Protext ČTKSkupina BICZ podpořila vývoj technologie na výrobu biologicky odbouratelných náhrad produktů každodenní...

Skupina BICZ podpořila vývoj technologie na výrobu biologicky odbouratelných náhrad produktů každodenní potřeby

Hradec Králové 15. října 2024 (PROTEXT) – V roce 2020 se BICZ, v rámci své strategie rozšíření činnosti o projekty s pozitivním vlivem na životní prostřední, rozhodla podpořit společnost Refork SE. Ta vyvinula unikátní materiál, ze kterého lze pomocí upravených plastikářských technologií vyrábět biologicky odbouratelné náhrady jednorázových příborů, brček a dalšího sortimentu denní potřeby. Cílem majetkového vstupu BICZ bylo umožnit společnosti Refork nakoupit potřebné technologie, zahájit velkokapacitní výrobu a získat další investory.

Společnost Refork má svoji technologii patentovanou v rámci EU. Výrobní závod s měsíční kapacitou dosahující 30 milionů kusů sídlí v Praze a veškeré výrobní know-how je koncipováno tak, aby produkce mohla probíhat kdekoli po světě. Materiál, ze kterého lze pomocí upravených plastikářských technologií vyrábět biologicky odbouratelné produkty představuje obrovský potenciál, a to nejen z pohledu trvalé udržitelnosti, ale i ekonomicky.

S projektem Refork je často spojován EFK token. Je to kryptoměna společnosti EFKplatform OÜ. EFK token tedy nevydává a ani nevlastní společnost Refork SE. Část prostředků získaných z prodeje této kryptoměny na počátku projektu sloužila jako záloha na zboží poskytnutá společnosti Refork Distribution a na výzkum a vývoj biodegradabilních materiálů a zahájení výroby. BICZ nevlastní žádné EFK tokeny pro podporu projektu Refork a nemá tak jakýkoli vliv na cenu EFK tokenu ani na jeho ostatní uživatele.

Vzhledem k tomu, že na trhu dochází k obcházení směrnice EU o zákazu jednorázových plastů, má společnost Refork nyní značně ztíženou situaci. Nenaplnily se tak předpoklady vysokého zájmu o biologicky odbouratelné materiály a společnost nedosáhla plánovaného zisku. Z tohoto důvodu aktuálně dochází ve společnosti Refork k výraznému snižování nákladů a rozšíření orientace i mimo trh EU. Vzniklou situaci společnost sice nezavinila, ale došlo ke zpomalení projektu oproti původním plánům. Skupina BICZ v tom ale nevidí ohrožení pro projekt jako takový a ani pro svoji exitovou strategii.

Plány a úloha BICZ byly již naplněny. Skupina přispěla k rozvoji projektu a aktuálně je v procesu exitu svých zbývajících podílů. BICZ se podařilo najít vhodného partnera a je přesvědčena, že díky jeho kontaktům dokáže posunout Refork na světovou úroveň. V roce 2023 BICZ úspěšně dokončila první tranši ve výši 265 milionů korun, kdy prodala své prioritní akcie. Aktuálně tak vlastní 56 % Refork.

 

 

Doporučujeme

Kolumbii čeká napjaté finále prezidentských voleb

Kolumbijské prezidentské volby míří do druhého kola. V něm se 21. června utkají pravicový populista Abelardo de la Espriella a levicový senátor Iván Cepeda. První kolo ukázalo hluboce rozdělenou zemi, kde voliči dali jasně přednost výrazným politickým pólům před tradičním středem.

CSG získala zakázku od americké armády

Česká zbrojařská skupina CSG posiluje svou pozici na americkém obranném trhu. Její dceřiná společnost Federal Ammunition uzavřela dohodu s americkou armádou, která se týká patentované technologie nábojnic Peak Alloy. Smlouva otevírá cestu k dodávkám až 40 milionů kusů.

Írán zastavuje dialog a výměnu zpráv s USA

Íránský vyjednávací tým zastavuje dialog a předávání zpráv se Spojenými státy pomocí prostředníků, důvodem je izraelské porušování příměří v Libanonu, uvedla dnes agentura Tasním. Zdroj této informace ale nesdělila. Teherán podle agentury hodlá zcela zablokovat Hormuzský průliv, který je významnou dopravní tepnou pro vývoz ropy a plynu z Perského zálivu, a s pomocí spojenců otevřít novou frontu v průlivu Báb al-Mandab, který je klíčovým uzlem pro obchodní plavbu spojující Rudé moře s Adenským zálivem.

KOMENTÁŘ: Už žádná Toyota. Japonský akciový trh korunoval po 22 letech nového vládce

Od roku 2003 platilo, že automobilka Toyota je nejsilnější japonskou společností. Status quo teď ale po dvou dekádách narušil tokijský holding SoftBank. Titul vyrostl díky investicím do AI společností a během půl roku doručil investorům nadstandardní výnos. V čem tkví úspěch SoftBank?

Írán odmítl zprávy o údajně chystané rezignaci prezidenta Pezeškjána

Íránští představitelé označili zprávy o tom, že se íránský prezident Masúd Pezeškján chystá rezignovat, za vymyšlené a za protiíránskou propagandu, jejímž cílem je podkopávat jednotu íránského národa. S odkazem na své zdroje o tom dnes napsala íránská agentura Tasním.

Vláda podnikne kroky k odvolání prezidenta, oznámil Magyar

Maďarský premiér Péter Magyar po dnešním setkání s prezidentem Tamásem Sulyokem prohlásil, že vláda okamžitě zahájí právní kroky nezbytné k výměně prezidenta. Vládní strana Tisza disponuje v parlamentu ústavní většinou. Magyar označuje Sulyoka, který je ve funkci od roku 2024, za loutku předchozího premiéra Viktora Orbána.

Po ruských útocích informují ukrajinské úřady o desítkách raněných

Nejméně osm lidí, včetně tří dětí, utrpělo zranění při útocích ruských dronů v Černihivské oblasti, informovali ukrajinští záchranáři. Dalších šest zraněných si podle záchranářů vyžádal nálet ruských dronů na Oděsu. Devět lidí bylo zraněno při ruských útocích na Charkov a okolí, oznámil šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Moskva naopak bez podrobností informovala o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Ropa zdražuje. Trhy znervóznil izraelský postup v Libanonu

Ceny ropy v pondělí 1. června vzrostly o více než dvě procenta. Důvodem je průnik izraelské armády hlouběji do libanonského území. Tento krok, odsouzený mezinárodním společenstvím, vyvolává obavy o pokračující rozhovory mezi USA a Íránem.

Rubio jednal se zástupci Libanonu a Izraele o návrhu plánu na uklidnění situace

Americký ministr zahraničí Marco Rubio hovořil s libanonským prezidentem Josephem Aúnem i izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o diplomatických jednáních mezi Izraelem a Libanonem a navrhl plán, který by umožnil postupné uklidnění situace. S odvoláním na amerického úředníka to dnes napsala agentura Reuters. Izrael okupuje část Libanonu a ostřeluje mimo jiné pozice libanonské militantní skupiny Hizballáh.

Trump mluví o dohodě. Útoky mezi USA a Íránem ale pokračují

Spojené státy bombardovaly cíle spojené s Íránem v Kuvajtu poté, co islámská republika sestřelila americký dron. Kuvajt informoval, že jeho protivzdušná obrana zachytila několik dronů a raket. I přes vzájemné útoky křehké příměří trvá a jednání o konci války pokračují.

Macron: Francie zadržela tanker plující z Ruska, na který byly uvaleny sankce

Francouzské námořnictvo v Atlantiku zadrželo tanker plující z Ruska, na který byly uvaleny mezinárodní sankce, uvedl na síti X francouzský prezident Emmanuel Macron. Námořnictvo obsadilo plavidlo nazvané Tagor v mezinárodních vodách v neděli při společné operaci s podporou několika partnerů včetně Británie. Podle agentury AFP je to čtvrtý tanker, který Francie takto zastavila.

Výbuch skladu výbušnin v Myanmaru zabil desítky lidí

Silná exploze v severovýchodním Myanmaru připravila o život desítky lidí a další desítky zranila. Neštěstí zasáhlo obec Kaung Tat ve státě Šan poblíž čínských hranic, kterou kontrolují povstalci z Ta'ang National Liberation Army.

Lidstvo už dávno žije na ekologický dluh

Lidstvo žije na obrovský ekologický dluh a současná globální populace už dávno překročila hranici, kterou dokáže Země dlouhodobě unést. Bez drastických změn ve spotřebě zdrojů a přístupu k přírodě hrozí zhroucení ekosystémů, kritický nedostatek potravin i vody a nezvratné zhoršení klimatické krize. Pohodlný život miliard lidí je v současnosti možný jen díky drancování neobnovitelných zásob planety.

Lékaři bez hranic varují: šíření eboly v Kongu je alarmující

Rychlé šíření eboly v Konžské demokratické republice vyvolává vážné obavy zdravotnických organizací. Lékaři bez hranic (MSF) upozorňují, že rozsah epidemie krátce po jejím vyhlášení nemá v historii obdobu.

Volby na Maltě vyhrála vládnoucí Labouristická strana, počtvrté v řadě

Maltský premiér Robert Abela dnes oznámil vítězství své Labouristické strany v předčasných parlamentních volbách, které se konaly v sobotu. Generální tajemník opoziční Nacionalistické strany Charles Bonello v prohlášení pro veřejnoprávní stanici TVM porážku uznal.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama