháč v Adelaide prošel do semifinále, Siniaková si zahraje finále čtyřhry

Tomáš Macháč zvládl v Adelaide čtvrtfinále generálky na Australian Open a postoupil do semifinále. Osmý nasazený porazil Španěla Jaumeho Munara 6:4, 6:4 a čeká ho turnajová dvojka Tommy Paul. Američan v dalším zápase přehrál domácího kvalifikanta Aleksandara Vukice 6:3, 6:2.

Boeing věděl o vadě dílu spojené s pádem nákladního letadla UPS

Nákladní letadlo UPS se v listopadu v Kentucky zřítilo po dramatickém selhání u křídla a zahynulo při tom 15 lidí. Vyšetřovatelé teď popisují, že problém souvisel se strukturální vadou části uchycení motoru, kterou Boeing zaznamenal už před lety u podobných strojů.

Americký zásah v Grónsku by byl katastrofa, konec světa, varoval Tusk

Případný americký vojenský zásah v Grónsku by byl z politického hlediska katastrofa. Konflikt či pokus o zabrání území státu, který je členem NATO, jiným státem Severoatlantické aliance by znamenal konec světa, jak je dnes známý, a který po dlouhá léta zaručoval bezpečnost, varoval dnes polský premiér Donald Tusk. Vzhledem k dosavadnímu počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa je možný každý scénář, připustil šéf polské vlády. Polsko své vojáky do Grónska nevyšle, uvedl také.

Kreml souhlasí s Trumpem, že uzavření míru brzdí Kyjev, a ne Moskva

Rusko souhlasí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v názoru, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, a ne ruský vůdce Vladimir Putin zdržuje dosažení potenciální mírové dohody. Uvedl to dnes podle agentur Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Současně varoval, že se Kyjevu "každým dnem" zužuje prostor pro rozhodování o ukončení války.

Rusko vyhošťuje britského diplomata, obviněného ze špionáže

Rusko vyhošťuje britského diplomata, o kterém ruská tajná služba FSB tvrdí, že jej kontrarozvědka odhalila jako pracovníka britské zpravodajské služby. Ruské ministerstvo zahraničí předalo protest britské chargé d´affaires v Moskvě a pohrozilo zrcadlovou odvetou, pokud by britská strana reagovala podobným krokem, uvedly tiskové agentury. Britská vláda nyní podle agentury Reuters uvedla, že svou reakci pečlivě zvažuje.

Posádka mise Crew-11 se kvůli zdravotnímu problému astronauta vrátila na Zemi

Zpět na Zemi se dnes z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli zdravotnímu problému astronauta vrátila čtyřčlenná posádka mise Crew-11. Přistání na vodní hladinu u kalifornských břehů živě na svém webu přenášel americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Trump zavádí 25procentní clo na některé čipy, umožní poplatky za prodej v Číně

Americký prezident Donald Trump zavedl 25procentní poplatek na prodej pokročilých čipů Nvidia H200 a AMD MI325X v zahraničí. Exekutivní příkaz souvisí s povolením prodávat tyto čipy na čínském trhu. Poplatek se bude vybírat formou cla za dovoz čipů, pokud jsou tyto čipy následně znovu vyvezeny do zahraničí, napsal Bílý dům ve středečním doprovodném dokumentu.

Americký útok na Venezuelu způsobil Rusku ekonomický bolehlav

Krátkodobé náklady a dlouhodobý přínos –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tak lze popsat dopad amerického útoku na Venezuely na Rusko. Moskva měla s Caracasem dlouhodobé obchodní vazby, které teď prezident Donald Trump zpřetrhal. Přijde tak o velké množství peněz. Z dlouhodobého hlediska si ale nemohla přát nic lepšího.

Zabíjení v Íránu podle Trumpa skončilo. Americký úder je blízko, spekulují experti

Zabíjení v Íránu skončilo a nejsou plánovány žádné popravy, oznámil americký prezident Donald Trump, který získal tuto informaci od důvěryhodného zdroje. Také naznačil, že k vojenskému úderu vůbec dojít nemusí. Násilné protesty přitom pokračují a experti naopak spekulují, že USA udeří už brzy.

Dvě tragédie během dvou dnů, v Thajsku znovu spadl jeřáb

Ještě ani neuplynul den od tragédie na severovýchodě Thajska a země řeší další smrtelnou nehodu spojenou se stavební technikou. U Bangkoku se zřítil jeřáb na silnici, zničil dvě auta a dva lidé přišli o život. Další zranění skončili v péči záchranářů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama