Slovenský premiér Robert Fico znovu jednal s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem ohledně obnovení dodávek ruské ropy, které byly zastaveny. Problém se dotýká i Česka, které by se mělo zapojit do navrženého technického řešení. Informace poskytl slovenský web Pravda s odkazem na Úřad vlády.
Premiér Slovenské republiky Robert Fico se opět telefonicky spojil s ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem. Hlavním tématem rozhovoru byly problémy s tranzitem ruské ropy, která měla přes Ukrajinu putovat do slovenské rafinérie Slovnaft. Fico navrhl technické řešení, do kterého by se mělo zapojit několik zemí včetně České republiky. Přesné detaily návrhu však zatím nebyly zveřejněny.
Fico opět volal ukrajinskému premiérovi kvůli ropě. Navrhuje technické řešení, zapojit by se muselo i Česko#fico #ropa #slovensko #smyhal #madarsko #lukoil https://t.co/GCumTKQXRJ
— Echo24.cz (@echo24cz) July 26, 2024
Podle Úřadu vlády je pro Slovnaft klíčové obnovit dodávky ruské ropy, jelikož alternativní zdroje jsou dražší a technologicky méně vhodné. Zastavení dodávek nastalo po rozhodnutí ukrajinského prezidenta z 24. června 2024, kdy byla společnost Lukoil zařazena na sankční seznam. Další jednání jsou plánována na nejbližší dny, uvedl slovenský úřad.
Maďarsko a Slovensko nejsou s touto situací spokojeny. Gergely Gulyás, šéf kanceláře maďarského premiéra, obvinil Ukrajinu z vydírání, když zastavila tranzit ropy. Varoval před možným nedostatkem pohonných hmot, i když v současnosti nejsou důvody k panice díky vysokým zásobám, upozorňuje deník Echo24. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó navíc zdůraznil, že ropa do Maďarska může proudit pouze přes Ukrajinu, což komplikuje hledání alternativ.
Z ukrajinské strany však poradce prezidenta Mychajlo Podoljak tvrdí, že zastavení tranzitu je v souladu se sankcemi proti Lukoilu a nemá nic společného s vydíráním. Podoljak také kritizoval postoj Maďarska a Slovenska, které podle něj neprosazují mír a spravedlnost, ale spíše ústupky vůči Rusku.
Rafinérie společností MOL v Maďarsku a na Slovensku jsou na ruské ropě zcela závislé. Ropovod Družba, který ropu přepravuje, se v Bělorusku dělí na severní větev směřující do Polska a Německa a jižní větev vedoucí přes Ukrajinu do Maďarska, Slovenska a České republiky. Zatímco dodávky do České republiky pokračují bez problémů, situace na Slovensku a v Maďarsku je kritická a vyžaduje rychlé řešení.