0.6 C
Czech
Středa 17. prosince 2025
EkonomikaSenát USA schválil zákon o krátkodobém financování vlády, odvrací hrozbu shutdownu

Senát USA schválil zákon o krátkodobém financování vlády, odvrací hrozbu shutdownu

Americký Senát schválil návrh zákona o krátkodobém financování vlády, který má zajistit plnohodnotný chod federálních úřadů i po pátečním konci aktuálního rozpočtového provizoria. Tímto krokem byla odvrácena hrozba takzvaného shutdownu, tedy dočasného uzavření vládních úřadů z důvodu nedostatku financí. Informovaly o tom zahraniční agentury.

První krok k odvrácení shutdownu učinila ve středu svým schválením zákona Sněmovna reprezentantů. Návrh zákona nyní zamíří do Bílého domu k podpisu amerického prezidenta Joea Bidena. „Žádné drama, žádný odklad, žádný vládní shutdown,“ řekl před hlasováním lídr demokratické většiny v Senátu Chuck Schumer. Senátoři nakonec návrh zákona odsouhlasili v poměru 87 ku 11 hlasům.

Výdajový balík zachovává financování vlády na současné úrovni po dobu dalších zhruba dvou měsíců. Bude však třeba vyjednat dlouhodobé financování vlády, poznamenala AP. Plán, se kterým přišel republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson, prodlužuje financování části vládních složek do 19. ledna a ostatním do 2. února. Zachovává při tom rozpočtová pravidla schválená v loňském roce, kdy měli v obou komorách Kongresu navrch demokraté.

Bílý dům minulý týden Johnsonův návrh označil za neseriózní, nepohrozil však, že by jej Biden v případě schválení Kongresem vetoval.

Návrh zákona nezahrnuje požadavek Bílého domu na vojenskou pomoc Izraeli a Ukrajině ani financování humanitární podpory pro Palestince, podotkla AP. Zákonodárci podle ní pravděpodobně po svátcích Díkuvzdání více zaměří svou pozornost na vyjednání dohody ohledně těchto požadavků.

Poslední prodlužování loňského rozpočtu vyústilo v říjnu v odvolání Johnsonova předchůdce Kevina McCarthyho, kvůli čemuž byla sněmovna několik týdnů bez předsedy. Tento krok byl významným momentem v politickém dění USA, který ukázal napětí mezi různými frakcemi v rámci americké politiky.

Reklama

Doporučujeme

Muž který zranil v Liverpoolu přes 130 lidí, půjde do vězení na více než 20 let

Britský soud dnes poslal na 21 let a šest měsíců do vězení muže, který 26. května najel v Liverpoolu do davu slavících fotbalových fanoušků a zranil přes 130 lidí. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Paul Doyle v listopadu přiznal vinu, čelil obžalobě z 31 trestných činů.

Známe jména obětí střelby na Brownově univerzitě. Vrah stále uniká spravedlnosti

Dva studenti, kteří přišli o život při hromadné střelbě na Brownově univerzitě, byli oficiálně identifikováni. Zároveň pokračuje pátrání po pachateli, který dva dny po útoku stále nepadl spravedlnosti do rukou. FBI nabízí tučnou odměnu za jakékoliv informace vedoucí k jeho dopadení.

EU zřejmě zmírní zákaz prodeje nových aut se spalovacím motorem od roku 2035

Evropská unie se chystá ustoupit od jedné z nejviditelnějších částí Green Dealu. Tento týden má podle očekávání představit změny, které oslabí faktický zákaz prodeje nových aut se spalovacím motorem od roku 2035.

Rusko musí uznat, že náš svět řídí určitá pravidla, uvedl v Haagu Zelenskyj

Nestačí Rusko donutit k podpisu mírové dohody, musí také uznat, že náš svět řídí určitá pravidla, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury Reuters to uvedl před jednáním Rady Evropy, které má za cíl zřídit mezinárodní komisi pro odškodnění Ukrajiny. Kyjevu má nahradit škody ve výši stovek miliard dolarů způsobené ruskými útoky.

Musk dosáhl dalšího milníku. Jeho majetek překonal 600 miliard dolarů

Elon Musk je na cestě k tomu připsat si další nuly a stát se prvním bilionářem světa. Jeho majetek pokořil hranici 600 miliard dolarů (zhruba 12,4 bilionu korun). Společnost SpaceX má totiž příští rok vstoupit na burzu a Tesla pro Muska schválila nový systém odměňování.

Při úderech USA na tři lodě údajně pašující drogy zahynulo dalších osm lidí

Americká armáda podnikla v mezinárodních vodách východního Tichomoří další útok na lodě, které údajně pašovaly drogy. Při vzdušných úderech proti třem plavidlům zahynulo na jejich palubách osm mužů. Armáda USA to oznámila v noci na dnešek na síti X.

Pokrok v mírových rozhovorech. Ukrajina může dostat robustní bezpečnostní záruky

Spojené státy a evropské země poskytnou Ukrajině robustní bezpečnostní záruky a další podporu pro hospodářskou obnovu země. Ve společném prohlášení to uvedli premiéři a prezidenti deseti evropských zemí včetně Německa,  Francie a Velké Británie a zástupci Evropské unie (EU). Záruky počítají s vytvořením nadnárodních sil na Ukrajině.

Při pádu malého letadla v Mexiku zahynulo sedm lidí

Při pokusu o nouzové přistání se v Mexiku v pondělí zřítilo malé letadlo. Nejméně sedm lidí zahynulo, informovala dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Machado se při útěku z Venezuely zranila, Nobelovu cenu převzala se zpožděním

Vůdkyně venezuelské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír María Corina Machado se při dramatickém útěku z vlasti vážně zranila. Z Venezuely prchala na malém člunu v nebezpečných podmínkách a s rizikem vojenského zásahu. Do Osla dorazila pozdě, cenu převzala symbolicky a zopakovala, že se chce vrátit domů.

Trump zažaloval BBC za údajnou pomluvu, žádá odškodné až deset miliard dolarů

Americký prezident Donald Trump v pondělí večer (v noci na dnešek SEČ) zažaloval stanici BBC za údajnou pomluvu kvůli sestříhanému záznamu projevu ze 6. ledna 2021, který vyvolával dojem, že vyzýval své příznivce k útoku na Kapitol. Podle žaloby, o níž informují světové tiskové agentury, Trump po britské veřejnoprávní stanici žádá odškodné pět miliard dolarů za každý ze dvou bodů žaloby, tedy celkem až deset miliard dolarů (207 miliardy Kč). Šéf Bílého domu tak podle Reuters otevřel mezinárodní frontu ve svém boji proti médiím, které o něm podle jeho názoru informují nepravdivě či nespravedlivě.

Syn Roba Reinera je ve vazbě pro podezření z vraždy rodičů

Syn legendárního režiséra Roba Reinera a producentky Michele Singer Reiner byl zatčen poté, co byli jeho rodiče nalezeni mrtví ve svém domě v Los Angeles ve čtvrti Brentwood. Policie Nicka Reinera vede jako podezřelého z jejich vraždy a případ dál vyšetřuje.

Cliff Richard po léčbě rakoviny apeluje na muže: Nečekejte, jděte na vyšetření

Cliff Richard, jedna z největších ikon britské popové scény, poprvé otevřeně promluvil o roční léčbě rakoviny prostaty. Nemoc u něj lékaři zachytili včas a zpěvák dnes zdůrazňuje, jak zásadní může být jedno vyšetření. Varuje, že muži prevenci stále podceňují, a žádá změny, které by mohly zachránit tisíce životů.

KOMENTÁŘ: Investoři se poperou o akcie SpaceX. Tito hráči už ale svůj podíl mají

OpenAI, Anthropic, Revolut a teď SpaceX. Všechny tyto společnosti uvažují o vstupu na burzu a vesmírná mašina Elona Muska chce být tou nejhodnotnější. SpaceX míří na ocenění 1,5 bilionu dolarů. Kdo všechno si firmu „zaháčkoval“ předem?

Jednou z obětí útoku v Sydney je Slovenka, úřady zveřejnily jména útočníků

Jedna z obětí nedělního útoku na účastníky oslav židovského svátku chanuka na pláži Bondi Beach v Sydney je Slovenka, uvedl dnes slovenský prezident Peter Pellegrini. O smrti v Austrálii žijící ženy již předtím informovala exprezidentka Zuzana Čaputová, která dotyčnou označila za blízkou rodinnou přítelkyni. Mezi dalšími čtrnácti oběťmi, jejichž památku přicházejí na místo masakru uctít obyvatelé Sydney, jsou mimo jiné rabín či desetiletá dívka. Australské úřady mezitím zveřejnily jména obou útočníků.

Ruský soud zakázal Pussy Riot jako extremistickou organizaci

Moskevský soud dnes označil skupinu Pussy Riot za extremistickou organizaci a zakázal její činnost na území Ruska, informovala dnes ruská média. Za spolupráci s organizacemi, které úřady zakázaly jako extremistické, hrozí v Rusku vězení. Jedna ze zakládajících členek skupiny Naděžda Tolokonnikovová míní, že cílem soudního rozhodnutí je vymazat Pussy Riot z ruského povědomí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama