Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Srílanský prezident rezignaci nepodal. Situace je na ostří nože

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Napětí na Srí Lance roste. Prezident totiž do dnešního rána nepodal rezignaci, jak přes úřad premiéra země slíbil. Místo toho uprchl na Maledivy. Demonstranti, kteří včera obsadili sídlo premiéra, přitom slíbili v případě nedodržení prezidentových slov eskalaci. Ostrovní stát je zmítán chaosem. Při střetech s ozbrojenými složkami včera zemřel mladý demonstrant. Napsaly o tom deníky The Guardian, The Washington Post a server BBC News.

  Prezident Srí Lanky Gotabaja Radžapaksa informoval úřad premiéra o své středeční rezignaci. Hlava státu však se svou manželkou a dvěma příslušníky ochranky na palubě armádního tryskáče uprchla na Maledivy. Podle stanice BBC News přistál v hlavním městě Male kolem třetí hodiny ranní lokálního času.

  Předpokládá se, že ostrovní stát není cílovou zastávkou srílanského prezidenta. Odtud může zamířit do Dubaje či Singapuru.

  Předseda parlamentu dnes podle informací deníku The Guardian uvedl, že stále neobdržel rezignační dopis hlavy státu, jejíž funkci dočasně vykonává premiér Ranil Vikremesinghe. Demonstranti ovšem požadují i jeho rezignaci. Vikremesinghe ji slíbil až po vytvoření nové vládní koalice.

  Sídlo premiéra, který se rovněž ukrývá, přestože jeho úřad stále funkčně rozhoduje, včera napadli a obsadili demonstranti. Po střetu s ozbrojenými složkami při akci zemřel na dýchací potíže po kontaktu se slzným plynem 26letý muž, napsal deník The Washington Post. Policisté i vojáci přitom po obsazení budovy nečině přihlíželi. Demonstranti jim dokonce podávali vodu a sušenky.

  Obviněn z korupce a krize

  Vikremesinghe, který nařídil opozičním politikům, aby vybrali nového kandidáta na premiéra, využil své dočasné funkce prezidenta a vyhlásil v zemi nouzový stav. Ten zahrnuje například neúčinný zákaz nočního vycházení. Vyzval armádu a policii, aby udělala, co je nezbytné, aby zabránila demonstrantům ve vstupu do vládních budov.

  „Nemůžeme roztrhat naši ústavu. Nemůžeme dovolit fašistům, aby převzali moc. Musíme zastavit tohle fašistické ohrožení demokracie,“ prohlásil premiér, podle něhož demonstranti následují „Hitlerovu filozofii“.

  Nebylo však jasné, na čí straně vlastně ozbrojené síly stojí. Bývalý armádní velitel Sarath Fonseka totiž naléhal na důstojníky, aby nemířily zbraněmi na demonstranty, ale zkorumpovanou vládu.

  Náčelník srílanského generálního štábu Shavendra Silva ale slíbil, že armáda bude dodržovat ústavu. Chce, aby o dalším postupu rozhodli lídři parlamentních stran.

  V noci na čtvrtek se některé skupiny demonstrantů pokusily proniknout do parlamentu. Narazili však na tuhý odpor. Při kritizovaném útoku bylo zraněno 40 lidí.

  Veřejnost obviňuje Radžapaksa z největší ekonomické krize od získání nezávislosti v roce 1948, rozsáhlé korupce a válečných zločinů během občanské války na Srí Lance, během níž zastával funkci šéfa ozbrojených sil. Jako prezident má údajně imunitu a nemůže být zatknut.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS