Protext ČTKŠéf České zbrojovky: Inovace je naše firemní DNA

Šéf České zbrojovky: Inovace je naše firemní DNA

Trh se extrémně zrychlil, a my na to chceme reagovat, říká generální ředitel a předseda správní rady České zbrojovky a.s. a člen představenstva Colt CZ Group SE Jan Zajíc.

Tradiční akce, tradiční vystavovatel: jak se potkaly letošní Dny NATO a Dny vzdušných sil AČR se Českou zbrojovkou a.s., potažmo s celou skupinou Colt CZ Group SE?

Dny NATO a Dny vzdušných sil AČR jsou jednou z nejvýznamnějších akcí pro tuzemské i zahraniční ozbrojené síly. Z těchto důvodů na této výstavě vždy předvádíme sortiment určený především pro služební použití. Vidět u nás můžete výrobky České zbrojovky, Colt, Colt Canada, Spuhr, 4M Systems. Namátkou vyjmenuji některé z vystavovaných zbraní. Přivezli jsme kompletní řadu bezkohoutových pistolí CZ P-10, které jsou prověřené Armádou ČR, což vnímáme jako velmi významnou referenci. Pistole CZ P-10 jsou hojně používané i v jiných ozbrojených složkách celého světa. Další vystavovanou modelovou řadou pistolí je kohoutový model CZ P-07/09. Ze samopalů máme CZ SCORPION EVO 3 A 1, který používá standardní pistolové střelivo ráže 9 mm a je určený pro použití v ozbrojených složkách i policii. Vlajkovým produktem pro použití v armádě je útočná puška CZ BREN 2. Vyrábíme ji v několika rážích, tj. 5,56 x 45 NATO, 7,62 x 39 a 7,62 x 51 NATO. Z produkce společnosti Colt ukazujeme několik variant pistolí Colt 1911 a revolvery v několika rážích. Ze zbraní hojně používaných v ozbrojených složkách celého světa jsou to pušky platformy AR-15, modely Colt M4 a M5. Je velmi důležité připomenout, že sortiment skupiny Colt CZ Group, který jsem vyjmenoval, je prověřený bojem, kde vykazuje spolehlivost, přesnost, bezpečnost a funkci za všech klimatických podmínek.

Předpokládám, že jde o pečlivý výběr. Na základě čeho vlastně ukázky pro tuto akci a jí podobné vybíráte?

Vždy důkladně přemýšlíme o typu výstavy, zda je komerčního nebo služebního zaměření, zda je lokální nebo mezinárodní, jakou cílovou skupinu zákazníků chceme oslovit a mnoho dalších faktorů. Podle toho pak volíme sortiment k předvedení. Disponujeme velmi širokým výrobním portfoliem. Jedinou „komerční“ novinkou, kterou jsme zde přivezli, je life stylová pistole CZ SHADOW 2 COMPACT, po níž je velmi vysoká poptávka.

Videospot s Janem Zajícem si prohlédněte ZDE:

Může nastat situace, že chystáte nějakou inovaci, a důležitá akce typu Dny NATO je motorem, abyste takovouto inovaci urychlili a přišli s ní už na tuto či jinou přehlídku?

Každá výstava včetně této je mnohdy motorem změn a inovací. Se zástupci armád, policií a jiných důležitých zákazníků máme možnost probrat jejich požadavky, naše vývojové a výrobní možnosti, a často zde nalézáme společný konsensus. Někdy na takové výstavy vozíme i prototypy nových zbraní, které nejsou určeny pro oči širší veřejnosti, ale nad kterými diskutujeme s pečlivě vybranou skupinou uživatelů.

Co je pro vás inovace, co si pod ní představujete?

Inovací rozumíme vylepšení funkce zbraně nebo designu, které dokážeme od prvního nápadu do finální sériové výroby zavést v řádu několika málo měsíců. Na koncepčně nový výrobek dnes podle složitosti potřebujeme osmnáct až třicet měsíců. Naším cílem je přicházet na trh s novými výrobky do dvou let. Trh se v poslední době extrémně zrychlil, a my na to chceme reagovat.

Jaká je vlastně aktuální skladba vaší produkce?

Směřujeme k vyváženému portfoliu v poměru půl na půl u výrobků pro komerční trh a trh ozbrojených složek.

Vyžaduje toto chystané vychýlení přijetí odpovídajících opatření ve vaší firmě?

Prioritou je v naší firmě výroba pro ozbrojené složky, to znamená že máme-li převis poptávky komerčního sektoru a sektoru ozbrojených složek, ozbrojené složky mají prioritu. Jednou z věcí, na které v České zbrojovce intenzivně pracujeme, je zvyšování multiprofesnosti našich zaměstnanců. Jeden zaměstnanec musí mít znalost obsluhy více zařízení, musí být schopen se přesunout například mezi metalurgickým provozem na provoz výroby hlavní a zpět.

Jak jste na tom s dostatkem pracovních sil?

Když vezmu v úvahu úroveň dělníků, ať už výrobních nebo nevýrobních, myslím, že v našem regionu dokážeme díky úrovni firmy přilákat do výrobních profesí velmi kvalitní zaměstnance. Podobně jako u ostatních firem nejen ve zlínském regionu jsou mírnou bolestí expertní specialisté a profese středního managementu – konstrukce, produktový management, obchodníci. Zde zcela zásadně cítíme nutnost dokázat lépe přilákat více kvalitních zaměstnanců. Poohlížíme se po expertech nejen v České republice, ale i v zahraničí. Už nyní máme konstruktéry třeba v Německu a USA. Vnímáme, že domácí trh expertních profesí začíná být napjatý.

Dá se říci, že starosti, jež máte, stejně jako spoustu výzev a odpovědností, s nimiž se musíte vypořádat, dělají i ze zbrojovky firmu jako každou jinou?

S tím souhlasím. Naší velkou výhodou je, že disponujeme kompletním výrobním cyklem od A až do Z. Máme vlastní výzkum a vývoj, výrobu a obchod. Jsme firma, která propojuje strojírenství a plastikářskou výrobu, jejímž výsledkem je řekněme specifický produkt. Ve finále jsme v podstatě standardní strojírenská firma. Dlouhodobě se zabýváme i korporátní odpovědností. Chápeme ji tak, že to, co si bereme od okolního regionu, bychom rádi do společnosti zase vraceli. Podporujeme školy, školky, nadace, sportovní kluby, obce, různá zájmová sdružení atd. Máme spolupracující polikliniku, podporujeme místní nemocnici, polici, hasiče… Výčet našich aktivit je opravdu dlouhý. Letos vydala skupina Colt CZ Group první ESG zprávu o udržitelnosti svého podnikání. V České zbrojovce jsme například vybudovali nové kryté parkoviště, jehož střecha je pokryta fotovoltaickými panely generující 490 MW čisté energie ročně. Veškerou vyrobenou energii zužitkujeme přímo v závodě. Je to jeden z dílčích kroků, s nimiž jsme začali, a hodláme v podobných aktivitách pokračovat.

Kde vidíte možnosti dalšího firemního růstu?

Pracujeme jak na rozšiřování produktových řad, tak na vylepšování kvality procesů. Zmínil jsem produktový management, mluvili jsme o inovacích. Tam je stále co zlepšovat a inovovat, přinášet nové produkty do segmentu komerčního a segmentu pro ozbrojené složky. Vnitřní proces má vliv na efektivitu a nákladovost čili působí jako tržní výhoda. Pracujeme na projektech automatizace, robotizace a digitalizace výroby. Před dvěma lety jsme si vytvořili pětiletou digitální strategii firmy. Dlouhodobě investujeme mezi 300 až 500 miliony korun ročně. Každá nová investice, nad kterou uvažujeme, musí přinášet vyšší stupeň efektivity.

Doporučujeme

Americký Senát posunul pravidla pro kryptotrh

Americký kryptotrh je o krok blíž jasnějším pravidlům. Bankovní výbor Senátu posunul dál zákon Digital Asset Market Clarity Act, který má stanovit srozumitelnější rámec pro obchodování s digitálními aktivy a rozdělit dohled nad trhem mezi americké regulátory.

Nobitex se stal uzlem íránských kryptoměnových převodů

Íránská kryptoměnová burza Nobitex od roku 2023 zpracovala nejméně 2,3 miliardy dolarů přes sítě Tron a BNB Chain. Právě tyto blockchainy založili lidé, kteří později patřili mezi významné podporovatele kryptoměnového projektu World Liberty Financial spojeného s rodinou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Miliony vyhozených vapů zatěžují recyklaci

Británie má i po zákazu jednorázových elektronických cigaret problém s odpadem z vapů. Miliony zařízení a náplní končí každý týden v koších nebo ve špatných recyklačních nádobách. Pro třídicí linky to znamená víc práce, riziko požárů a další zátěž pro systém, který na podobný objem malých elektrozařízení není dobře připravený.

NextEra spojí síly s Dominionem kvůli rostoucí spotřebě elektřiny

Americká energetická společnost NextEra Energy převezme konkurenta Dominion Energy v akciové transakci za zhruba 67 miliard dolarů. Spojení vytvoří největší regulovanou elektrárenskou firmu na světě podle tržní hodnoty a posílí roli energetiky v závodu o napájení datových center pro umělou inteligenci.

USA a Nigérie v neděli podnikly další útoky proti IS na severovýchodě Nigérie

Spojené státy ve spolupráci s nigerijskou vládou v neděli podnikly další útoky proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) na severovýchodě Nigérie. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo velitelství amerických sil pro Afriku (AFRICOM). Nigerijská armáda podle agentury Reuters uvedla, že při úderech zemřelo přes 20 ozbrojenců organizace Islámský stát v západní Africe (ISWAP).

