Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Společnost Meta pracuje na univerzálním překladači, který bude poháněn umělou inteligencí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg během virtuální akce Inside the Lab prozradil, že společnost v současné době pracuje na univerzálním systému překladu řeči. Ten by měl lidem na celém světě umožnit okamžitě komunikovat pomocí různých jazyků.

  „Schopnost komunikovat s kýmkoli v jakémkoli jazyce – to je superschopnost, o které lidé snili odjakživa, a umělá inteligence nám ji poskytne během našich životů.“ uvedl Mark Zuckerberg v online prezentaci.

  Meta má pro svůj univerzální systém překladu dvojí plán

  Za prvé, Meta vyvíjí překladový systém No Language Left Behind. Ten se dokáže naučit každý jazyk, i když není k dispozici mnoho textu, ze kterého by se dalo učit. „Vytváříme jediný model, který dokáže překládat stovky jazyků s nejmodernějšími výsledky, a to většinu jazykových párů – vše od rakouského jazyka přes ugandský až po urdský.“ uvedl Zuckerberg.

  V druhé části plánu se Meta zaměří na vytvoření systému, který bude přímo překládat řeč v reálném čase z jednoho jazyka do druhého. A to bez nutnosti písemné složky, která by sloužila jako prostředník (běžná technika mnoha překladatelských aplikací). Podrobně se s plánem můžete seznámit na blogu společnosti.

  „Odstranění jazykových bariér by mělo zásadní význam, protože by miliardám lidí umožnilo přístup k informacím online v jejich rodném nebo preferovaném jazyce,“ napsala Meta ve svém blogu. „Pokroky v oblasti strojových technologií nepomohou jen těm lidem, kteří nemluví některým z jazyků, které dnes na internetu převládají, ale také zásadně změní způsob, jakým se lidé na světě spojují a sdílejí myšlenky.“

  Mnoho slibů, ale zatím žádné určité datum či časový rámec

  Zuckerberg během akce pronesl mnoho vznešených tvrzení a slibů. Ani on nebo výzkumníci společnosti Meta nenabídli časový plán nebo cokoli konkrétního o svých ambiciózních projektech. Meta celou akci věnovala jen prezentaci potenciálu univerzálního překladu jazyků, zejména v Metaverzu.

  Meta se také stále potýká s velkou překážkou, kterou je nedostatek dat. Systémy strojového překladu (MT) pro překlady textů se obvykle spoléhají na učení z milionů vět anotovaných dat.

  Podobné technologie vyvíjejí i další technologičtí giganti jako Google a Apple. Meta tedy stojí před těžkým úkolem vytvořit systém, který bude spolehlivější a uživatelsky přívětivější než konkurence. Zároveň bude muset získat důvěru uživatelů, jejichž celé konverzace budou probíhat přes jejich servery.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS