-6.9 C
Czech
Úterý 13. ledna 2026
EkonomikaSpolečnost Tesla prodala 75 procent svých Bitcoinů. Koupila si za ně tradiční...

Společnost Tesla prodala 75 procent svých Bitcoinů. Koupila si za ně tradiční měnu

Automobilka Tesla se zbavila 75 procent své nakoupené kryptoměny Bitcoin. Oznámila to ve svém posledním reportu. Hodnota Bitcoinu pak v posledních měsících klesá, letos se propadla o více než 50 procent. Důvodem prodeje však nemá být podle vedení společnosti Tesla zanevření na známou kryptoměnu. Firma místo toho potřebovala v době uzávěr v Číně a zpomalení produkce nashromáždit kapitál. Informoval o tom server BBC a CNBC.

I když byl šéf společnosti Tesla Elon Musk jedním z největších zastánců kryptoměn, prodala jeho automobilka 75 procent svých Bitcoinů. Za získaných 936 milionů dolarů si následně firma nakoupila tradiční měnu. V posledních měsících přitom hodnota Bitcoinu čím dál více klesá. Letos se propadla o více než 50 procent. Ve čtvrtek o tom informoval server BBC.

Poprvé do Bitcoinu společnost Tesla investovala v únoru minulého roku, kdy za něj utratila 1,5 miliardy dolarů. Jelikož se v té době šéf firmy Elon Musk prezentoval jako velký průkopník kryptoměn, vzrostla následně také hodnota Bitcoinu. V listopadu roku 2021 se tak obchodovala za téměř 70 tisíc dolarů. V současnosti je však jeho hodnota odhadována na méně než 25 tisíc dolarů.

„Na konci druhého čtvrtletí jsme proměnili přibližně 75 procent našich nákupů Bitcoinu na tradiční měnu,“ oznámila společnost podle serveru CNBC ve svém středečním prohlášení týkajícím se výdělků za uplynulé tři měsíce. „Důvod, proč jsme prodali tolik Bitcoinů, byla nejistota ohledně zrušení zavedených lockdownů v Číně. Bylo pro nás proto důležité maximalizovat svůj peněžní kapitál,“ okomentoval pak situaci podnikatel Elon Musk.

Ve druhém čtvrtletí vydělala společnost Tesla více, než se čekalo

Uzávěry v Číně zavedené kvůli tamní politice nulové tolerance koronaviru totiž v první polovině letošního roku brzdily produkci mnoha mezinárodních podniků, mezi nimi také Tesly. Podle vedení společnosti její výdělečnost zraňoval právě také Bitcoin. Společnost přitom za poslední tři měsíce nahlásila vyšší příjmy, než se očekávalo. Překážky trhu jí nejspíše pomohly překonat zvyšující se ceny jejích nejprodávanějších aut.

Za druhé čtvrtletí letošního roku si firma vydělala asi 2,26 miliardy dolarů. Podle automobilky pak továrny v Číně po zrušení tamních uzávěr dosáhly na svůj měsíční rekord. Podnikatel Elon Musk oznámil také intenzivnější produkci v nových továrnách společnosti Tesla postavených v Německu a Spojených státech amerických. Hodnota zbývajících Bitcoinů společnosti by pak měla podle serveru TechCrunch dosahovat asi 218 milionů dolarů.

Reklama

Doporučujeme

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.

KOMENTÁŘ: Šéfa Fedu vyšetřují kvůli rekonstrukci. Trump si mne ruce a dělá, že o ničem neví

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování vedené proti Jeromu Powellovi, předsedovi centrální banky. Šéf Fedu je dlouhodobě na kordy s Donaldem Trumpem. Předmětem vyšetřování má být předražená rekonstrukce, podle Powella jde ale o Trumpovu vendetu.

Šéfka diplomacie EU pohrozila Íránu sankcemi za potlačování protestů

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová pohrozila Íránu novými sankcemi kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů. Napsal to dnes bruselský web Politico, podle kterého je reakce Kallasové mezi unijními činiteli zatím nejráznějším odsouzením násilností, kterých se teokratický režim dopouští na demonstrantech.

Teherán navrhl jednání se Spojenými státy, tvrdí americký prezident

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči íránskému režimu. Uvedl to v neděli podle tiskových agentur americký prezident Donald Trump. Možná schůzka se podle Trumpa připravuje, šéf Bílého domu ale nepotvrdil žádný konkrétní termín. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynulo nejméně 544 lidí, píše agentura AP.

Rusko v noci útočilo na Kyjev a Oděsu

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev a jihoukrajinskou Oděsu. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Z Oděsy jsou hlášeni dva zranění a škody na energetické infrastruktuře. Útoky ukrajinských dronů bez podrobností hlásí Moskva.

Powell čelí vyšetřování. Nic o tom nevím, reagoval Trump

Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell oznámil, že čelí federálnímu vyšetřování, které má souviset s jeho výpovědí o rekonstrukci budov centrální banky ze začátku letošního roku.

Trump je připraven setkat se venezuelskou prozatímní prezidentkou

Americký prezident Donald Trump je připraven setkat se s venezuelskou prozatímní prezidentkou Delcy Rodriguezovou, píše agentura AFP. Rodriguezová v neděli podle agentury Reuters uvedla, že její vláda si musí zachovat moc, aby mohla zemi bránit.

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů, i spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli sněžení a mrazu zrušilo dnes téměř stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba dnes počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku.

Udělejte to hned! Trump vyzval Kubu k uzavření dohody

Uzavřete s námi dohodu, než bude pozdě, vzkázal Donald Trump Havaně. Americký prezident upozornil, že Kuba už nebude dostávat ropu a peníze od Venezuely výměnou za „bezpečnostní služby“.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama