Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnout na samém konci svého volebního období americké vojáky ze Somálska vyvolalo v zemi obavy z budoucího vývoje. Informuje o tom agentura Reuters.
Somálský senátor Ajub Ismail Jusuf označil krok Spojených států za „mimořádně politováníhodný“. Podle Jusufa přichází „v kritické fázi úspěšného boje proti (milicím) Al-Šabáb a jejich globální teroristické síti“.
Milice Al-Šabáb se zformovaly v roce 2004 a v bojích se somálskou vládou usilují o vytvoření islámského státu.
Trumpovo rozhodnutí se týká stažení téměř všech sedmi set amerických vojáků přítomných na somálské půdě do poloviny ledna příštího roku. Vítěz prezidentských voleb v USA Joe Biden nahradí Donalda Trumpa v Bílém domě 20. ledna.

Podle agentury Reuters se američtí vojáci v Somálsku soustředili hlavně na podporu somálských zvláštních jednotek Danab, zapojených do bojů proti islamistům. Pravidelná somálská armáda je špatně vyzbrojena a vycvičena a potýká se s častými dezercemi.
Útoky milic Al-Šabáb se kromě samotného Somálska soustředí například také na Keňu a Ugandu. Zahynuly při nich už stovky civilistů včetně Američanů.
Podle senátora Jusufa, který je členem zahraničního výboru somálského senátu, „přispěli američtí vojáci obrovskou měrou k výcviku a operativní efektivitě somálských vojáků“.
Bývalý velitel zvláštních jednotek Danab plukovník Ahmed Abdullahi Sheikh uvedl, že během tří let jeho velení zahynulo v bojích více než sto jeho vojáků a dva Američané. V čele Danabu stál do roku 2019.
S rozhodnutím o stažení Američanů prý nesouhlasí představitelé somálských ani amerických ozbrojených sil.
Původní plán posílit Danab na 3 000 mužů měl být završen v roce 2027. Jeho budoucnost je ale nyní podle Sheikha nejistá.
S nejistotou a konflikty se potýká také širší východoafrický region. Sousední Etiopie, jejíž vojáci působí v Somálsku v rámci mírových sil, se nyní soustředí na boje na severu země v tigrajském svazovém státě. Podle agentury Reuters už Etiopie mnoho svých vojáků ze Somálska stáhla.