Reklama
8.4 C
Czech
Středa 11. března 2026
ZprávySex mezi dvěma muži už není trestný, rozhodl Nejvyšší soud v Dominikánské...

Sex mezi dvěma muži už není trestný, rozhodl Nejvyšší soud v Dominikánské republice

Nejvyšší soud Dominikánské republiky zrušil zákaz dobrovolného styku osob stejného pohlaví v tomto karibském ostrovním státě. Informuje o tom BBC, Dominican News Online a další servery.

Soud rozhodl, že části zákona, které kriminalizují stejnopohlavní styk, jsou v rozporu s ústavou Dominikánské republiky. Jak píše BBC, rozhodl tak na základě žaloby, kterou podal anonymní dominikánský občan, gay. Ten uvedl, že zákon porušuje jeho ústavní práva, a soud mu dal za pravdu.

Podle Dominican News Online uvedl anonymní žalobce, že kvůli své orientaci zažívá diskriminaci, nepřátelství a je často obětí násilí.

LGBTQ aktivisté rozhodnutí uvítali a označili ho za „významný milník v pokračujícím boji za práva LGBTQ v Karibiku“.

Soudkyně Kimberly Cenac-Phulgence v rozsudku uvedla, že paragrafy 14 a 16 zákona porušují právo na svobodu, svobodu projevu a ochranu soukromí, jak je zakotveno v ústavě země.

Anonymní žalobce uvedl, že zákony ho odsoudily „k životu v neustálém strachu z trestního postihu za to, že provozuje dobrovolné sexuální aktivity“. Dále tvrdil, že tyto zákony podněcují „nenávistné a násilné chování vůči němu a dalším LGBT osobám“. Podle jeho slov mu zákon brání v tom, aby mohl „žít a vyjadřovat se svobodně a důstojně“.

Aktivisté verdikt vítají

Daryl Phillip, zakladatel charitativní organizace Minority Rights Dominica (MiRiDom), v reakci na rozsudek uvedl: „Dominikánská republika je nyní na slibné cestě k obnovení důstojnosti lidí a zajištění práv LGBTQ osob na soukromí, zdraví a svobodu před mučením a špatným zacházením. To je v souladu s mezinárodními závazky v oblasti lidských práv.“ Dodal však, že rozsudek neznamená, „že homofobie zítra skončí“. „Je to proces,“ řekl Phillip.

Nevládní organizace Outright International, která se zabývá lidskými právy LGBTQ, verdikt soudu uvítala. „Dekriminalizace pomáhá vytvořit prostředí, v němž mohou LGBTQ osoby žít otevřeně beze strachu z pronásledování. Umožní jim to přístup ke zdravotní péči, vzdělání a zaměstnání, aniž by čelily diskriminaci,“ prohlásila organizace.

Zrušení těchto diskriminačních zákonů je důkazem neúnavného úsilí aktivistů, obhájců a našich spojenců, kteří dlouhodobě bojují za spravedlnost a rovnost. Je to vítězství lidských práv a významný milník v pokračujícím boji za práva LGBTQ v Karibiku,“ uvedla výkonná ředitelka organizace Outright Maria Sjödin.

Zákony kriminalizující sexuální aktivity mezi osobami stejného pohlaví v anglicky mluvících karibských zemích poprvé zavedli Britové za své vlády v 19. století, uvádí zpráva organizace Outright. V posledních letech řada anglofonních karibských zemí tyto zákony zrušila. Stejnopohlavní vztahy kriminalizuje pouze pět států v Karibiku, a to Guyana, Grenada, Jamajka a Svatý Vincenc a Grenadiny.

Reklama

Doporučujeme

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.

Izrael čeká dlouhou ofenzivu v Libanonu

Izrael počítá s tím, že boj proti Hizballáhu v Libanonu potrvá déle než současná válka s Íránem, napsaly Financial Times. Operace může pokračovat i po případném příměří s Teheránem a podle izraelských plánů má oslabit hnutí natolik, aby sever země přestal žít ve stínu další evakuace.

Válka s Íránem brzy skončí, ujistil Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí ujistil republikány, že válka s Íránem nepotrvá dlouho. Konflikt nicméně podle něj skončí až ve chvíli, kdy USA splní všechny své válečné cíle. Írán reagoval s tím, že válka skončí, až to dovolí.

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama