EkonomikaSociální síť Twitter má nového majitele. Odkoupil ji podnikatel Elon Musk

Sociální síť Twitter má nového majitele. Odkoupil ji podnikatel Elon Musk

Nejbohatší muž světa Elon Musk koupil sociální síť Twitter za 44 miliard dolarů. Zároveň také propustil několik nejvyšších manažerů společnosti, včetně jejího šéfa Parag Agrawala. „Pták je volný,“ napsal si na svůj twitterový účet podnikatel. Odkazoval tím na logo platformy Twitter, tedy modrého ptáčka. Dlouhodobě totiž hovoří o tom, že hodlá platformu upravit tak, aby „sloužila jako společné digitální náměstí pro naši civilizaci“. Informoval o tom server BBC a CNN.

Odkoupením sociální sítě Twitter se podnikatel Elon Musk vyhnul soudu. Původně se u něj měl totiž potkat se zastupiteli společnosti, jelikož ji v červenci po uzavření dohody nakonec odmítl koupit. Těsně před začátkem soudního řízení však v polovině října opět otočil. Soudkyně Kathaleen McCormick mu proto udělila deadline splnění smlouvy na 28. říjen v pět hodin odpoledne. „Pták je volný,“ napsal si následně nejbohatší muž světa na svůj twitterový účet. Odkazoval tím na logo Twitteru zobrazující modrého ptáčka.

Americká média zároveň reportují o tom, že se podnikatel rozhodl propustit několik nejvyšších manažerů společnosti. Mezi ně patří podle serveru BBC například hlavní finanční ředitel Ned Segal, právní a politický manažer Vijaya Gadde nebo poradce Sean Edgett. O svou pozici však přišel také šéf Twitteru Parag Agrawal, se kterým měl Musk dlouhodobé neshody. Předseda firmy Bret Taylor rovněž oznámil, že už pro Twitter nepracuje. Jedná se tak o jedny z prvních změn, které majitel automobilky Tesla a společnosti SpaceX od jara letošního roku sliboval.

Elon Musk totiž už dříve oznámil, že společnost odkoupil, aby se z ní mohlo stát „společné digitální náměstí pro celou naši civilizaci“. Plánuje proto na platformu opět připustit některé z uživatelů, které na ni dostali zakázáno vstoupit. Patří mezi ně například i bývalý americký prezident Donald Trump. Pokud by se na Twitter opět navrátil, mohl by tak podle serveru CNN Business zásadně ovlivnit nadcházející střednědobé volby nebo prezidentskou kampaň plánovanou na rok 2025. Trump však bude nejspíše chtít zůstat na své vlastní sociální síti Truth Social.

Z Twitteru se stane X, aplikace pro všechno, plánuje Musk

Tento týden rovněž novináři reportovali o tom, že Musk hodlá ze společnosti Twitter vyhodit okolo 75 procent zaměstnanců. Podle serveru Bloomberg měl však podnikatel takové tvrzení popřít, když se se zaměstnanci ve středu sešel. Vzkázal jim ale, že by se měli připravit na „extrémní požadavky na pracovní etiku“. Mimo jiné totiž také plánuje platformu změnit na „X, aplikaci pro všechno“. Možné by pak mělo být přes Twitter také více chatovat nebo například nakupovat. Především by však měla být sociální síť podle Muska „více inkluzivní“.

Zároveň ale na svém twitterovém účtu v otevřeném dopise inzerentům vzkázal, že „nechce vytvořit peklo dostupné absolutně všem, kde může být cokoli řečeno bez následků“. Touhu učinit radikální změny však ukázal Musk také ve svém nedávném videu. Na něm vchází do budovy ředitelství Twitteru s umyvadlem v náručí. Odkázat tím chtěl na podnikatelský slang „kitchen sinking“ znamenající zásadní převrat ve společnosti.

Touhu odkoupit Twitter projevil Musk poprvé v dubnu letošního roku, kdy se stal největším akcionářem společnosti. Následně jejím zastupitelům učinil nabídku za 44 miliard dolarů, od které však nakonec v červenci odstoupil. Tvrdil totiž, že je na platformě aktivních více spamových účtů, než firma připouští. Analytici pak odhadují, že Musk sociální síť Twitter odkoupil za cenu, která v současnosti přesahuje její hodnotu.

Doporučujeme

Spekulace jsou u konce. Microsoft zahájil historickou restrukturalizaci herní divize

Microsoft ukončil spekulace a zahájil největší restrukturalizaci herní divize v historii. Opatření zahrnuje propuštění tisíců zaměstnanců, výrazné zmenšení herní divize a odchod čtyř známých studií z portfolia společnosti. Celkem přijde o místo skoro 5 000 zaměstnanců, z toho část byla propuštěna okamžitě. Informují o tom CNET a Forbes.

Sesuv půdy v Číně připravil o život pět lidí, bouře a povodně mají 15 obětí

Čína se potýká s důsledky extrémních srážek a bouří. Sesuv půdy na severozápadě zasypal přes 30 lidí a nejméně pět z nich usmrtil, zatímco silné bouřky v centrální části země si vyžádaly nejméně 15 mrtvých a stovky zraněných. Na jihu přišli kvůli povodním čtyři lidé o život a desetitisíce obyvatel se kvůli povodním také musely evakuovat. Informují o tom dnes tiskové agentury.

Rusko rozsévá balistický teror. Zelenskyj jede do Turecka žádat o pomoc spojence

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude na summitu Severoatlantické aliance (NATO) v Turecku naléhat na spojence, aby dodali systémy protivzdušné obrany. Kyjev je totiž naléhavě potřebuje k ochraně civilní infrastruktury před ruskými balistickými raketami. Zatímco drony obránci dokážou zneškodnit, balistické rakety dál rozsévají zkázu. Zelenskyj chce rovněž před americkým prezidentem Donaldem Trumpem zdůraznit úspěchy ukrajinských dronových útoků v hloubi Ruska.

Spotřeba paliv v Indii v červnu klesla

Indická spotřeba paliv v červnu meziměsíčně klesla o 3,7 procenta na 19,42 milionu tun. Slabší poptávka se projevila u benzinu, nafty, topného oleje i některých průmyslových produktů. Ve srovnání s loňským červnem byla celková spotřeba nižší o 3,1 procenta.

Tanker v Hormuzském průlivu zasáhl neznámý projektil

Lodní doprava v Hormuzském průlivu se obnovuje, napětí však nepolevuje. Ropný tanker u pobřeží Ománu zasáhl neznámý projektil. Teherán se k útoku nepřihlásil, íránská státní média však upozornila, že plavidlo se odklonilo od schválené trasy a ignorovalo varování. Na lodi vypukl požár, nebyly však hlášeny oběti ani zranění. Írán dál upevňuje kontrolu nad průlivem.

Kanada chce až 12 ponorek od německé společnosti TKMS

Kanada si vybrala německou společnost ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) jako dodavatele až 12 konvenčních ponorek. V noci na dnešek o tom informovala agentura AP. Kanadský premiér Mark Carney to označil za největší vojenskou zakázku v historii své země. Německý kancléř Friedrich Merz v prohlášení uvedl, že kanadské rozhodnutí je silným signálem transatlantické a evropské spolupráce v obranném průmyslu.

Sylvester Stallone slaví 80. narozeniny

Sylvester Stallone patří k hercům, kteří dokázali vytvořit postavy, které přesáhly samotné filmy. Rocky Balboa a John Rambo z něj udělali jednu z nejvýraznějších tváří akčního filmu a popkultury. Americký herec, scenárista a producent dnes slaví 80. narozeniny a dál zůstává pracovně aktivní.

KOMENTÁŘ: Největší zahraniční věřitel USA má problém. Jen padá a nikdo neví, co s tím

Letošní vzedmutí dolaru se stává velkým problémem pro Japonsko. Jen oslabil vůči americké měně na nejnižší hodnotu od osmdesátých let, což prodražuje import klíčových surovin do země. Japonsko teď hledá způsob, jak slábnutí měny zastavit.

Ukrajinské útoky poškodily přístavy Vysock a Usť-Luga, Sevastopol neměl dodávky

Ukrajinské dronové útoky dnes poškodily ruské přístavy Vysock a Usť-Luga v Baltském moři, dvě rafinerie a dočasně také připravily o elektřinu Sevastopol, největší město na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž při dalších ukrajinských úderech zemřel nejméně jeden člověk a několik dalších bylo zraněno.

Hamás oznámil rozpuštění svého vládního výboru v Pásmu Gazy

Palestinské islamistické hnutí Hamás dnes oznámilo rozpuštění svého vládního orgánu v Pásmu Gazy. Uvedla to agentura AFP. Hnutí to označuje za krok k předání moci technokratickému palestinskému výboru. S předáním moci počítá mírový plán, se kterým Izrael a Hamás souhlasily v loňském roce. Nevyřešená zůstává otázka odzbrojení, které Hamás odmítá. Izrael považuje dnešní rozhodnutí za pouze symbolické, píší tamní média.

OPEC+ oznámil zvýšení produkce ropy. Od srpna denně přidá 188 tisíc barelů

Sedm klíčových členů aliance OPEC+ oznámilo další navýšení produkce ropy. Od srpna vzrostou produkční kvóty dohromady o 188 000 barelů denně, oznámila organizace po virtuální schůzce ministrů podle televize Al-Džazíra. Jde o stejné navýšení, jaké ropný kartel oznámil v předchozích měsících.

Pumy vrátily do malé rezervace v Kalifornii přirozenou rovnováhu

I občasná přítomnost vrcholového predátora může výrazně proměnit fungování celého ekosystému. Výzkum z malé přírodní rezervace jižně od San Franciska ukázal, že častější výskyt pum vedl ke změnám v chování jelenů i dalších šelem a postupně se projevil také na obnově vegetace.

V Pacifiku řádí supertajfun Bavi. Zpustošil americký ostrov, teď míří k Tchaj-wanu a Číně

Supertajfun Bavi v pondělí udeřil na americký ostrov Rota, který je součástí souostroví Severní Mariany v západním Pacifiku nedaleko Guamu. Bouře vznikla minulý týden v oblasti Mikronésie a od té doby zesiluje. Tento týden by se podle meteorologů měla přiblížit k Tchaj-wanu a zamířit na Čínu.

Trump se krátce před summitem NATO znovu vyjadřoval na adresu italské premiérky

Americký prezident Donald Trump se krátce před summitem Severoatlantické aliance znovu nevybíravě vyjádřil na adresu italské premiérky Giorgii Meloni. Na své sítí Truth Social v noci na dnešek uvedl, že potřebuje zákaz přiblížení, který by ho ochránil před pozorností Meloni. Italská ministerská předsedkyně kdysi patřila k Trumpovým oblíbeným evropským politikům.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama