Singapurská centrální banka, Monetary Authority of Singapore (MAS), dokončila regulační rámec pro stablecoiny. Ten mimo jiné vyžaduje, aby regulovaní vydavatelé drželi nezbytné rezervy. Informovaly o tom servery Blockworks a CoinDesk.
Podle úterního prohlášení se tento rámec bude vztahovat na stablecoiny v jedné měně vázané na singapurský dolar nebo na jakoukoli měnu bloku G10 emitovanou v rámci jeho hranic. Napsal o tom Blockworks.
Emitenti stablecoinů budou muset dodržovat nová pravidla, včetně udržování rezervních aktiv, která jsou dostatečná pro krytí jejich hodnoty, a také držet minimální základní kapitál a požadavky na likvidní aktiva. Jak uvádí CoinDesk minimální základní kapitál bude činit 1 milion singapurských dolarů (16 milionů korun).
Od emitentů bude rovněž vyžadováno zpětné odkupování stablecoinů v nominální hodnotě do pěti pracovních dnů. Dále budou povinně poskytovány informace o hodnotě tokenů, stabilizačním mechanismu a právech držitelů, jakož i výsledky auditu rezervních aktiv.
The Monetary Authority of Singapore (MAS) has announced a new regulatory framework for stablecoins in which issuers must meet key requirements regarding value stability, capital, redemption and transparent disclosure in order to be recognized as a “MAS Regulated Stablecoin.”… pic.twitter.com/tB3HqfZBY6
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) August 15, 2023
Sankce za vyhýbání se registraci
MAS považuje neregulované stablecoiny za riziko jak pro domácí trh, tak pro retailové investory. Definitivní pravidla pro tento sektor pokračují rychle po krachu algoritmického stablecoinu Terra se sídlem v Singapuru v květnu loňského roku.
Nejnovější rámec pro digitální aktiva zohledňuje zpětnou vazbu získanou v rámci veřejné konzultace v říjnu 2022. MAS nedávno zakročila proti stakingu kryptoměn a minulý měsíc zakázala tuto činnost drobným investorům na svém území.
Pouze emitenti stablecoinů, kteří splní všechny požadavky podle rámce, budou moci požádat o to, aby jejich aktiva byla uznána a označena jako „stablecoiny regulované MAS“, uvedl regulátor.
Nesplnění těchto požadavků bude mít za následek sankce nebo pokuty. Konečné sankce za porušení regulačního rámce MAS pro stablecoiny zatím nebyly stanoveny. Za podobné finanční trestné činy hrozí odnětí svobody až na 10 let.
„Vyzýváme emitenty stablecoinů, kteří by chtěli, aby jejich stablecoiny byly uznány jako ‚stablecoiny regulované MAS‘, aby se včas připravili na splnění požadavků,“ uvedl v prohlášení Ho Hern Shin, zástupce výkonného ředitele finančního dohledu MAS.
Ředitel rovněž uvedl, že cílem rámce je usnadnit používání stablecoinů jako „důvěryhodného digitálního prostředku směny“ a „jako mostu mezi ekosystémy fiat a digitálních aktiv“.
Očekává se, že rámec vstoupí v platnost v první polovině roku 2024.