Požadavek Mali na stažení mírových sil OSN může destabilizovat celý region. V západoafrickém státě již zesilují útoky Islámského státu (IS) a dalších radikálních skupin, řekla podle deníku The National zvláštní vyslankyně při OSN. V Mali operují Wagnerovci, kteří se podle USA snaží přes zemi pašovat zásoby pro válku na Ukrajině, uvedla televize Al-Džazíra. Již dříve Washington obvinil mrtvého vůdce žoldnéřů Jevgenije Prigožina, že pomohl odchod mírových sil zosnovat.
„Jak se mnozí z nás obávali, rozhodnutí přechodné vlády uzavřít MINUSMA již na místě vyvolalo obnovené násilí,“ sdělila podle The National Radě bezpečnosti OSN americká diplomatka při OSN Linda Thomas-Greenfield.
MINUSMA je označení operace mírových sil OSN, o jejichž stažení rozhodla vojenská vláda Mali v červnu. Zahrnuje 15 tisíc vojáků. Již minulý rok si vynutila junta stažení francouzských vojáků a ozbrojenců z dalších zemí.
Mali’s request for UN peacekeepers‘ withdrawal is a ‚recipe for disaster‘, says US envoy https://t.co/gto1MFNEwj
— The National (@TheNationalNews) August 28, 2023
Zvláštní vyslankyně upozornila, že stažení mírových sil může destabilizovat celý region a mohlo by rozpoutat „nevýslovnou a nemyslitelnou zkázu“. Může totiž otevřít cestu pro expanzi teroristických skupin v zemi.
„Je to recept na katastrofu,“ prohlásila Greenfield. Rada bezpečnosti OSN rozhodla o ukončení operací v Mali již v červnu. Vedlo to k vystupňování nepokojů podporovaných místními odnožemi AL-Káidy a IS. Hlavně druhá skupina v zemi posílila.
V Mali navíc sídlí teroristická organizace Jama’at Nusrat Al Islam Wa Al Muslimin (JNIM), která se v současnosti prohlašuje za jediného ochránce zdejších obyvatel před bojovníky IS. Prudký nárůst bojů přiměl OSN evakuaci svých vojáků urychlit.
Jakou úlohu v tom hrají Wagnerovci
Čtyři vojáci OSN utrpěli zranění po střetech mezi Koordinací azavadských hnutí, koalicí tuarežských separatistických a arabských nacionalistických skupin a juntou. Mali již opustilo téměř 1100 vojáků OSN. Do 15. prosince opustí mírové síly šest základen.
Vedoucí mírové mise v Mali El-Ghassim Wane označil druhou fázi stahování vzhledem k bezpečností situaci v Mali i sousedním Nigeru za velmi náročnou. Podotkl však, že vojáci do stanoveného termínu Mali opustí. První fáze začala 17. července a skončila v pátek.
Junta mařila operace OSN různými omezeními od roku 2021, kdy přišli do Mali Wagnerovci. Ruská žoldnéřská skupina je nechvalně známa svou brutalitou páchanou jak na africkém, tak ukrajinském lidu.
USA už dříve obvinily Wagnerovce z destabilizačních aktivit v Africe a jejich již mrtvého vůdce Jevgenije Prigožina z pomoci při zosnování odchodu sil OSN. Jak upozornila televize Al-Džazíra, Wagnerovci mají v Mali vlastní zájmy.
USA obvinily žoldnéře z toho, že se snaží přes Mali pašovat vojenské vybavení od zahraničních dodavatelů a přesouvat tyto zbraňové systémy na Ukrajinu jako třetí strana. Využívat k tomu mají falešné dokumenty.