Dva ruští básníci byli odsouzeni k dlouholetým trestům vězení za účast na čtení protiválečných básní v Moskvě. Informuje o tom BBC, France24 a další servery.
Moskevský soud udělil Arťomovi Kamardinovi sedm let a Jegorovi Šťovbovi pět a půl roku za „podněcování nenávisti“ vůči ruským vojákům a „podrývání státní bezpečnosti“. Oba odmítli přiznat vinu.
Russian poets get jail sentences for anti-war poetry reading https://t.co/kllqMtasZv
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 28, 2023
Tato dvojice je posledními odsouzenými v rámci opatření, která skupiny na ochranu práv odsoudily jako bezprecedentní zásah proti disentu v Rusku.
Třetí básník, který se zúčastnil čtení poezie, Nikolaj Dajneko, byl počátkem tohoto roku odsouzen na čtyři roky poté, co přiznal vinu a spolupracoval při vyšetřování.
Třiatřicetiletý Kamardin přednesl 25. září 2022 báseň na akci „Majakovského čtení“ v centru Moskvy. Jedná se o pravidelnou událost, která od 50. let 20. století přitahuje disidenty a aktivisty na Triumfální náměstí, které dříve neslo Majakovského jméno.
Akce, která se konala poté, co ruský prezident Vladimir Putin ten měsíc vyhlásil „částečnou mobilizaci“ kvůli Ukrajině, se zúčastnil i třiadvacetiletý Štovba.
Kamardin přečetl báseň, která hrubě kritizovala ruský imperialismus na jižní Ukrajině. Jak píše France24, báseň se jmenovala „Zabij mě, vojáku“. Obsahovala slova „Sláva Kyjevské Rusi“, slovanskému státu z 9. století, jehož hlavním městem byl Kyjev.
Znásilnění činkou
Jeho manželka Alexandra Popovová v době jeho zatčení řekla BBC, že následující den vtrhla do bytu manželů policie. „Táhli mě po podlaze za vlasy a začali mi něco lepit na obličej. Vyhrožovali mi, že mi zalepí ústa,“ uvedla Popovová. Dodala, že slyšela, jak jejího manžela v jiné místnosti bijí, a že policie „mluvila o tom, že ho znásilní“.
Kamardinův právník uvedl, že policie jeho klienta znásilnila činkou a poté ho donutila natočit video s omluvou.
Před čtvrtečním vynesením rozsudku učinili oba obžalovaní před soudem prohlášení. Třiadvacetiletý Štovba uvedl, že loňských Majakovského čtení se zúčastnil poprvé v životě. Nečetl žádnou báseň, ale pouze tleskal vystoupením, řekl. Dodal, že neexistují žádné důkazy, které by prokazovaly jeho vinu za podněcování nenávisti vůči vojákům účastnícím se války na Ukrajině.
Kamardin požádal soudce, aby zvážil udělení podmíněného trestu. Uvedl, že soudit někoho za jeho názory je „v dnešním Rusku až příliš běžná praxe“. „Asi budu shledán vinným navzdory mé naprosté nevině,“ předpověděl.
Podle svědků příznivci v moskevské soudní síni při čtení rozsudků křičeli „Hanba!“.
Majakovského čtení se s přestávkami konají od roku 1958. V 60. letech se lidé shromažďovali kolem sochy básníka Vladimira Majakovského a recitovali básně často kritické vůči Sovětskému svazu. Mnozí organizátoři byli obviněni z protisovětské propagandy a odsouzeni k několikaletým trestům v gulazích.
Skupina byla obnovena v roce 2009, ale v říjnu 2022 svou činnost pozastavila. Organizátoři na Telegramu uvedli, že kvůli pokračující „vojenské cenzuře a mobilizaci“ není pro účastníky bezpečné se dále scházet.
Kritici Putina končí za mřížemi
Ruský prezident Vladimir Putin dohlíží na bezprecedentní potlačování domácí opozice souběžně s invazí na Ukrajinu.
Minulý měsíc byl 33letý ruský protiválečný aktivista Saša Skochilenko odsouzen k sedmi letům trestu v trestanecké kolonii za to, že vyměnil cenovky v supermarketech za protiválečné nápisy. Opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza byl odsouzen k 25 letům vězení za obvinění spojená s jeho kritikou války na Ukrajině. Moskevský radní Alexej Gorinov byl uvězněn na sedm let za kritiku invaze během zasedání městské rady.
Za mřížemi skončily i desítky dalších kritiků Putinovy vlády. Jejich počet výrazně vzrostl po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.