menu

15.8 C
Czech
Čtvrtek 30. května 2024

Obchodní loď v Rudém moři po raketovém útoku nabrala vodu a naklonila se

Obchodní loď plující v Rudém moři u jemenského pobřeží dnes začala nabírat vodu a naklonila se poté, co se stala terčem útoku tří raket. Informovaly tom světové tiskové agentury s odvoláním na britskou agenturu pro námořní bezpečnost Ambrey. Stejné plavidlo následně ohlásilo další škody po novém úderu, uvedla večer britská vojenská služba UKMTO.

Komise pro cenné papíry a burzy schválila 8 etherových ETF

Komise pro cenné papíry a burzy ve čtvrtek podepsala návrhy na etherové ETF, čímž se jejich potenciální uvedení na trh o krok přiblížilo. Americký regulátor cenných papírů schválil návrhy o uvedení spotových etherových ETF společností VanEck, Ark Invest, BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton, Bitwise, Grayscale a Invesco. Příkaz SEC je jedním z kroků k tomu, aby se tyto plánované fondy dostaly na trh.

Společnost GEVORKYAN vydává výroční zprávu, auditované finanční výsledky za rok 2023 a související komentář

Sledujte nás na sítích

Praha/Bratislava 3. května 2024 (PROTEXT) – Auditované hospodářské výsledky společnosti GEVORKYAN, a.s. za rok 2023 jsou v souladu s uveřejněnými předběžnými hospodářskými výsledky. Společnost vykázala tržby na úrovni 76,5 mil. EUR, což znamená jejich více než 30% meziroční růst a překonání plánu. Zisk EBITDA meziročně vzrostl o více než 15 %.

Reklama

Globální dodavatel a technologický lídr v oboru práškové metalurgie, společnost GEVORKYAN, a.s., uveřejňuje své auditované finanční výsledky a výroční zprávu za fiskální rok 2023 a související komentář.

Společnost GEVORKYAN, a.s. v roce 2023 dosáhla na tržby z prodeje výrobků a služeb na úrovni cca 76,5 mil. EUR a na zisk EBITDA 20,7 mil. EUR, což implikuje EBITDA marži na úrovni 27,1 %. U tržeb to znamená ve srovnání s předchozím rokem více než 30% růst a překonání jejich plánované hodnoty o téměř 700 tis. EUR. Auditované hospodářské výsledky tak nedoznaly výraznějších změn oproti již dříve uveřejněným předběžným hospodářským výsledkům.

Co se týče zisku EBITDA, tak ten ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o více než 15 %, což je poměrně výrazné navýšení. I přes toto navýšení společnost mírně zaostala za původní plánovanou hodnotou zisku EBITDA, která byla o cca 1,7 mil. EUR vyšší. Důvody, které s tímto souvisí, jsou následující:

  • Společnosti ke konci roku 2023 naběhlo vyšší množství zakázek primárně ze zbrojního obraného odvětví. U některých těchto zakázek docházelo k dokončení vývoje a započínala výroba. S ohledem na to, že těchto zakázek bylo větší množství a byl zde přítomný logický tlak na dodávky těchto výrobků, tak společnost nestíhala automatizovat a robotizovat tak rychle, jak si původně představovala, což mírně zvýšilo náklady.
  • Společnost GEVORKYAN v rámci vyjednávání se svými odběrateli standardě spolupracuje na větších „balících/svazcích“ zakázek, kde je více výrobků. V rámci vyjednávání těchto zakázek dochází k tomu, že u některých výrobků je vyšší marže a u některých nižší. V posledním čtvrtletí roku 2023 pak docházelo k tomu, že převážila výroba a dodávky výrobků, které jsou součástí těchto dlouhodobých spoluprací a dlouhodobých balíků, a které mají mírně nižší marži, což se také částečně podepsalo na ziskovosti.
  • Společnost ke konci roku 2023 přecházela z trhu PX Start Burzy cenných papírů Praha na její hlavní trh PRIME, s čímž se také pojily náklady na tento přechod. Tyto náklady mají jednorázový charakter a také mírně přispěly k výše uvedené finální výši zisku EBITDA.

V roce 2023 společnost GEVORKYAN, a.s. dále vykázala provozní zisk na úrovni cca 8,9 mil. EUR. Výsledek hospodaření po zdanění pak činil cca 3,7 mil. EUR, což představuje růst o 6 % oproti předcházejícímu roku.

Reklama

Vybrané položky auditovaných finančních výsledků za celý rok 2023 a jejich porovnání s předchozím rokem a s finančním plánem je možné vidět v tabulce níže. Kompletní auditované finanční výsledky spolu s výroční zprávou je možné nalézt na stránkách společnosti.

GEVORKYAN, a.s. Skutečnost (auditované výsledky)   Plán Změna/Rozdíl  
v tis. EUR 31.12.2023 31.12.2022 31.12.2023 Oproti 31.12.2022 Oproti plánu
Tržby z prodeje výrobků a služeb 76 465 58 673 75 800 30,32 % 0,88 %
EBITDA 20 725 18 004 22 419 15,11 % -7,56 %
EBITDA marže 27,10 % 30,69 % 29,58 %
Provozní zisk 8 877 9 085 10 766 -2,29 % -17,55 %
Zisk před zdaněním (EBT) 4 903 4 644 7 284 5,58 % -32,69 %
Zisk po zdanění (EAT) 3 749 3 535 5 754 6,05 % -34,85 %
Čistý dluh 69 142 61 558 12,32 %

Zdroj: GEVORKYAN, a.s.

*Auditované údaje

 

Výhled na rok 2024

V roce 2024 společnost GEVORKYAN předpokládá splnění svého nejaktuálnějšího finančního plánu, který komunikovala v prospektu dluhopisů, který byl vyhotovený dne 23.2.2024 a schválený dne 26.2.2024. Tržby z prodeje výrobků a služeb jsou tedy ke konci roku 2024 očekávány na úrovni 93,5 mil. EUR a zisk EBITDA na úrovni 28,07 mil. EUR. Zmíněný prospekt je dostupný na webových stránkách společnosti GEVORKYAN a na následujícím odkazu.

Odkaz

Upozornění

Tento dokument v žádném ohledu neznamená nabídku nebo výzvu k prodeji nebo nákupu cenných papírů. Údaje zde obsažené mají čistě informativní charakter a pro jejich kontext a vysvětlení doporučujeme kontaktovat zástupce společnosti GEVORKYAN, a.s. uvedeného níže. Veřejná nabídka akcií v České republice proběhla na základě prospektu akcií vyhotoveného podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1129 o prospektu, který je k dispozici na webových stránkách společnosti GEVORKYAN, a.s.

 

Společnost GEVORKYAN, založená v roce 1996, je globálním a technologickým lídrem v oblasti výroby kovových součástek pomocí práškové metalurgie, spékáním a vstřikováním kovů. Společnost disponuje jedinečným know-how a špičkovým oddělením výzkumu a vývoje.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Donald Trump překvapil svými návrhy na bombardování Moskvy a Pekingu, pokud by byl prezidentem

Během nedávného setkání s dárci kampaně bývalý prezident Donald Trump uvedl, že by bombardoval Moskvu a Peking v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu a případný útok Číny na Tchaj-wan. Tato překvapivá prohlášení zasáhla nejen přítomné dárce, ale také vyvolala silné reakce na politické scéně a v médiích.

Policie prohledává Evropský parlament kvůli možnému ruskému vměšování

Belgické federální státní zastupitelství oznámilo, že policie provedla prohlídky v rezidenci zaměstnance Evropského parlamentu a v jeho kanceláři v Bruselu kvůli možnému ruskému vměšování. Toto opatření je součástí širšího vyšetřování, které se týká pasivní korupce a členství v kriminální organizaci s napojením na šíření ruské propagandy. V prohlášení prokuratury se uvádí, že podezřelý zaměstnanec hrál v tomto případu významnou roli.

Millie Bobby Brown a Jake Bongiovi se vzali na intimní rodinné svatbě

Britská herečka Millie Bobby Brown, známá především díky roli Eleven v seriálu Stranger Things od Netflixu, si na malé rodinné svatbě vzala svého dlouholetého partnera Jakea Bongioviho. Svatbu potvrdil Jon Bon Jovi, rocková legenda a otec ženicha.

Česko už na munici pro Ukrajinu vybralo skoro 40 miliard korun

Ukrajina v nejbližších dnech obdrží první várku dělostřelecké munice ráže 155 mm v rámci české iniciativy. Do ní přispělo podle premiéra Petr Fialy již 15 zemí přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). Další dodávka se očekává v červnu. Na frontu už navíc proudí stěžejní americká pomoc.

Kim po výbuchu severokorejské rakety nařídil zvýšit úsilí o vyslání satelitu

Severokorejský diktátor Kim Čong-un nařídil armádním vědcům zvýšit úsilí o vyslání špionážní družice, které má být podle něho reakcí na vojenské aktivity Spojených států a Jižní Koreje. Kim rovněž varoval jižního souseda před "tvrdou" odpovědí na manévry jihokorejských letounů, kterými Soul v pondělí na vyslání rakety se satelitem zareagoval, informovala agentura AP.

U soudu s Trumpem skončily závěrečné řeči, nyní bude jednat porota

U soudu v New Yorku skončily po mnoha hodinách závěrečné řeči v procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který čelí obžalobě z falšování finančních dokumentů v souvislosti s platbou za mlčení pornoherečce Stephanie Cliffordové. Nyní budou podle agentury AP následovat pokyny soudu porotě, která se pak odebere k jednáním za zavřenými dveřmi. Soudce dá porotcům instrukce podle stanice CNN po noční pauze dnes v 10:00 newyorského času (16:00 SELČ).

Haiti je o krok blíže ke stabilní vládě, má nového premiéra

Novým premiérem karibského státu Haiti se stal Garry Conille, regionální ředitel Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF). Jeho jmenování do funkce je klíčovým krokem k rekonstrukci haitské vlády a potlačení chaosu, jenž na ostrově stále panuje.
Reklama

DOPORUČUJEME

Sportovní hvězdy vyzývají občany, aby šli volit

Fotbalisté, fotbalové kluby, tenisové turnaje a paralympionici se připojili ke kampani EU #VyužijteSvůjHlas před evropskými volbami, které se konají 6. až 9. června....

Vyhlášení vítězů celosvětového finále soutěže Huawei ICT Competition 2023–2024

Šen-čen (Čína) 29. května 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - 26. května proběhlo v Šen-čenu slavnostní zakončení a předání cen celosvětového finále soutěže Huawei ICT Competition 2023–2024...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Donald Trump překvapil svými návrhy na bombardování Moskvy a Pekingu, pokud by byl prezidentem

Během nedávného setkání s dárci kampaně bývalý prezident Donald Trump uvedl, že by bombardoval Moskvu a Peking v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu a případný útok Číny na Tchaj-wan. Tato překvapivá prohlášení zasáhla nejen přítomné dárce, ale také vyvolala silné reakce na politické scéně a v médiích.

Policie prohledává Evropský parlament kvůli možnému ruskému vměšování

Belgické federální státní zastupitelství oznámilo, že policie provedla prohlídky v rezidenci zaměstnance Evropského parlamentu a v jeho kanceláři v Bruselu kvůli možnému ruskému vměšování. Toto opatření je součástí širšího vyšetřování, které se týká pasivní korupce a členství v kriminální organizaci s napojením na šíření ruské propagandy. V prohlášení prokuratury se uvádí, že podezřelý zaměstnanec hrál v tomto případu významnou roli.

Millie Bobby Brown a Jake Bongiovi se vzali na intimní rodinné svatbě

Britská herečka Millie Bobby Brown, známá především díky roli Eleven v seriálu Stranger Things od Netflixu, si na malé rodinné svatbě vzala svého dlouholetého partnera Jakea Bongioviho. Svatbu potvrdil Jon Bon Jovi, rocková legenda a otec ženicha.

Česko už na munici pro Ukrajinu vybralo skoro 40 miliard korun

Ukrajina v nejbližších dnech obdrží první várku dělostřelecké munice ráže 155 mm v rámci české iniciativy. Do ní přispělo podle premiéra Petr Fialy již 15 zemí přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). Další dodávka se očekává v červnu. Na frontu už navíc proudí stěžejní americká pomoc.

Kim po výbuchu severokorejské rakety nařídil zvýšit úsilí o vyslání satelitu

Severokorejský diktátor Kim Čong-un nařídil armádním vědcům zvýšit úsilí o vyslání špionážní družice, které má být podle něho reakcí na vojenské aktivity Spojených států a Jižní Koreje. Kim rovněž varoval jižního souseda před "tvrdou" odpovědí na manévry jihokorejských letounů, kterými Soul v pondělí na vyslání rakety se satelitem zareagoval, informovala agentura AP.

U soudu s Trumpem skončily závěrečné řeči, nyní bude jednat porota

U soudu v New Yorku skončily po mnoha hodinách závěrečné řeči v procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který čelí obžalobě z falšování finančních dokumentů v souvislosti s platbou za mlčení pornoherečce Stephanie Cliffordové. Nyní budou podle agentury AP následovat pokyny soudu porotě, která se pak odebere k jednáním za zavřenými dveřmi. Soudce dá porotcům instrukce podle stanice CNN po noční pauze dnes v 10:00 newyorského času (16:00 SELČ).

Haiti je o krok blíže ke stabilní vládě, má nového premiéra

Novým premiérem karibského státu Haiti se stal Garry Conille, regionální ředitel Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF). Jeho jmenování do funkce je klíčovým krokem k rekonstrukci haitské vlády a potlačení chaosu, jenž na ostrově stále panuje.

Jižní Korea obvinila KLDR, že nad její území vyslala balóny s odpadky a výkaly

Jižní Korea dnes obvinila svého severního souseda, že přes společnou hranici vyslal velké množství balónů, které nad jihokorejským územím shazovaly předměty včetně odpadků a výkalů. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž Soul čin komunistické diktatury odsoudil jako nebezpečný.

Obchodní loď v Rudém moři po raketovém útoku nabrala vodu a naklonila se

Obchodní loď plující v Rudém moři u jemenského pobřeží dnes začala nabírat vodu a naklonila se poté, co se stala terčem útoku tří raket. Informovaly tom světové tiskové agentury s odvoláním na britskou agenturu pro námořní bezpečnost Ambrey. Stejné plavidlo následně ohlásilo další škody po novém úderu, uvedla večer britská vojenská služba UKMTO.
Reklama
Reklama