-4.1 C
Czech
Pondělí 9. února 2026
SportSchumacher měl k ideálu daleko. V Bahrajnu kraloval Hamilton. Bude to velká...

Schumacher měl k ideálu daleko. V Bahrajnu kraloval Hamilton. Bude to velká bitva, myslí si Brit po startu F1

Nastartujte motory, jedeme. Tohle včera v Bahrajnu slyšeli jezdci Formule 1. Odstartoval totiž v pořadí už 72. ročník prestižní závodní série. První Velkou cenu zvládl nejlépe úřadující šampion Hamilton, řešil se ale hlavně Haas. Schumacherovi se nevedlo podle představ, kolega skončil ve třetí zatáčce.

I letošní ročník Formule 1 slibuje parádní podívanou. Návrat značky Aston Martin, Vettel v nových barvách, comeback Alonsa či debut syna Michaela Schumachera. To všechno bylo k vidění už v premiérovém závodě na trati v Bahrajnu.

Během nočního klání na Středním východu si počínal nejlépe Brit Hamilton. O nejcennější kov ale musel s Holanďanem Verstappenem bojovat až do posledního kola. „Ta poslední kola byla děsivá,“ přiznal pilot po souboji.

Sok z RedBullu mu nakonec pomohl sám. Vymyslel před cílem hrubku, díky které na nejvyšší stupínek dokráčel právě 36letý Hamilton. „Věřím, že další souboje s Maxem přijdou. Je to fantastický pilot a Red Bull má v této chvíli rychlejší auto. Těším se na to,“ usmíval se po závodě sedminásobný světový šampion.

Případ s názvem „Haas“

O téhle stáji se před startem mluvilo víc, než dost. A vlastně také po něm. Začněme nejprve vlajkou Německa. Tu na start přinesl syn legendárního Michaela Schumachera, Mick. „Jednou chci být úspěšný jako otec. A ideálně ve Ferrari,“ prozradil v rozhovoru loňský vítěz seriálu F2.

21letý jezdec ale bude muset zabrat, pokud chce tahle svá slova naplnit. V Bahrajnu sice dojel, z celého pole mu ale patřilo poslední místo. Vlastně tak kopíruje začátky ve Formuli 2, ani tam totiž nebyl start zrovna ideální.

„Vnímám, že očekávání jsou obrovská. Srovnání s otcem se nejde vyhnout. Určitě proběhne. Je to pochopitelně. Ale nijak mě to nezatěžuje. Nedělám si s tím hlavu,“ hlásil Schumacher před startem nového ročníku. Více než jeho úřadování ale zaujal příběh týmového kolegy.

Tím je Rus Nikita Mazepin. Stáj Haas spolupracuje s gigantickou zemědělskou firmou Uralkali. A hádejte, kdo je jejím majitelem. Miliardář Dmitrij Mazepin tímto způsobem zařídil synkovi místo ve Formuli 1, ten ale pohořel ihned po ostrém startu.

Rozsvítila se zelená světa, tři zatáčky, náraz do ochranné zdi a konec. Asi takhle proběhla premiéra 22letého zástupce Ruské federace. „Čekají mě vzestupy a pády. Začal jsem jedním z největších pádů, ale to je život,“ přiznal po závodě Mazepin. Jeho omluvy směřovaly hlavně k týmu.

Piloty teď čeká krátká pauza a přesun do italské Imoly. Na ikonické trati odjedou druhý závod až v polovině dubna, času na regeneraci tak mají až, až.

Reklama

Doporučujeme

Japonská vládní koalice bude mít po volbách podle NHK dvoutřetinovou většinu

Japonská vládnoucí koalice premiérky Sanae Takaičiové po dnešních předčasných volbách do dolní komory parlamentu získala dvoutřetinovou většinu nejméně 310 z 465 křesel. Oznámila to japonská stanice NHK, která vychází ze svých prognóz založených na názorech hlasujících, zpráv ze sčítacích středisek a dalších zdrojů. Dvoutřetinová většina vládě umožní přehlasovat horní komoru, v níž většinu nemá.

Pád Lindsey Vonn přerušil olympijský sjezd

Lindsey Vonn na olympijském sjezdu v Cortině d’Ampezzo vážně spadla a byla z trati transportována vrtulníkem. Američanka nastoupila navzdory nedávnému zranění kolene, závod musel být na desítky minut přerušen.

Zelenskyj uvalil sankce na dodavatele součástek pro ruské zbraně

Ukrajina zavádí nové sankce proti firmám, které vyrábějí nebo zprostředkovávají součástky používané v ruských střelách a dronech. Opatření se týká desítek společností i jednotlivců ze zahraničí a má zasáhnout cesty, kterými Rusko podle Kyjeva dál získává kritické komponenty navzdory už platným omezením.

Írán bude obohacovat uran i za cenu války, prohlásil šéf jeho diplomacie

Írán se nevzdá obohacování uranu ani v případě "války". Řekl to dnes podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Vojenský tlak ze strany Spojených států podle něj Teherán nevyděsí. V souvislosti s posilováním vojenské přítomnosti USA v Perském zálivu pak šéf íránské diplomacie prohlásil, že americkým vojenským tlakem se Teherán nenechá vystrašit.

Maděrová vyhrála v Livignu olympijské zlato

Zuzana Maděrová získala pro Česko první zlatou medaili ze zimních olympijských her v Miláně a Cortině. V paralelním obřím slalomu v Livignu zvládla finále proti Rakušance Sabine Payer a vyhrála s výrazným náskokem. Česká výprava tak slaví hned na startu her, zatímco Ester Ledecká končila v téhle disciplíně už ve čtvrtfinále.

Portugalci volí příštího prezidenta, favoritem je středolevicový Seguro

V Portugalsku dnes ráno začalo druhé kolo prezidentských voleb. O post soupeří středolevicový politik António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Všeobecně se očekává, že zvítězí Seguro, nicméně výsledek krajně pravicového politika bude podle agentury AFP pozorně sledován.

Moskva oznámila zadržení muže, který podle ní postřelil zástupce šéfa GRU

Ruská tajná služba FSB dnes oznámila zatčení muže, který podle ní v pátek postřelil zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Interfax. Ruský občan byl podle FSB zadržen v Dubaji a Spojené arabské emiráty ho předaly ruské straně. Další dva ruské občany tajná služba označila za spolupachatele. Jedním z nich je žena, která podle Moskvy odjela na Ukrajinu.

Ukrajina informuje po ruských nočních útocích o zraněných

O několika zraněných informují ukrajinské úřady po ruských útocích v noci na dnešek. V sobotu na Ukrajině zemřelo kvůli ruským útokům podle úřadů nejméně šest lidí. V noci na dnešek Rusko na Ukrajinu zaútočilo 101 drony, z nichž protivzdušná obrana 69 zneškodnila, uvedlo ukrajinské letectvo. Moskva ráno oznámila noční sestřelení 22 ukrajinských dronů.

Mýty o obnovitelné energii neplatí

Obnovitelné zdroje už dávno nejsou okrajová záležitost. Přesto kolem nich koluje spousta polopravd. Lidé často slyší, že jsou drahé, nespolehlivé nebo škodí přírodě. Realita roku 2025 a 2026 vypadá jinak.

Japonsko se chystá k volbám, pravicová premiérka v nich chce posílit koalici

V Japonsku v neděli začínají předčasné volby do dolní komory parlamentu, Sněmovny reprezentantů. Vyhlásila je konzervativní premiérka Sanae Takaičiová, která chce využít své nebývalé popularity mezi mladými voliči k dosažení mnohem výraznější parlamentní většiny pro vládní koalici v čele s její Liberálnědemokratickou stranu (LDP). To by jí mohlo dát rozhodující mandát k uskutečnění plánů na oživení upadající ekonomiky nebo na posilování obrany, které by mohlo vést k dalšímu zesílení napětí ve vztazích Tokia s Čínou. Vzhledem k časovému posunu se volební místnosti otevřou dnes ve 23:00 SEČ.

USA chtějí, aby válka mezi Ruskem a Ukrajinou skončila do června

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina a Rusko ukončily válku do června, řekl podle agentur AP a AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle něj pravděpodobně vyvine na obě strany v této souvislosti tlak. Američané také podle něj navrhli, aby se vyjednávací týmy Ukrajiny a Ruska setkaly příště v USA, pravděpodobně v Miami.

Sybiha odmítl ukrajinskou účast v postřelení zástupce šéfa ruské GRU

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha popřel, že by Ukrajina stála za postřelením zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Reuters. Ze zodpovědnosti za pokus o atentát na vysoce postaveného vojenského ruského činitele Ukrajinu v pátek obvinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž bez důkazů tvrdil, že se Kyjev snaží narušit mírová jednání.

První zasedání Trumpovy Rady míru je plánováno ještě v tomto měsíci

Bílý dům plánuje první setkání lídrů takzvané Rady míru, kterou založil americký prezident Donald Trump, na 19. února ve Washingtonu. Informoval o tom v pátek server Axios s odvoláním na amerického činitele a diplomaty ze čtyř zemí, kteří jsou členy rady. Setkání se má zabývat situací v palestinském Pásmu Gazy, kde od loňského října platí křehké příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás na základě Trumpova mírového plánu.

Rusko podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý úder na ukrajinská energetická zařízení, útok pokračuje, uvedl ráno na telegramu ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal. Energetici jsou podle něj připraveni zahájit opravy, jakmile to bezpečnostní situace dovolí. Celkový rozsah útoku zatím není znám, ukrajinské letectvo v noci a ráno varovalo před hrozbou ruských střel i dronů.

Česká výprava zaujala, Vanity Fair ji dal do své top pětky

Móda si na zahájení zimní olympiády Milano Cortina na chvíli ukradla pozornost sportu. Vanity Fair vybral pět reprezentací, které při nástupu výprav na stadionu San Siro zaujaly nejvíc tím, co měly na sobě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama