-1.3 C
Czech
Úterý 30. prosince 2025
ZprávySilnice kolem Paříže už blokují stovky traktorů. Policie nasadila 15 tisíc lidí

Silnice kolem Paříže už blokují stovky traktorů. Policie nasadila 15 tisíc lidí

Francouzští zemědělci začali přesouvat stovky traktorů, aby zablokovali klíčové cesty do hlavního města. Odbory už mluví o „obléhání Paříže“. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.

Zemědělci tvrdí, že na ně doléhají klesající příjmy, ekologické předpisy, rostoucí byrokracie a konkurence z dovozu. Podle francouzských úřadů bylo mobilizováno 15 000 policistů, aby zabránili vjezdu traktorů do hlavního města a dalších měst.

Podobné protesty se konají po celé zemi, ale také v Německu, Belgii a Nizozemsku. Stovky tisíc zemědělců se v pondělí přesunuly k blokádě hlavních dálničních tahů do Paříže.

Nemůžeme dělat levné zemědělství… musíme mít možnost se živit naším řemeslem,“ řekl BBC jeden z pařížských protestujících.

Je toho příliš, už toho máme opravdu dost,“ sdělila agentuře Reuters 46letá farmářka Geraldine Grillon při blokádě na dálnici A10 jižně od Paříže. Žena obvinila z potíží zemědělců prezidenta Emmanuela Macrona a Evropskou unii. V EU rozhoduje o mnoha zemědělských pravidlech a také o dotacích.

Prezidentovi jsou podle ní zemědělci „úplně jedno“. Za ní na stohu balíků sena visel transparent s nápisem: „Macrone, odpověz nám.“

Vláda s ohledem na volby couvá

Právě tento typ komentářů přiměl vládu, která se obává eskalace protestů, aby s ohledem na volby do Evropského parlamentu upustila od plánů na postupné snižování dotací na zemědělskou naftu. Slíbila také zmírnění ekologických předpisů.

Francie také uvedla, že bude tlačit na své kolegy v EU, aby souhlasili se zmírněním předpisů týkajících se neobdělávané zemědělské půdy. Slíbila, že brzy oznámí další opatření.

Zatímco zemědělské odbory označily protest za „obléhání Paříže“, vedlejší silnice do města zůstaly otevřené. Zemědělci tvrdí, že jejich cílem je zastavit dodávky potravin do supermarketů – což je úředníci varovali, aby nedělali.

Zatím žádné násilí

Policie však také dostala příkaz nezasahovat a zatím se neobjevily žádné známky nepokojů.

Šéf největšího francouzského zemědělského svazu, Národní federace zemědělských svazů (FNSEA), Arnaud Rousseau řekl, že jejich cílem je donutit vládu, aby našla rychlé řešení problému.

Řekl také, že protestní hnutí bude pokračovat všude ve Francii, se zcela konkrétním cílem. „Měla by se vyhlásit mimořádná opatření“, uvedl. Zejména kolem cen potravin a reciprocity pravidel.

Mluvčí francouzské vlády Prisca Thevenot v reakci na blokády uvedla, že v úterý budou oznámena nová opatření, která doplní opatření oznámená minulý týden.

Ta z minulého týdne zahrnovala upuštění od plánovaného zvýšení daní na pohonné hmoty a dodatečnou podporu pro zemědělce, jejichž zvířata onemocní.

Elysejský palác rovněž oznámil, že francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek v Bruselu setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Bude s ní jednat o zemědělství a celoevropské podpoře zemědělců.

Reklama

Doporučujeme

Ukrajina podle Lavrova zaútočila na Putinovu rezidenci

Ukrajina v noci na dnešek zaútočila 91 bezpilotními letouny na rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti, všechny drony byly zničeny, prohlásil podle státní agentury TASS ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie dodal, že Moskva reviduje svou vyjednávací pozici, a že útok nenechá bez odpovědi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzápětí podle agentury Reuters označil tvrzení Moskvy o ukrajinském útoku na Putinovo sídlo za lež. Rusko chce podle něho podkopat pokroky v jednání a připravuje si půdu k útoku na vládní budovy v Kyjevě.

EU zpřísní kontroly dovozu plastů, recyklační firmy ale varují před dalším propadem

Recyklace plastů v Evropě naráží na problémy. Levné dovozy a nízké ceny primárních plastů tlačí podniky do ztrát a část kapacit zůstává nevyužitá. Evropská komise slibuje přísnější kontroly dovozu a nový balíček opatření, zároveň ale otevírá prostor chemické recyklaci, která budí spory.

Chevy Chase byl během pandemie osm dní v kómatu

Nový dokument odhaluje, že Chevy Chase v roce 2021 doslova bojoval o přežití a jeho rodina slyšela varování, že se má připravit na nejhorší. Selhání srdce ho poslalo do nemocnice na dlouhé týdny a lékaři ho uvedli do umělého spánku. Chase přiznává, že následky zdravotních problémů pociťuje dodnes.

Indonéští záchranáři při pátrání po španělském fotbalovém trenérovi a třech dětech nalezli tělo

Indonéské záchranné týmy našly při pátrání po španělském fotbalovém trenérovi a jeho dětech tělo ženy. K lodnímu neštěstí došlo u turisticky vyhledávané oblasti poblíž Komodského národního parku, kde se loď převrátila v bouřlivém počasí.

Pohyblivý chodník zabil v Japonsku pětiletého chlapce. Zasekla se mu v něm ruka

Pětiletý chlapec Hinata Goto zemřel poté, co se mu při vystupování z pohyblivého chodníku (travelátoru) v lyžařském středisku na ostrově Hokkaidó v Japonsku zachytila ruka v jeho mechanismu. Incident nyní vyšetřuje policie.

Trump a Netanjahu budou na Floridě jednat o Gaze

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes bude jednat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, přičemž hlavním bodem jejich schůzky bude situace v Pásmu Gazy a otázka přechodu do druhé fáze tamního příměří. Dalšími tématy jejich jednání by měly být také záležitosti týkající se Íránu, Sýrie a libanonského militantního hnutí Hizballáh, napsala agentura AFP. Dnešní schůzka obou státníků bude již pátou ve Spojených státech od Trumpova návratu do Bílého domu letos v lednu. Trump se s Netanjahuem setkal také při říjnové návštěvě Izraele, kdy promluvil v Knesetu.

Thajsko obvinilo Kambodžu z porušení nedávno uzavřeného příměří

Thajsko dnes obvinilo Kambodžu z porušení příměří, které obě země uzavřely v sobotu. Informuje o tom agentura AFP. Podle Bangkoku totiž přeletělo nad thajským územím více než 250 dronů. Přeshraniční boje, které nanovo propukly v prosinci, si vyžádaly přes 40 obětí.

KOMENTÁŘ: Zlato a Nvidia? Na seznamu nejlepších investic roku 2025 najdete jiné dravce

Investiční trhy nám letos ukázaly, že pod oním zprofanovaným svícnem opravdu bývá tma. Hodně se mluvilo o Nvidii, Googlu nebo Amazonu, z AI boomu ale ve skutečnosti nejvíc těžil někdo jiný. Stejně tak ostře sledovanému zlatu nakonec ukázal záda jeho stříbrný bratr.

Čína zahájila vojenské cvičení u Tchaj-wanu a varuje před vnějším zásahem

Čína dnes varovala spojence Tchaj-wanu před vměšováním v souvislosti s vojenským cvičením, které zahájila u ostrova, jejž považuje za svou vzbouřenou provincii. Informovala o tom agentura AFP. Tchajwanský premiér Čuo Žung-taj cvičení s ostrými náboji podle agentury Reuters odsoudil a vyzval Peking k jeho ukončení.

Drahé kovy po rekordech zlevňují, stříbro spadlo pod 80 dolarů

Drahé kovy v pondělí ustoupily z extrémních hodnot. Stříbro se po krátkém průlomu nad 80 dolarů za unci propadlo výrazně níž a zlato kleslo od pátečních rekordů, protože investoři začali vybírat zisky.

Mírový plán počítá s bezpečnostními zárukami USA na dobu 15 let, uvedl Zelenskyj

Chystaný mírový plán podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počítá s americkými bezpečnostními zárukami pro Ukrajinu na dobu 15 let. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž Zelenskyj amerického prezidenta Donalda Trumpa požádal o bezpečnostní záruky až na 50 let. Ukrajinský prezident v online rozhovoru s novináři také vyjádřil názor, že mírový plán by měly podepsat Ukrajina, USA, Rusko i Evropa.

Tóthova MMA premiéra v Oktagonu trvala 79 vteřin

Pavel Tóth vstoupil do profesionálního MMA před zaplněnou O2 arenou a okamžitě narazil. Ondřej Raška ho ukončil tvrdou sérií úderů v prvním kole, přesto Tóth po zápase mluvil o vítězném pocitu a zážitku, na který jen tak nezapomene.

Otec vystopoval unesenou dceru díky poloze telefonu

Patnáctiletou dívku v Texasu podle úřadů unesl muž s nožem, když na Štědrý den venčila psa na předměstí Porter u Houstonu. Domů se nevrátila v čase, kdy ji rodiče čekali, a rodina proto zalarmovala policii.

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou hospodářskou pomoc ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů (zhruba 51 miliard Kč). Uvedl to kanadský premiér Mark Carney, který se dnes sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž se v zemi zastavil před návštěvou Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident dnes rovněž telefonicky hovořil s evropskými lídry, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen následně uvedla, že společným cílem je trvalý mír a územní celistvost Ukrajiny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama