Argentinští voliči potrestali dvě hlavní politické síly země v nedělních primárních volbách. Na první místo v klání před říjnovými prezidentskými volbami posunuli libertariánského outsidera Javiera Mileiho. Informovala o tom agentura Reuters či server Al-Jazeera.
Vítězství populistického kandidáta je ostrou výčitkou politickému establishmentu v zemi zmítané ekonomickými problémy. Po sečtení asi 90 procent hlasovacích lístků získal krajně pravicový libertariánský ekonom Javier Milei 30,5 procenta hlasů. To je mnohem více, než se předpokládalo. Hlavní konzervativní blok získal 28 procent a vládnoucí peronistická koalice se umístila na třetím místě s 27 procenty, uvádí agentura Reuters.
Argentine voters punished the country’s two main political forces in a primary election, pushing Javier Milei, a rock-singing libertarian outsider candidate, into first place in a huge shake-up in the race towards presidential elections in October https://t.co/LKFWeHYpdy
— Reuters (@Reuters) August 14, 2023
Výsledek je ostrou výtkou středolevé peronistické koalici a hlavnímu konzervativnímu opozičnímu bloku Společně pro změnu. V zemi vládne inflace na úrovni 116 procent a krize životních nákladů, která čtyři z 10 lidí ponechává v chudobě.
„Jsme skutečná opozice,“ řekl Milei v projevu po zveřejnění výsledků. „Jiná Argentina je nemožná se stejnými starými věcmi, které vždy selhaly.“
Hlasování v primárkách je povinné pro většinu dospělých a každý má jeden hlas. Jedná se ve skutečnosti o zkoušku na všeobecné volby 22. října, která jasně ukazuje, kdo je favoritem na výhru prezidentského křesla.
Populista Milei obdivuje Trumpa, chce zrušit peso i centrální banku
Milei podle serveru Al-Jazeera získal podporu tím, že zemi vyzval k nahrazení pesa americkým dolarem. Tento 52letý politik je obdivovatelem bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a prohlásil, že argentinská centrální banka by měla být zrušena. Řekl také, že změna klimatu je lež, označil sexuální výchovu za trik, který má zničit rodinu, a chce, aby bylo snazší vlastnit ruční zbraně.
Říjnové volby budou klíčové pro politiku ovlivňující obrovský argentinský zemědělský sektor. Jde o jednoho z největších světových vývozců sóji, kukuřice a hovězího masa. Výsledek bude mít taktéž vliv na měnu peso, dluhopisy a pokračující rozhovory o dluhové dohodě s Mezinárodním měnovým fondem ve výši 44 miliard dolarů.
Hospodářská krize zanechala mnoho Argentinců rozčarovaných z hlavních politických stran a otevřela dveře nováčkovi, který cílí zejména na mladé lidi.
„Inflace nás zabíjí a pracovní nejistota vám nedovoluje plánovat si život,“ řekla Adriana Alonso, 42letá žena v domácnosti.
Protikandidáti se budou snažit výsledek otočit
V nejdůležitějším souboji o vedení porazila Patricia Bullrich, bývalá ministryně bezpečnosti, v rámci koalice Společně pro změnu umírněného starostu Buenos Aires Horacia Larretu. „Jako Argentinci žijeme v nouzi, ve strachu, nejsme schopni snít, plánovat nebo žít normální život. Ale dnes máme důvody spolupracovat, vést Argentinu k hluboké změně, která navždy odstraní korupci a připraví půdu pro úsporná opatření,“ řekla Bullrich.
Ministr hospodářství Sergio Massa vyhrál nominaci ve vládnoucí peronistické koalici, jak se očekávalo. V říjnu by mohl získat lepší výsledky, pokud se mu podaří získat umírněnější voliče. „Máme 60 dní na to, abychom tyto volby otočili,“ řekl Massa svým příznivcům.
Nepředvídatelným faktorem je Milei, jehož hlasité rallye v rockovém stylu připomínají amerického ex-prezidenta Donalda Trumpa. Jeho výsledky daleko předčily všechny prognózy. Většina průzkumů mu dávala jen jednu pětinu pravděpodobného počtu hlasů.
Volební účast byla pod 70 procenty, což je nejméně od doby, kdy se před více než deseti lety začaly v Argentině konat primární volby. Kdo vyhraje v říjnu, nebo spíše v listopadovém druhém kole, bude muset učinit velká rozhodnutí o obnově vyčerpaných zahraničních rezerv, zvýšení vývozu obilí, omezování inflace a o tom, jak uvolnit měnové kontroly.