Loď s hantavirem zakotvila v Rotterdamu k dezinfekci, posádka půjde do karantény

Do nizozemského přístavu Rotterdam dnes dopoledne připlula výletní loď MV Hondius, na níž se v dubnu objevila nákaza smrtelným hantavirem. Plavidlo, z něhož se cestující vylodili už dříve, dovezlo 25 členů posádky, dva lékaře a tělo jedné ze zemřelých cestujících, informují tiskové agentury. Přímo z lodi míří posádka do karantény, kde by měla strávit šest týdnů. Loď, jejíž osud vzbudil celosvětové obavy z možného šíření nákazy, nyní čeká důkladná dezinfekce.

Maďarský prezident řekl, že nevidí ústavní nebo právní důvody ke své rezignaci

Maďarský prezident Tamás Sulyok nevidí ústavní nebo právní důvody pro to, aby rezignoval. Řekl to v rozhovoru, který dnes zveřejnil server index.hu. Agentura MTI připomíná, že nový maďarský premiér Péter Magyar vyzval Sulyoka a další veřejné činitele, aby odešli do konce května, jinak je odvolá. Označuje je za loutky bývalého dlouholetého předsedy vlády Viktora Orbána.

KOMENTÁŘ: Nechce být za hvězdu. Warsh povládne Fedu jinak než Powell, řeší ale stejný problém

V pátek oficiálně vypršel mandát předsedovi Fedu Jeromu Powellovi, pondělkem začíná funkční období Kevina Warshe. I když chvíli potrvá, než se nový komandant americké centrální banky úplně chopí moci, už teď musí řešit, jak moc bude chtít vyslyšet přání Donalda Trumpa, které je v rozporu se současnou ekonomickou situací.

Evropa prohrává závod o AI. Dusí ji drahé energie

Evropa chce konkurovat USA a Číně v oblasti umělé inteligence (AI). Tyto ambice by však mohly podkopat vysoké ceny energií, což je problém, který zhoršila americko-izraelská válka s Íránem. Ceny ropy rostou a drží se nad psychologickou hranicí 100 dolarů za barel.

Jih Číny zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně, dva lidé zemřeli

Oblast Kuang-si na jihu Číny dnes brzy ráno zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Agentura AFP s odkazem na místní státní média informovala, že při otřesech zemřeli dva lidé a zřítilo se 13 budov.

Vingegaard vyhrál druhou etapu na Giru a před časovkou stáhl ztrátu

Jonas Vingegaard zvládl další důležitý krok při své premiéře na Giru d’Italia. Dánský favorit vyhrál devátou etapu s cílem na Corno alle Scale a připsal si už druhý triumf v letošním ročníku. V závěrečném stoupání setřásl Felixe Galla a znovu ukázal, že v kopcích působí nejjistěji ze všech favoritů. Růžový dres ale dál drží Portugalec Afonso Eulálio. Dobře si vedl také Jan Hirt, který zůstává ve hře o elitní desítku.

Ukrajina po dalších ruských útocích hlásí jednoho mrtvého a kolem 40 zraněných

Jednoho mrtvého a kolem 40 zraněných si vyžádaly další útoky, které ruská armáda podnikla na různých místech na Ukrajině. Dnes o tom informují ukrajinské úřady. Jen v Dnipru, které zasáhly ruské rakety, utrpělo zranění 18 lidí, mezi nimi dvouletá dívka a desetiletý chlapec. Ruská armáda proti Ukrajině poslala 22 raket a přes 520 dronů, uvedly ukrajinské vzdušné síly. Hlavním cílem útoku bylo podle nich Dnipro a Dněpropetrovská oblast.

Dochází vám čas. Trump opět pohrozil Íránu vyhlazením

Americký prezident Donald Trump varoval Írán, že čas pro přijetí mírové dohody se krátí s tím, že pokud tak rychle neučiní, dojde k obnovení útoků. Konflikt se ocitl v patové situaci. Obě válčící strany se nejsou schopny shodnout na mírových podmínkách. Napětí na Blízkém východě tak opět roste, terčem útoků se staly Spojené arabské emiráty.

Sparta rozhodla v Liberci až v závěru

Sparta zvládla 4. kolo ligové nadstavby ve skupině o titul a vyhrála v Liberci 2:0. Dlouho se hrálo bez branek a bez větších šancí. Pražský tým ale v poslední desetiminutovce dvakrát udeřil a potvrdil druhé místo v tabulce. Liberec zakončí sezonu na šesté příčce.

USA vyhodnocují možnou hrozbu dronových útoků ze strany Kuby

Kuba si pořídila více než 300 vojenských dronů a nedávno začala projednávat plány jejich případného využití k útokům na americkou základnu Guantánamo na Kubě, americké vojenské lodě, případně na floridský ostrov Key West, který leží jen 160 kilometrů severně od Havany. S odvoláním na vysoce postaveného amerického představitele to dnes napsal server Axios.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama