EkonomikaSamsung očekává nárůst zisků o 52 %. V posledním čtvrtletí těžil ze...

Samsung očekává nárůst zisků o 52 %. V posledním čtvrtletí těžil ze světového nedostatku čipů

Největší výrobce paměťových čipů na světě Samsung Electronics v pátek oznámil, že za poslední čtvrtletí očekává nárůst zisků o 52 %. V prodeji společnosti pomohl světový nedostatek čipů. Za poslední tři měsíce loňského roku Samsung vydělal 11,5 miliard dolarů. Tedy nejvíce v tomto období za poslední čtyři roky. Uvedl to server BBC a Reuters.

Společnost Samsung Electronics oznámila v pátek odhady výsledků za čtvrté čtvrtletí loňského roku. V posledních třech měsících měla vydělat 11,5 miliard dolarů, což by znamenalo nárůst zisků o 52 procent.

Takové číslo by pro firmu znamenalo nejlepší výsledek v tomto období za poslední čtyři roky. Ziskům napomohl světový nedostatek čipů, ze kterého Samsung oproti jiným společnostem těžil, protože mohl na sílící se poptávku odpovědět.

Společnost Refinitiv SmartEstimate však odhadla výdělek Samsungu na 15,2 bilion wonů, což je o téměř 2 biliony více. Uvedl to server Reuters.

Experti ale míní, že nižší výsledek nejspíše ovlivnily značné zaměstnanecké bonusy, které firma loni udělovala. Peníze rovněž investovala do reklam na své nové telefony.

Některé jiné firmy se však z nedostatku čipů „netěšily“ stejně jako Samsung. S narušením výroby museli bojovat především výrobci součástek do aut nebo například společnost Apple. Ta dopředu zákazníky varovala, že musí počítat s pozdějším doručením jejich objednávek telefonů iPhone. Uvedl to server BBC.

Nová výrobna čipů se stane zatím největší investicí firmy Samsung v USA

„Zveřejněná čísla vypadají jako šok, protože jsou nižší, než se čekalo. Nemyslím si ale, že je to tak špatné, jak se může na první pohled zdát. Vypadá to, že ve čtvrtém čtvrtletí počítal Samsung i s určitými ztrátami,“ uvedl podle Reuters k výsledkům analytik ze společnosti Cape Investment and Securities Park Sung-soon.

Detailní zprávu ohledně zisků má společnost Samsung zveřejnit 27. ledna. Ve svém předběžném oznámení však odhaduje, že její příjmy stouply o 23 procent v porovnání s předešlým rokem. Vydělat si firma měla 76 bilion wonů.

I když totiž v posledním čtvrtletí ceny paměťových čipů klesly, měl Samsung nadále vysokou poptávku. Zejména po čipech DRAM používaných v datových centrech a flash paměťových čipech NAND sloužících pro úschovu dat v technických přístrojích.

V listopadu pak společnost Samsung oznámila, že si ve Spojených státech amerických (USA) našla prostory pro stavbu nové výrobny čipů. Nacházet se má blízko města Taylor v Texasu a stát bude firmu asi 17 miliard dolarů.

Jedná se o doposud největší investici jihokorejské firmy Samsung v USA. Začít operovat by však měla továrna až v druhé polovině roku 2024.

Doporučujeme

U Libye se převrátila loď s migranty, nejméně 50 lidí se pohřešuje

Dřevěná loď s přibližně 60 migranty se převrátila ve Středozemním moři u východního pobřeží Libye. Deset lidí se podařilo zachránit, nejméně 50 dalších včetně žen a dětí se pohřešuje.

Čína už dva roky zadržuje amerického seismologa a odborníka na jaderný program. Viní ho ze špionáže

Americký seismolog čínského původu Chen Youlin je už téměř dva roky zadržován v Číně, kde čelí obvinění ze špionáže. Jeho rodina nyní případ zveřejnila s tím, že nevidí žádné náznaky, že by se Peking chystal vědce propustit.

Kritická situace v jezeru Powell. Hladina nebezpečně klesá

Hladina jezera Powell, nádrže na řece Colorado v Utahu a Arizoně, v pondělí dosahovala 1 074 metrů nad mořem. Pokud hladina klesne ještě o několik metrů, mohou přestat fungovat vodní turbíny a nebude možná výroba elektřiny. V nejčernějším scénáři se voda nedostane přes přehradu k milionům lidí ve třech amerických státech.

Merz je přesvědčený, že zabrání AfD, aby po zemských volbách na východě vládla

Německý kancléř Friedrich Merz je přesvědčený, že se podaří zabránit tomu, aby po podzimních volbách vládla v některé ze spolkových zemí strana Alternativa pro Německo (AfD). Řekl to dnes na tradiční letní tiskové konferenci. V září se uskuteční volby v Sasku-Anhaltsku, Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Berlíně. V prvních dvou zemích má podle průzkumů šanci vyhrát AfD, kterou loni civilní tajná služba označila za prokazatelně pravicově extremistickou.

KOMENTÁŘ: Alternativní investice za 50 milionů dolarů. Prodal se nejdražší dinosaurus

Aukční síň Sotheby’s vydražila kostru tyrannosaura rexe. Nejpopulárnější masožravec druhohor vyšel na 50,1 milionu dolarů (přes miliardu korun) a stal se tak nejdražším dinosaurem, který byl kdy prodán. Což dokazuje nejen zájem o plazy, ale především o bohatý svět alternativních investic.

Kreml podle Litvy a Lotyšska plánuje útoky v Pobaltí či Polsku, Kreml to popřel

Rusko plánuje útoky na infrastrukturu v Pobaltí nebo v Polsku, uvedl dnes litevský prezident Gitanas Nausėda. Podle Nausėdy vycházejí tyto informace z údajů zpravodajských služeb. Prezident tím potvrdil zprávy, podle nichž mají útoky Moskvy otestovat jednotu zemí NATO, napsala litevská stanice LRT. Útoky by mohly být provedeny konvenčními i jinými prostředky, dodal prezident. Jeho slova potvrdil také jeho lotyšský protějšek Edgars Rinkévičs. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to naopak odmítl s tím, že jde o záminku pro militarizaci namířenou proti Rusku, uvedla agentura Reuters.

Lesy mohou kvůli oteplování ukládat výrazně méně uhlíku

Schopnost lesů pohlcovat oxid uhličitý může být v příštích desetiletích výrazně nižší, než předpokládají současné klimatické modely. Nový výzkum naznačuje, že vyšší teploty a sušší vzduch zpomalují růst stromů, i když nadále probíhá fotosyntéza. To může snížit množství uhlíku, které lesy dlouhodobě ukládají.

Změna pohlaví před nástupem do vězení. Česko vydalo Německu extremistku Liebich

Česká policie dnes převezla zadrženou německou pravicovou extremistku Marlu Svenju Liebich do Německa, kde má nastoupit do vězení. Z litoměřické vazební věznice ji eskorta odvezla ráno, před 10:00 překročila česko-německou hranici, uvedli policisté na síti X. Následně ji pak podle německých médií předala na hranici německým kolegům.

Španělsko porazilo Francii a zahraje si finále mistrovství světa

Španělsko zvládlo semifinále mistrovství světa proti Francii a po výhře 2:0 si zajistilo druhou finálovou účast ve své historii. O postupu rozhodla proměněná penalta Mikela Oyarzabala a druhý gól Pedra Porra po změně stran. Francouzský tým sice vstoupil do utkání aktivně, postupně ale ztratil tempo i prostor k vytváření šancí.

Ceny ropy se drží kolem 80 dolarů za barel, mohou se přitom vrátit ke 100 dolarům

Ceny ropy ve středu opět vzrostly po amerických útocích na cíle spojené s Íránem a obnovení námořní blokády íránských přístavů. Pokračující válka představuje riziko pro USA, jejichž nouzové zásoby ropy jsou na nejnižší úrovni od 80. let. Konflikt se přitom vrátil na eskalační trajektorii, což navíc může vést k opětovnému růstu cen ropy až k hranici 100 dolarů za barel, obávají se odborníci.

Počet obětí požáru v bangkockém baru Rong Beer vzrostl na 32 mrtvých

Počet obětí nedělního požáru v baru Rong Beer Na Ladprao v thajském Bangkoku vzrostl na 32 poté, co v nemocnici zemřeli další dva zranění. Informovala o tom agentura AP. Zranění utrpělo více než 70 lidí a 24 z nich zůstává v kritickém stavu.

Ukrajina hlásí mrtvé a zraněné po ruských útocích

Ruský útok na ukrajinské město Oděsa si vyžádal tři mrtvé, uvedl ráno šéf oblastní vojenské správy Oleh Kiper. Po jednom mrtvém oznámily ukrajinské úřady z Černihivské oblasti a Chersonu. Podle letectva zaútočilo Rusko v noci na dnešek dvěma střelami a 122 drony.

Trump pohrozil Íránu zničením elektráren a mostů

Usedněte k jednacímu stolu, jinak zničíme vaše elektrárny a mosty, vzkázal do Teheránu americký prezident Donald Trump. Podobnou výhružkou šéf Bílého domu pobouřil svět již v dubnu. Údery na civilní objekty jsou totiž klasifikovány jako válečný zločin. Prodloužení války představuje riziko kvůli téměř vyčerpaným zásobám ropy.

Gibraltar a Španělsko po letech zjednodušily překračování hranice

Lidé mohou od středy volně přecházet mezi Španělskem a britským Gibraltarem bez běžných kontrol na pozemní hranici. Po letech vyjednávání začala předběžně platit dohoda mezi Evropskou unií a Británií, která řeší jednu z posledních otevřených otázek po brexitu.

Mandát zesnulého senátora Lindseyho Grahama dočasně převezme jeho mladší sestra Darline

Po smrti amerického republikánského senátora Lindseyho Grahama bude jeho místo v Senátu Spojených států dočasně zastávat jeho mladší sestra Darline Graham Nordone. Do funkce ji v pondělí jmenoval guvernér Jižní Karolíny Henry McMaster.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama