Více
  11.3 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Infikované oční kapky zabily v USA další dva lidi

  Americké úřady hlásí další dvě úmrtí a další případy ztráty zraku v souvislosti s očními kapkami kontaminovanými bakterií odolnou vůči lékům.

  Decentralizovaná burza SushiSwap obdržela předvolání od SEC

  Společnost Sushi, tvůrce decentralizované burzy SushiSwap založené na ethereu, v úterý zveřejnila, že obdržela předvolání od Komise pro cenné papíry. To naznačuje, že by mohla být brzy předmětem regulačních opatření.

  Vědce překvapila technika středověkých mistrů architektů při stavbě katedrály Notre-Dame

  Katedrála Notre-Dame získala prvenství ve využívání železa ke zpevňování zdí. Experti to zjistili díky rekonstrukci této slavné gotické stavby, kterou před čtyřmi lety poškodil rozsáhlý požár. Objevili zde tisíce železných výztuh z 12. a počátku 13. století.

  Spisovatele Salmana Rushdieho pobodali při přednášce, je v nemocnici s vážnými zraněními

  Salman Rushdie, slavný spisovatel a držitel nejvyšších světových literárních cenbyl v pátek před přednáškou v Chautauqua Institution v západní části státu New York napaden a pobodán do krku a hrudníku. Do nemocnice jej převezli ve vážném stavu. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.

  Útočník byl zadržen státním policistou přímo na akci, uvedla policie. Spisovatel dostával po mnoho let výhrůžky smrtí.

  Rushdie byl z pole přilehlého k místu konání akce – ve venkovském jezerním středisku asi 70 mil jižně od Buffala – letecky převezen do místní nemocnice. Jeho stav není znám, podle BBC měl ve večerních hodinách podstoupit operaci. Policie uvedla, že lehké zranění hlavy utrpěl také jeden z tazatelů.

  Guvernérka státu New York Kathy Hochulová v pátek novinářům řekla, že Rushdie „žije“ a „dostává se mu potřebné péče“. Řekla, že státní policista „přiběhl a zachránil mu život“. Před útokem ochránil i moderátora akce, který byl rovněž napaden.

  Je to člověk, který strávil desítky let tím, že říkal pravdu,“ řekla guvernérka o Rushdiem. „Někdo, kdo se nebojí vystupovat navzdory hrozbám, které ho, jak se zdá, provázejí celý jeho dospělý život.“ Radikální muslimové si na Rushdieho brousí zuby od roku 1988, kdy vyšel jeho čtvrtý román Satanské verše. Ajatoláh Chomejní na něj tehdy vyhlásil fatvu s tím, že kniha je urážlivá vůči islámu a proroku Mohamedovi.

  Přiběhl a bodal

  Podle svědka, který uvedl, že slyšel křik z publika, byl Rushdie představen asi v 10:45 místního času, když došlo k napadení. Podle něj se zdálo, že muž v černé košili autora „mlátí“. Svědek, který se nacházel 75 metrů od pódia, neslyšel útočníka nic říkat ani neviděl zbraň.

  Někteří lidé v publiku běželi poskytnout pomoc, zatímco jiní se vydali za útočníkem, uvedl svědek.

  Další svědek řekl CNN, že na akci neprobíhaly žádné bezpečnostní prohlídky ani detektory kovů. Svědek nebyl identifikován, protože vyjádřil obavy o svou osobní bezpečnost.

  Svědek uvedl, že útočník rychle prošel uličkou, vyskočil na pódium, přistoupil k autorovi a „opakovaně dělal bodavé pohyby rukou“.

  Třetí svědek, dlouholetá obyvatelka Chautauquy, vypověděla o rozruchu na jevišti. Viděla muže, který dělal asi sedm až deset bodných pohybů směrem k autorovi, jenž byl v polosedě. Řekla, že z amfiteátru pod širým nebem utekla a „třásla se jako osika“ strachy.

  Útok odsoudili spisovatelé i muslimové

  Spisovatelé jako Stephen King a J. K. Rowlingová vyjádřili Rushdiemu prostřednictvím Twitteru přání všeho dobrého.

  Rushdie je bývalým prezidentem PEN America, významné americké skupiny sdružující autory hájící svobodu slova. Ta uvedla, že se „vzpamatovává z šoku a hrůzy ze zprávy o brutálním a promyšleném útoku“.

  Nevíme o žádném srovnatelném případu veřejného násilného útoku na literáta na americké půdě,“ uvedla v prohlášení generální ředitelka PEN America Suzanne Nosselová. „Pevně doufáme a věříme, že jeho zásadní hlas nemůže být a nebude umlčen.“

  Britský premiér Boris Johnson se připojil k dalším britským politikům, kteří útok odsoudili. Uvedl, že je zděšen, že Salman Rushdie byl pobodán „při výkonu práva, které bychom nikdy neměli přestat bránit“.

  V tuto chvíli jsem v myšlenkách s jeho blízkými. Všichni doufáme, že je v pořádku,“ píše na Twitteru.

  Útok na spisovatele Salmana Rushdieho odsoudila i Britská muslimská rada.Takové násilí je špatné a pachatel musí být postaven před soud,“ tweetovala.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.