Protext ČTKSpolečnost TRAFO CZ vyvinula unikátní ekologický transformátor

Společnost TRAFO CZ vyvinula unikátní ekologický transformátor

Praha 23. dubna 2024 (PROTEXT) – První transformátor v ČR, který byl speciálně navržen pro použití s biokapalinou získal na mezinárodním veletrhu ocenění ZLATÝ AMPÉR

Jedná se o první transformátor v ČR, který byl speciálně navržen pro použití s biokapalinou, konkrétně s elektroizolační kapalinou ENVITRAFOL, jež je originálního návrhu a výroby. Tato kapalina je vyvíjena a vyráběna z přírodního esteru, získávaného lokálně, pomocí specifické úpravy. Inovace spočívá v použití 100% biologicky odbouratelné kapaliny, produkované z lokálních zdrojů v ČR, namísto minerálního oleje cizího původu. Transformátor má speciálně navržená vinutí, systém chlazení a materiálovou skladbu, což umožňuje, aby byl i přes odlišné vlastnosti biologického esteru konkurenceschopný vůči původním konstrukcím s neekologickým olejem. Vnější design transformátoru je chráněn průmyslovým vzorem, a konstrukce a olej jsou chráněny na základě užitného vzoru.

Transformátor je výrazně levnější než při použití syntetického esteru, který je sice biologicky odbouratelný, ale získává se syntetickou cestou z ropy. Elektroizolační systém transformátoru vykazuje výrazně vyšší teplotní odolnost ve srovnání s klasickým minerálním olejem. Kapalina ENVITRAFOL navíc splňuje požadavky na požární bezpečnost, jelikož má teplotu vzplanutí vyšší než 250 °C, a je méně citlivá na přítomnost vlhkosti, což znamená menší ztrátu elektrické pevnosti. Dále kapalina vyhovuje požadavkům cirkulární ekonomiky a dlouhodobé udržitelnosti, jelikož je získávána z lokálních obnovitelných zdrojů.

Elektroizolační kapalina je plně biologicky odbouratelná a je určená pro distribuční transformátory hermetického typu. Má vyšší odolnost proti hoření, neobsahuje korozivní síru. Obsahuje malé množství aditiv. Výhoda proti minerálním olejům není pouze v biologické odbouratelnosti, ale i v menší citlivosti přeskokového napětí k obsahu vlhkosti. „Nesporná výhoda ekologického transformátoru proti aktuálně používaným spočívá zejména v jeho příznivé ceně a ekologickému aspektu. Je vhodný zejména pro oblasti se zvýšenou ochranou životního prostředí – intravilány obcí a chráněná území,” vysvětluje Milan Fiľo, prezident holdingu ECO – INVESTMENT a.s., kterého je TRAFO CZ součástí.

Na projektu ekologického transformátoru společnost Trafo CZ, a.s. spolupracovala s předními vědci ze ZČU (Západočeská Univerzita v Plzni). Úzká spolupráce mezi Trafo CZ, a.s. a ZČU probíhá i na jiných projektech snažících se posunout českou energetiku na světovou úroveň.

ZLATÝ AMPER je tradiční soutěž o nejpřínosnější exponát veletrhu AMPER – SMART & CONNECTED WORLD. Soutěž je určena pro exponáty prezentované na veletrhu AMPER, které jsou svými parametry srovnatelné se světovou úrovní a reflektují současné trendy vývoje ve svém oboru. Dalšími kritérii hodnocení přihlášených exponátů jsou technická a technologická úroveň, originalita řešení, bezpečnost a uživatelský komfort exponátu nebo také možnosti zajištění servisu a náhradních dílů, ekologické parametry a celková úroveň prezentace exponátu. Přihlášené exponáty hodnotí odborná komise.

AMPER – SMART & CONNECTED WORLD je největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, osvětlení, zabezpečení, automatizace, komunikačních a řídicích technologií v ČR a na Slovensku. 31. ročník mezinárodního veletrhu AMPER – SMART & CONNECTED WORLD se uskutečnil 18. – 20. 3. 2025 v Brně.

 

TRAFO CZ

Společnost Trafo CZ je tradiční český výrobce distribučních olejových transformátorů ELIN, které dodává v mnoha provedeních, výkonech a napětích svým zákazníkům již od roku 1992. V současné době je instalováno v sítích po celé České republice bezmála 20.000 kusů transformátorů ELIN. Trafo CZ je od roku 2010 strategickým partnerem Skupiny ČEZ pro dodávky distribučních transformátorů. Trafo CZ je jediný výrobce transformátorů se zajištěným servisem na území České Republiky. Je součástí skupiny ECO – INVESTMENT a.s.

 

O společnosti ECO-INVESTMENT, a.s.:

ECO-INVESTMENT, a.s. je česko-slovenský průmyslově-investiční holding, který pokrývá dlouhodobé investice v rámci celé Evropy. Hlavními oblastmi investic jsou výroba celulózy a papíru, energetika, zpracování masa, reality a telekomunikace. Od jeho založení je holding přítomen ve více charitativních projektech v oblasti zdravotnictví, vzdělání, kultury a sportu.

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Malé letadlo narazilo do nejvyššího mrakodrapu v čínském hlavním městě

Neobvyklá letecká nehoda otřásla čínskou metropolí. Malé sportovní letadlo narazilo do nejvyšší budovy v Pekingu, pilot zemřel a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Úřady okolnosti nehody vyšetřují. Otazníky ale vyvolává nejen samotný incident, ale také to, jak se letadlo vůbec dostalo nad přísně střežené centrum města.

Situace ve Venezuele je čím dál zoufalejší, lidé hlásí nedostatek záchranářů

Situace ve Venezuele je s každou hodinou zoufalejší, lidé třetí den po dvou silných zemětřeseních prohledávají sutiny zřícených budov a bytových domů s vědomím, že čas na nalezení přeživších se krátí. Venezuelané si stěžují na nedostatečnou reakci vlády a absenci záchranářů. Po svých příbuzných často pátrají sami. Pod troskami je uvězněno nejméně 172 lidí, uvedl v pátek předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Pohřešuje se jich však více než 51.000, zatímco bilance mrtvých činí nejméně 920, uvedla agentura AP.

Ukrajina zaútočila na průmyslová zařízení ve Volgogradě, nejméně deset raněných

Ukrajina v noci na dnešek a brzy ráno zaútočila střelami na průmyslová zařízení v ruském velkoměstě Volgograd, údery si vyžádaly nejméně deset raněných. Na platformě Telegram to oznámil gubernátor Volgogradské oblasti Andrej Bočarov. Úder později potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož zásah způsobil požár v areálu zbrojovky Titan-Barrikady. Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz dnes podle agentury Reuters oznámila, že Rusko vyslalo balistické rakety a drony na její zařízení v Poltavské a Charkovské oblasti, kde způsobily škody.

Amal Clooney přiznala, že život před svatbou byl jednodušší

Amal Clooney promluvila o tom, jak jí vztah s Georgem Clooneym změnil život. Úspěšná právnička v oblasti lidských práv přiznala, že po svatbě s hollywoodskou hvězdou musela nově řešit pozornost veřejnosti, paparazzi i prolínání soukromí s prací.

Zástupci USA, Izraele a Libanonu podepsali rámcovou dohodu

Zástupci Izraele, Libanonu a Spojených států podepsali dnes večer ve Washingtonu rámcovou dohodu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, kde se vedla od úterý jednání mezi izraelskými a libanonskými diplomaty. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že dohoda vytváří rámec pro trvalý mír a bezpečnost. Podle médií počítá s částečným odchodem izraelské armády z jihu Libanonu. Boje v oblasti trvají od března, ačkoliv byla uzavřená příměří. Zástupce Hizballáhu pohrozil, že uplatňování dohody může vést k občanské válce v Libanonu.

Íránské revoluční gardy oznámily útok na základny USA v regionu

Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na dnešek o tom informovala agentura AFP. Americká armáda v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu.

Největší požár v USA se dál šíří, Utah vyhlásil stav nouze

Americký stát Utah vyhlásil stav nouze a před oslavami Dne nezávislosti omezil používání ohňostrojů. Na jihu státu se dál šíří požár Cottonwood Fire, který je nyní největším aktivním lesním požárem ve Spojených státech a komplikuje ho suché, větrné počasí.

Krym, jenž se potýká s nedostatkem pohonných hmot, vyhlásil nouzový stav

Moskvou dosazený šéf anektovaného Krymu Sergej Aksjonov vyhlásil na poloostrově nouzový režim, který má podle něj pomoci řešit otázky ekonomického charakteru. Konkrétní důvody nesdělil. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu připomněla, že Krym po útocích ukrajinských dronů zažívá palivovou krizi, kterou v posledních dnech prohloubily výpadky v dodávkách proudu. Ukrajina se už pátým rokem brání ruské vojenské invazi, v poslední době zintenzivnila své vzdušné útoky na ruské cíle.

Jihokorejská bývalá první dáma Kim Kon-hi dostala sedm let za úplatkářství

Jihokorejský soud dnes uložil bývalé první dámě Kim Kon-hi sedm let vězení za přijímání drahých darů výměnou za zprostředkování pracovních míst a obchodních výhod, informovala agentura Jonhap. Podle agentury Reuters má také zaplatit pokutu 64,8 milionů wonů (přes 896.000 Kč) a přijít o všechny přijaté dary. Třiapadesátiletá Kim si už odpykává čtyřletý trest za manipulaci s akciemi a za korupci. Její manžel, exprezident Jun Sok-jol, zase dostal doživotí za předloňské vyhlášení stanného práva.

Král Karel III. nebude bydlet v Buckinghamském paláci

Král Karel III. se po dokončení rozsáhlé rekonstrukce Buckinghamského paláce nepřestěhuje do jeho obytných prostor. S královnou Camillou zůstane v nedalekém Clarence House, zatímco palác má dál sloužit hlavně jako ceremoniální a pracovní centrum monarchie a více se otevřít veřejnosti.

Počet utonulých při vlně veder ve Francii vzrostl na 55

Počet utonulých ve Francii, kteří se v současné vlně veder chtěli osvěžit koupáním, vzrostl na 55, uvedla dnes podle agentury AFP ministryně sportu Marina Ferrariová. Pařížská policie dnes vyzvala organizátory hudebního festivalu Solidays, pochodu hrdosti na podporu komunity LGBT+ a sportovních akcí, aby je kvůli panujícím vedrům zrušily. Organizátoři pochodu Paris Pride posléze oznámili, že jej odkládají.

Ceny ropy se dočasně vrátily na předválečnou úroveň. Ohrožuje je přetrvávající nejistota

Ceny ropy klesly na předálečnou úroveň, než zase mírně vzrostly. Celkově však ceny pokračují v poklesu. Hormuzským průlivem proplouvá stále více lodí. Jednání o finální mírové dohodě pokračují, ale provází je napětí a neshody. Kromě toho došlo k útoku na plavidlo nedaleko ománského pobřeží, což přimělo Mezinárodní námořní organizaci (IMO) dočasně pozastavit evakuační plán v Hormuzském průlivu.

Japonsko kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů

Japonsko dnes kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů a desítky vlakových spojení a doporučilo lidem evakuovat se z některých oblastí, kde hrozí povodně a sesuvy půdy. Nevlídné počasí zasáhlo také Tchaj-wan, kde byly evakuovány stovky lidí a nejezdí některé vlaky, napsaly agentury AFP a Reuters.

Včelí královny nevznikají jen díky mateří kašičce

Včely medonosné patří mezi nejvýznamnější opylovače na světě a jejich role je zásadní pro fungování přírodních ekosystémů i zemědělské krajiny. Nový výzkum nyní odhalil, že vznik včelí královny je mnohem složitější proces, než se dosud předpokládalo. O její budoucnosti nerozhoduje pouze potrava, ale také prostředí, které pro ni vytváří celé včelstvo.

Soud uložil doživotní trest muži, který zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku

 Na doživotí poslal dnes německý soud do vězení saúdskoarabského lékaře, který předloni v prosinci zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku. Jednapadesátiletý Tálib Abdalmuhsin zabil při zběsilé jízdě po magdeburském hlavním náměstí šest lidí a přes 300 dalších zranil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama