Válka na UkrajiněScholz: Riziko, že Rusko použije jaderné zbraně, se snížilo

Scholz: Riziko, že Rusko použije jaderné zbraně, se snížilo

Riziko použití jaderných zbraní ze strany Moskvy kleslo, uvedl Olaf Scholz v rozhovoru zveřejněném ve čtvrtek. Podle německého kancléře jde o důsledek tlaku, který na Rusko v souvislosti s válkou na Ukrajině vyvinulo mezinárodní společenství. Informovaly o tom agentura Reuters, stanice BBC a server Euronews.

Válka pokračuje s „nezmenšenou brutalitou“, ačkoli jedna věc se změnila, řekl Scholz pro média skupiny Funke v rozhovoru u příležitosti prvního roku svého působení v úřadu. „Rusko přestalo vyhrožovat použitím jaderných zbraní. V reakci na to, že mezinárodní společenství mu vyznačilo ‚červenou linii‘,“ prohlásil podle Reuters německý kancléř. „Prozatím jsme tomu učinili přítrž,“ dodal s odkazem na riziko jaderné eskalace.

Scholz se domnívá, že jeho nedávná cesta do Číny je jedním z důvodů zmírnění hrozby. „Během mé návštěvy Pekingu jsme s čínským prezidentem Si (Ťin-pchingem) společně prohlásili, že by nemělo dojít k použití jaderných zbraní. Krátce poté tento postoj potvrdily i země G20,“ uvedl dle Euronews.

Kancléřův komentář se v médiích objevil den poté, co ruský prezident prohlásil, že riziko jaderné války roste. V projevu na jednání ruské rady pro lidská práva Vladimir Putin nicméně ujišťoval, že Rusko „v žádném případě“ nepoužije zbraně jako první a nebude nikoho ohrožovat svým jaderným arzenálem, připomněla stanice BBC.

Podle skupiny Funke proběhlo interview se Scholzem v pondělí a k autorizaci citací došlo ve středu odpoledne.

Navzdory hlubokým rozporům je důležité, aby dialog s Kremlem pokračoval, míní kancléř

V rozhovoru se Scholz vyjádřil i k poznámkám francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o tom, že bude třeba nabídnout Rusku „bezpečnostní záruky“.

„Prioritou je nyní to, aby Rusko okamžitě ukončilo válku a stáhlo svá vojska,“ konstatoval kancléř. „Samozřejmě jsme připraveni jednat s Ruskem o kontrole zbrojení v Evropě,“ doplnil. Zároveň upozornil, že „jsme to nabízeli již před válkou a tento postoj se nezměnil“.

Scholz v rozhovoru také obhajoval německou podporu Ukrajiny, která podle kritiků v Kyjevě i jinde v Evropě byla dosud příliš zdrženlivá. Kancléř prohlásil, že Německo je po Spojených státech jedním z největších podporovatelů Ukrajiny, přičemž zemi dodává i zbraně. „Děláme vše pro to, abychom zabránili přímé válce mezi Ruskem a NATO. Takový konflikt by měl jen poražené na celém světě,“ uzavřel.

Doporučujeme

Muskovo jmění může po vstupu SpaceX na burzu přesáhnout bilion dolarů

Elon Musk se po vstupu SpaceX na burzu stal na papíře prvním člověkem s majetkem přesahujícím jeden bilion dolarů. Rekordní nabídka akcií ukázala, jak silně investoři věří jeho firmám, i když část hodnoty stojí na plánech, které se mohou naplnit až za mnoho let.

Policie vyšetřuje záhadný nápis „8647“ na trávníku v centru Washingtonu

Americké úřady vyšetřují velký nápis "8647", který se objevil v trávě na National Mall ve Washingtonu. Čísla bývají spojována s odpůrci prezidenta Donalda Trumpa, jeho spojenci je ale považují za možnou výzvu k násilí.

Jihokorejský exprezident dostal dalších 30 let vězení

Bývalý jihokorejský prezident Jun Sok-jol dostal dalších 30 let vězení za vyslání vojenských dronů nad Severní Koreu. Soud dospěl k závěru, že akce měla vyvolat napětí na Korejském poloostrově a pomoci vytvořit záminku pro pozdější vyhlášení stanného práva.

Taylor Swift se stala nejmladší ženou uvedenou do Songwriters Hall of Fame

Taylor Swift zažila v New Yorku další výrazný milník své kariéry. Během slavnostního večera Songwriters Hall of Fame poděkovala rodině, která se kvůli jejímu hudebnímu snu kdysi přestěhovala z Pensylvánie do Nashvillu. Při projevu neudržela emoce a připomněla, že bez podpory nejbližších by na pódiu nestála.

Po 26 letech identifikovali muže nalezeného ve spacáku v národním parku

Američtí vyšetřovatelé po více než čtvrtstoletí zjistili totožnost muže, jehož ostatky byly nalezeny v odlehlé části národního parku Olympic ve státě Washington. Pomohly moderní forenzní testy a genetická genealogie, díky nimž se podařilo najít příbuzné zemřelého.

Helen Mirren se vyjádřila k Izraeli i budoucnosti MobLandu

Helen Mirren na filmovém festivalu v Taormině promluvila o svém vztahu k Izraeli i o současném dění na Blízkém východě. Herečka, která má s Izraelem dlouhodobé osobní vazby, zároveň zdůraznila, že neschvaluje postup země vůči Palestincům. Vedle toho se vyjádřila také k seriálu MobLand a k možnému návratu Toma Hardyho.

ECB poprvé od roku 2023 zvýšila úrokové sazby

Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby poprvé od roku 2023. Reaguje tak na dražší energie a nové inflační tlaky, které v eurozóně vyvolala válka na Blízkém východě. Zároveň zhoršila výhled hospodářského růstu.

Papež Lev na návštěvě Kanárských ostrovů připomene tragické příběhy migrantů

Papež Lev zahájil ve čtvrtek návštěvu Kanárských ostrovů, během níž chce upozornit na osudy tisíců migrantů, kteří se pokoušejí dostat do Evropy přes Atlantský oceán. Informuje o tom BBC, Euronews a další servery.

Při havárii vojenského vrtulníku zahynulo v pákistánském Kašmíru nejméně 22 lidí

Při středeční havárii vojenského vrtulníku v Pákistánem spravované části Kašmíru zemřelo nejméně 22 lidí, napsala dnes s odvoláním na bezpečnostní zdroje agentura Reuters. Armáda ve středu uvedla, že kvůli technické závadě se v Kašmíru zřítil vrtulník Mi-17 a že všechen vojenský personál na palubě zahynul, o počtu obětí se ale nezmínila.

Ceny plynu i pohonných hmot i přes úpravy ETS 2 vzrostou, tvrdí analytici

Ceny plynu, uhlí a pohonných hmot i přes úpravu systému emisních povolenek ETS 2 vzrostou. Průměrná domácnost si po jejich zavedení připlatí několik tisíc korun ročně. Tuzemskému průmyslu pak hrozí další ztráta konkurenceschopnosti. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Úprava systému, kterou v noci na dnešek schválili zástupci členských států EU a Evropského parlamentu, podle nich zabrání extrémním cenovým výkyvům, nikoli však celkovému růstu cen.

Inflace v USA dál roste. Trump si však čísla pochvaluje

Inflace v USA minulý měsíc meziročně vzrostla na 4,2 procenta. Ještě v dubnu přitom dosahovala 3,8 procenta. Růst spotřebitelských cen se tak dostal na nejvyšší hodnotu za poslední tři roky. Hlavním důvodem je válka s Íránem, která vedla ke zdražení ropy a zemního plynu.

Tchaj-wan v rámci cvičení odpálil rakety směrem k Číně

Tchajwanská armáda ve středu odpálila směrem k Číně rakety ze systému HIMARS. Cvičení mělo simulovat odražení čínského útoku a mobilitu při protiútocích. Střely bezpečně dopadly do vod Tchajwanského průlivu. Použity byly rakety s kratším doletem. Manévrů se zúčastnily i houfnice.

USA oznámily ukončení úderů na Írán, ten uvedl, že zaútočil na Bahrajn a Kuvajt

Americká armáda dnes nad ránem SELČ oznámila, že dokončila další kolo úderů proti Íránu. Cílily na protivzdušnou obranu, průzkumná zařízení či komunikační techniku íránské armády po celé zemi, uvedlo oblastní velitelství CENTCOM na síti X. Írán hlásil exploze na řadě míst podobných jako při předchozím útoku o den dříve. Íránské síly pohrozily USA odvetou a uvedly, že zaútočily na americké základny v Bahrajnu a Kuvajtu, píší agentury.

USA znovu udeřily na Írán, Teherán oznámil úplné uzavření Hormuzského průlivu

Spojené státy v noci na dnešek zahájily nové vzdušné údery na cíle v Íránu, oznámilo oblastní velitelství amerických sil (CENTCOM). Írán informoval o explozích v několika oblastech, uvedla agentura Reuters. Íránská armáda krátce po začátku útoků sdělila, že zcela uzavřela Hormuzský průliv a zasáhla dvě lodě, které se snažily úžinou proplout. USA krátce nato uvedly, že průliv zůstává otevřený. Americký prezident Donald Trump stanici Fox News řekl, že mluvil s íránskými činiteli a že údery brzy skončí. Teherán odmítl, že by Trump s íránskými činiteli hovořil.

Hegseth varoval Kubu před nákupem zbraní, které by mohly zasáhnout USA

Americký ministr obrany Pete Hegseth dnes varoval Kubu před nákupem zbraní, které by mohly zasáhnout USA nebo americkou námořní základnu v zátoce Guantánamo, píše Reuters. Podle šéfa Pentagonu by nákup takových zbraní znamenal pro Havanu konfrontaci se Spojenými státy, ze které by nevyšla úspěšně.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama