menu

24.1 C
Czech
Úterý 28. května 2024

V noci pokračovaly izraelské údery na Rafáh v Pásmu Gazy

V noci na dnešek pokračovaly izraelské údery na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Uvedli to reportéři agentury AFP na místě. V pátek Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu v oblasti Rafáhu, což izraelské úřady odmítly. Údery a boje izraelské armády s palestinským hnutím Hamás podle AFP neutichly ani na dalších místech tohoto palestinského území, například v utečeneckém táboře Dajr Balah ve středu Pásma Gazy.

Itálie chce zřídit komisi pro kontrolu financí profesionálních sportovních klubů

Italská vláda dnes schválila zřízení výboru, který bude dohlížet na rozpočty profesionálních sportovních klubů. Cílem je vyřešit finanční problémy v tomto odvětví a zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž. Kontrola financování se bude týkat i nejslavnějších fotbalových a basketbalových klubů, píše agentura Reuters.

Spirála Vzkříšení, Madisonské mosty, The Saturn Revue nebo tenorista Pavel Černoch napíšou počátky nové éry multižánrového kulturního prostoru Nová Spirála na Výstavišti

Sledujte nás na sítích

Praha 30. dubna 2024 (PROTEXT) – Prostor nabídne unikátní kruhový sál s otočným jevištěm k vystoupením všech žánrů. Umělci zde budou nastupovat či vystupovat na scénu přímo mezi diváky z hlediště.

Reklama

Legendární divadlo Spirála, dnes multižánrový kulturní prostor Nová Spirála, přivítá na podzim tohoto roku po více než dvaceti letech opět své diváky. V prostorách pražského Výstaviště se tak otevřou brány unikátní budovy, které hrozil demoliční výměr a kde bude započata nová éra této pražské legendy. A právě novou etapu začnou psát představení jako hudební show Spirála Vzkříšení, činoherní představení Madisonské mosty, varietní show The Saturn Revue nebo tenorista světového formátu Pavel Černoch za hudebního doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Nová Spirála se tak stane místem, kde mají prostor všechny umělecké žánry, ať už půjde o činohru, muzikál, nový cirkus, operu, sportovní nebo multimediální show.

Multižánrový prostor bez limitu

Dominantou unikátního kruhového sálu s 360° hledištěm a kapacitou 800 míst je jeviště se soustřednou točnou, které umocní zážitek z každé akce stejně jako fakt, že v Nové Spirále nezůstane u žádného představení divákům nic skryto. Umělci zde budou nastupovat či vystupovat na scénu přímo mezi diváky z hlediště, což zajistí dokonalou interakci mezi divákem a vystupujícími umělci. Nově je zde dokončována také malá scéna pro menší hudební, divadelní a další umělecká vystoupení nebo firemní akce s kapacitou až 300 diváků. Nová Spirála se stane zároveň místem pro začínající talentované umělce, kterým dá prostor pro osobní růst stejně jako bude otevřena všem zajímavým projektům z České republiky či zahraničí pro hostování.

„Možné žánrové rozpětí Nové Spirály bude skutečně široké, ať už se jedná o naší vlastní programovou tvorbu, nebo nabídku třetích stran, tedy našich budoucích nájemců s komerčními projekty. Věříme, že se budova rychle etabluje na poli špičkových eventů a vedle již zrekonstruovaných Křižíkových pavilonů či budovy Bohemia na Výstavišti skvěle doplní portfolio prostor k pronájmu na nejrůznější akce stejně jako si najde cestu do srdcí všech budoucích diváků v rámci vlastní programové nabídky,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.

Reklama

Tým Nové Spirály

Tým Nové Spirály byl postupně sestaven z profesionálů, kdy každý jeden člen týmu nabízí mnohaleté zkušenosti ať už z oblasti produkce, marketingu, médií, divadelní dramaturgie a dalších oborů. Dohromady tvoří profesionální celek s cílem přinášet unikátní představení pro všechny generace, a to jak pro české, tak i zahraniční publikum.

„Základní tým Nové Spirály se skládá z jedenácti členů, kteří zajišťují technický, organizační a programový chod multižánrového kulturního prostoru. Jsem velmi pyšný na to, jak zkušenou, zodpovědnou a osobně zaujatou sestavu lidí se podařilo dát dohromady. I když na naši zaoceánskou loď nastupovali postupně, každý v jiné fázi rekonstrukce budovy a přípravy programu, všichni se s chutí pustili do práce a pečlivě připravují loď k vyplutí,“ komentuje tým Jan Makalouš, ředitel Nové Spirály.

Prostor mnoha žánrů

„Program vytváříme pro širokou veřejnost všech generací a žánrových preferencí. Přestože bude činnost Nové Spirály velmi široká, hlavním spojujícím prvkem celého programu je vysoká dramaturgická úroveň a spolupráce s etablovanými i začínajícími umělci. Díky specifickému prostoru, nejnovějším technologiím a bohatému, často unikátnímu programu, aspiruje Nová Spirála na specifický provoz v celém středoevropském prostoru, který bude přinášet jedinečné zážitky,“ doplňuje Lukáš Vilt, programový manažer Nové Spirály.

Spirála Vzkříšení: Jaké to bylo a kam Nová Spirála míří, to vše představí hudební show Spirála Vzkříšení. Magické místo, které po více než 20 letech ožívá, a jehož jedinečná atmosféra se dotkne každého z nás. Koncert, divadlo, hudebníci, zpěváci a tanečníci pod taktovkou Ducha legendární Spirály. Na podiu se odehrává zdánlivý příběh, který není klasickým příběhem, ale spíše pocitem Ducha Spirály. Tajemný, ale všem známý průvodce, který si pohrává jak s diváky, tak samotnými umělci a provází průběhem celé show. Divák zažije neopakovatelnou a spektakulární podívanou, a to vše takřka nadosah ruky. Takovou sílu emocí lze zažít jen v Nové Spirále.

Tvůrčí tým a fakta:

Režie: Karel Hrivňák

Hudební režie: Sára Bukovská

Scénář: Justin Svoboda

Choreografie: Ivana Hannichová

Dirigent: Kryštof Marek

Premiéra: 3. 10. 2024

Počet repríz: 60

Madisonské mosty: Milostný příběh, který poprvé ožívá v České republice na divadelních prknech. První činoherní projekt, který ukáže hlavní přednosti Nové Spirály, kdy je každý divák zcela vtažen mezi herce a do celé atmosféry amerického středozápadu. V hlavní roli se představí Vanda Hybnerová a Jan Révai.

Příběh Madisonských mostů vychází z knižní předlohy Roberta Jamese Wallera. Příběh se odehrává v okrese Madison ve státě Iowa a sleduje romantický vztah mezi fotografem Robertem Kinciadem a místní ženou v domácnosti Francescou Johnson. Jejich vášeň a láska kvetou, ale střetávají se s morálními dilematy a volbami, které mají vliv na jejich budoucnost. Příběh Madisonských mostů je zároveň příběhem o lásce, touze po svobodě a nečekaných rozhodnutích, která mohou změnit osudy lidí.

Tvůrčí tým a fakta:

Režisérka: Viktorie Čermáková

Producentka: Petra Horváthová

Dramaturgyně: Kateřina Jonášová

Scénografka: Eva Jiřikovská

Hlavní protagonisté: Vanda Hybnerová (role Francesca Johnsonová), Jan Révai (role Robert Kincaid)

Premiéra: 7. 11. 2024

Počet repríz: 45

The Saturn Revue: Opulentní varietní show, která v Česku nemá obdoby. Celovečerní zážitek, který začíná se vstupem do Nové Spirály a končí až odchodem z ní. Návštěvník bude přenesen v čase do dvacátých let minulého století, do atmosféry legendárního Cotton Clubu ve stylu Art Deco. Všestranní zahraniční i tuzemští umělci se představí ve výtvarné show v jedinečných kostýmech a dechberoucí scéně.

The Saturn Revue show doprovází živá hudba dokreslující výstupy předních zahraničních a tuzemských performerů z řad burlesek, akrobatů, tanečnic, varietních umělců a komiků. V uceleném konceptu si divák užívá sólové i sborové výstupy plné zábavy a varietního umění. Na jevišti vidíme scénografickou instalaci, která je funkční, variabilní a dokresluje tzv. wow efekt. Neotřelá show díky nápaditým kostýmům, scénografii, light designu a technologickým možnostem Nové Spirály pohlcuje každého diváka.

Tvůrčí tým a fakta:

Hlavní protagonisté/režie/producenti: Terézia Bělčáková / „Miss Cool Cat“, David N. Jahn (zakladatel proslulého ansámblu Prague Burlesque)

Premiéra: únor/březen 2025

Počet repríz: 60

Gala koncert Pavla Černocha: Unikátní koncert v unikátním prostředí. Světově uznávaný tenorista Pavel Černoch a jeho hosté za hudebního doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava zahrají jak všeobecně známé klasické operní skladby, tak současnou populární hudbu. Celý koncert doprovodí efektní light design s prvky videomappingu.

Pavel Černoch, jeden z předních tenoristů současnosti, pravidelně vystupuje na nejvýznamnějších operních scénách včetně Teatro alla Scala, Vídně, Paříže, Nizozemské národní opery, Royal Opera House Covent Garden a na festivalech v Salcburku a Glyndebourne. Často spolupracuje s některými z nejuznávanějších světových dirigentů jako jsou Daniel Barenboim, Kirill Petrenko, Simon Rattle, Andris Nelsons, John Eliot Gardiner, Charles Dutoit a Semyon Bychkov.

Termíny vystoupení: 15. 4. a 16. 4. 2025

Nová Spirála nabídne prostor pro komerční využití i vlastní program

V rámci vlastního programu nabídne Nová Spirála čtyři základní kategorie:

o Divadlo (činohra, muzikál, dětská představení, opera, balet, pantomima, kombinace formátů a alternativní směry).

o Hudbu (koncerty všech žánrů; od klasiky s velkými orchestry, přes operu, jazz, folk, indie, soul, až po rock, pop, elektrickou muziku a techno).

o Show / speciální projekty (talkshow, burleska a kabaret, módní přehlídky, nový cirkus, inovativní světelné show, videomapping, audiovizuální a virtuální projekce).

o Event (tanec, akrobacie, bojové sporty, přednášky, konference, školení, veletrhy).

Vedle vlastního a koprodukčního programu bude Nová Spirála otevřena také zajímavým komerčním projektům nebo běžným podnájmům.

o Podnájem pro uzavřené akce – např. firemní akce a večírky.

o Podnájem pro veřejnost – kulturně společenské akce.

„Nová Spirála nemá být prostorem, který konkuruje současné divadelní scéně. Vzniká zde žánrově a prostorově specifický objekt, který funguje zcela nezávisle vedle současné scény a v dobrém slova smyslu ji doplňuje a obohacuje,“ uzavírá Jan Makalouš

Předprodej vstupenek bude spuštěn 1. 5. 2024.

Více informací na: www.novaspirala.cz a www.navystavisti.cz.

Zdroj: Výstaviště Praha

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.
Reklama

DOPORUČUJEME

Společnost Kavalan uvádí na trh exportní limitovanou sadu Concertmaster Port Cask Finish Oversea Edition

Berlín (Německo) 28. května 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední tchajwanský výrobce whisky, společnost Kavalan, uvádí na trh limitovanou edici jedné ze svých tří nejprodávanějších jednosladových...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Guvernér Floridy bojuje proti aktivistům, nikoli klimatickým změnám  

Florida patří mezi americké státy nejvíce ohrožené vzestupem mořských hladin a od května ji sužují vyčerpávající vedra. Přesto guvernér státu Ron DeSantis podepsal sérii zákonů nazvaných „Don’t Say Climate Change“, které stát prakticky vylučují z boje proti klimatickým změnám. Do guvernéra se teď veřejně pustil místní meteorolog.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.

Historická dohoda signalizuje novou éru strategického partnerství mezi Ruskem a Uzbekistánem

Nedávná dohoda podepsaná během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Taškentu představuje klíčový okamžik ve Střední Asii: Rusko se chystá v Uzbekistánu postavit první malou jadernou elektrárnu v regionu. Tento přelomový projekt nejenže znamená začátek nové etapy ve vztazích mezi Uzbekistánem a Ruskem, ale také podtrhuje rozšiřující se vliv Ruska a jeho vyspělý technologický export v Asii uprostřed probíhajících západních sankcí.

Netanjahu slibuje, že bude pokračovat ve válce uprostřed odsouzení leteckého útoku

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slíbil, že bude pokračovat ve válce proti Hamásu, zatímco mezinárodní společenství odsoudilo nedělní letecký útok v Rafáhu, při němž zahynuly desítky Palestinců. Informovaly o tom BBC a POLITIKO.
Reklama
Reklama