Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Shakespeare and Company, knihkupectví i hotel v jednom

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Toto ikonické pařížské knihkupectví slouží také jako tajný hotel pro začínající spisovatele s toulavými botami.

  V roce 1951 si excentrický Američan jménem George Whitman otevřel knihkupectví s nadějí, že vytvoří literární centrum v srdci Paříže.

  Whitman, horlivý komunista, se rozhodl, že uvítá všechny spisovatele, kteří potřebují ubytování v Paříži, jako své osobní hosty v knihkupectví. Nad vnitřními dveřmi je namalováno motto knihkupectví „buďte laskaví k cizím lidem, mohou to být převlečení andělé“. Je to opravdu milé přivítání pro všechny, kdo mají srdce i mysl neustále na cestách.

  Jak se zde můžete ubytovat?

  Požadavky jsou jednoduché. Podle zásady, kdo dřív přijde, je dřív na řadě. Všichni hosté musí poskytnout svůj životopis a hodinu nebo dvě denně pomáhat v knihkupectví. S 13 lůžky zamaskovanými během dne jako police na knihy se Shakespeare and Company stalo utopií pro všechny spisovatele-cestovatele, kteří mají hluboko do kapsy.

  Whitman nazývá knihkupectví „socialistickou utopií vydávající se za knihkupectví“.

  Až druhé knihkupectví téhož jména

  Původně se obchod jmenoval Le Mistral. Ale na 400. výročí narození Williama Shakespeara v roce 1964 ho Whitman přejmenoval na Shakespeare and Company. Jméno je poctou bardovi a také stejnojmennému legendárnímu knihkupectví, které vlastnila Sylvia Beach. To navštěvovali hosté slavných jmen jako například Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald, James Joyce a další spisovatelé. Původní knihkupectví Shakespeare and Company na Rue de l’Odeon bylo během druhé světové války uzavřeno, ale Whitmanův obchod převzal štafetu.

  Dnes, o více než 50 let později, Whitmanova dcera Sylvia, pojmenovaná jak jinak než na počest Sylvie Beach, převzala každodenní řízení obchodu. Tradice ubytovávání v knihkupectví stále žije. V průběhu let v obchodě přespalo údajně až 40 000 lidí!

  Knihkupectví též organizuje pravidelné činnosti jako jsou nedělní čaj, čtení poezie a setkání spisovatelů. V 50. letech 20. století obchod sloužil jako základna pro mnoho spisovatelů Beat Generation. Pro příklad lze uvést velikány jako byli Allen Ginsberg, Gregory Corso a William S. Burroughs. O několik let později přilehlou budovu koupila společnost Shakespeare & Co. Nyní funguje jako kavárna a bistro s nabídkou položek s literární tematikou pro začínající spisovatele.

  Knihovna byla také uvedena ve filmu Richarda Linklatera Před západem slunce (2004) a ve filmu Woodyho Allena Půlnoc v Paříži (2011).

  Kde tento zvláštní podnik najdete

  Shakespeare and Company se nachází na levém břehu Seiny v Paříži, naproti katedrále Notre Dame, na 37 rue de la Bûcherie v Latinské čtvrti. Knihkupectví je otevřeno denně od 10 do 22 hodin, přilehlá kavárna pak od 9:30 do 19 hodin (o víkendu do 20 hodin). Může tu být docela přeplněno, takže doporučujeme navštívit knihkupectví buď dříve během dne, nebo později večer, abyste se vyhnuli frontám.

  Pro ty, kteří chtějí zůstat v Shakespeare and Company jako hosté přes noc: Budete muset kontaktovat knihkupectví přímo prostřednictvím e-mailu s předmětem „Tumbleweed“, abyste si domluvili ubytování.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS