Reklama

Ben & Jerry’s přestane prodávat zmrzlinu na okupovaných územích Palestiny

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Americká značka zmrzliny Ben & Jerry’s se přestane prodávat na okupovaných palestinských územích. Firma oznámila, že je to neslučitelné s jejími hodnotami, informuje Reuters.

Věříme, že prodávat produkty Ben & Jerry’s na území okupované Palestiny je neslučitelné s našimi hodnotami. Také chápeme obavy, které s námi sdílí naši zákazníci a partneři, kterým důvěřujeme,“ prohlásila firma. Značku založili v roce 1978 dva přátelé, Ben Cohen a Jerry Greenfield ve Vermontu, od roku 2010 ji ale vlastní společnost Unilever.

Máme dlouholeté partnerství s držitelem licence, který naše produkty vyrábí a distribuuje v Izraeli. Informovali jsme jej, že mu neprodloužíme licenci, která vyprší koncem roku, uvedla společnost. „Ačkoliv zmrzlina Ben & Jerry’s se už nebude prodávat na okupovaných územích Palestiny, zůstáváme v Izraeli skrz jinou smlouvu. Budeme informovat, až se v téhle věci něco změní,“ stojí v prohlášení.

Izrael zabral území na tzv. Západním pobřeží v roce 1967, nyní zde žije zhruba 440 tisíc Izraelců a tři miliony Palestinců. Ti tato území ale prohlašují za srdce budoucího státu. Ben & Jerry’s má továrnu a dva obchody v Izraeli, které jsou mimo palestinská území, nedaleko Tel Avivu.

Izrael se zlobí

Izraelský premiér Naftali Bennett, podle jehož strany patří Západní pobřeží Izraelcům, zareagoval, že společnost učinila „morálně špatné“ rozhodnutí. „Je mnoho druhů zmrzliny, ale jen jeden židovský stát,“ řekl Bennett. Bojkot Izraele, ostrova demokracie obklopeného terorismem, ukazuje na totální ztrátu soudnosti. Takový bojkot nefunguje a fungovat nebude, a my proti němu budeme bojovat všemi prostředky,“ uvedl.

Rozhodnutí jakékoliv společnosti přestat podporovat izraelskou okupaci vítáme,“ uvedl Wasel Abu Youssef, jeden z lídrů palestinského separatistického hnutí.

Společnost Unilever vydala samostatné prohlášení, v němž pochválila rozhodnutí Ben & Jerry’s zůstat v Izraeli. „Společnost má právo přijmout jakékoliv rozhodnutí adekvátní její společenské misi,“ prohlásil koncern. Ben & Jerry’s se profiluje jako firma s progresivními hodnotami, už v minulosti podpořila hnutí Black Lives Matter či LGBTQ+.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Tálibán útok na sídlo ministra obrany
Sídlo ministra obrany Afghánistánu Bismillaha Khana Mohammadiho v Kábulu se stalo terčem útoku. Militanti u něj odpálili bombu a začali střílet. Ministr nebyl zrovna doma, jeho rodinu se podařilo evakuovat do bezpečí. Jedenáct lidí bylo zraněno a nejméně šest zemřelo, včetně čtyřech útočníků.
běloruský opoziční aktivista oběšený
Aktivista Vitalij Šišov, který pomáhal krajanům uprchnout z Běloruska, byl nalezen oběšený v kyjevském parku. Úřady nyní jeho podezřelou sebevraždu vyšetřují. Nevylučují, že se ve skutečnosti stal obětí vraždy.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama