Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Panika filmařů ve Francii: Kvůli covidu dochází čipy do kamer, chybí i pracovníci

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Možná jste před časem zaregistrovali zprávu, že automobilky musejí omezovat výrobu kvůli nedostatku čipů. To samé teď řeší filmové štáby, konkrétně ve Francii. Poptávka po natáčení je navíc tak vysoká, že nelze naplnit. 

  „Je to šílené, co se děje,“ říká v deníku Le Monde režisér z Athén, který natáčí čtvrté pokračování filmu L’Auberge Espagnol s Cédrikem Klapischem a Loly Doillon. Šokovaní jsou však i další ve světě francouzského filmu.

  Například Claire Denis, která natáčí v Panamě Hvězdy v poledne, se marně snaží najít postprodukčního režiséra, stejně tak Olivier Nakache a Eric Toledano, kteří jsou uprostřed natáčení druhé řady seriálu In Treatment (V odborné péči). Už na jaře měli problém sehnat vybavení, fotoaparáty i samotné techniky. „Ztroskotali jsme na nedostatku čipů, které se vyrábí v Číně,“ prohlašují jednohlasně.

  Jde o miniaturní křemíkové destičky, na kterých se nacházejí až desítky milionů dalších součástek. „Vypadají jako brouci, však se jim taky někdy říká švábi, jejichž nožičky jsou připájeny na desky plošných spojů pod nimi. Najdete je v televizi, mobilu, ale i asistenčních systémech vozů, řídicích jednotkách a vlastně všude, kam se v technice podíváte,“ vysvětluje odborný web. Dováží se z Číny, kde se však kvůli Covid-19 zpomalila jejich výroba.

  Kritický nedostatek i dalších součástek potřebných k produkci filmu, jako jsou kolejnice

  Ve Francii mizí například i kolejnice pro kamery. Režiséři již hořce vtipkují, zda brzy nedojdou i kabely. Mluví se o velkém paradoxu, který hýbe profesí. Diváci se ve Francii zatím nevrátili do kinosálů v tak hojném počtu, jako tomu bylo před pandemií, zároveň však scéna ještě nezažila takovou lačnost po natáčení. O to větší je totiž poptávka po obsahu online platforem typu Netflix, OCS, Amazon, Apple TV … „Paradoxně je to vysoká zaměstnanost, co celý systém brzdí,“ definuje v Le Monde Eric Toledano.

  Letos na podzim se navíc rozjela natáčení, která se kvůli pandemii musela pozastavit, jako třeba Asterix a Obelix – Říše středu. Dříve prý stačily dva tři telefonáty a problém byl vyřešen. Nyní však sehnat posily je téměř nemožné. I proto se dnes doslova platí zlatem dříve celkem podřadná pozice administrátora produkce.

  Ten má na starosti koordinaci příprav, natáčení, ladění harmonogramů a rezervací. „Pro celovečerní film obvykle stačí jeden. Pro seriál se najímají dva, tři nebo i více. Dneska vidíte tuhle práci dělat lidi z režie nebo produkční. Dnes je to povolání, které má cenu miliard,“ uvedl jeden z francouzských producentů citovaný deníkem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř, jedna z nejchladnějších částí planety, kde teploty v zimě padají až k mínus padesáti stupňům celsia, se mění k nepoznání. Zimu střídají horka. Zmatená je jak tamní zvěř, tak rostliny, které začínají pučet před Vánoci.
  Veterinář

  Britská veterinární asociace: Než si pořídíte mazlíčka, najděte si veterináře

  Pandemie a neustále se opakující lockdowny vedly v mnoha zemích k tomu, že si lidé ve velkém pořizovali mazlíčky. Nyní jsou Britové varováni, aby si nejprve našli veterináře, než si na Vánoce domácí zvíře pořídí.
  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla

  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla. Patovou situaci přesto proměnila v životní výhru

  Moc toužila po miminku. Vytrvale randila s muži a doufala, že najde adepta na tatínka. Marně. Přesto má příběh šťastný konec. Mandě Epton ze Sydney se podařilo patovou situaci proměnit v životní výhru.
  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií?

  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií? Studie šokuje nejednoho dovolenkáře

  Většinou se jako první dozvíte, kde se nacházejí nejkrásnější pláže s tou nejprůzračnější vodou. Ekologičtí odborníci se na tuto tématiku však podívali z opačného konce a zjistili, ve kterých oblastech je moře nejšpinavější.
  Sestřička z hospicu popsala, co se s lidmi děje před smrtí

  Sestřička z hospicu popsala, co se s lidmi děje před smrtí

  Co to je, mít smrt přímo před očima, dobře ví hospicová sestra z Los Angeles v Kalifornii, Julie McFadden. Při své práci je denně v kontaktu jak s umírajícími, tak s jejich nejbližšími. Díky načerpaným vědomostem má neuvěřitelně rozrůstající se základnu fanoušků.
  Obézní žena nechtěla držet diety, štíhlé tělo si pořídila za 242 tisíc v Turecku

  Obézní žena nechtěla držet diety, štíhlé tělo si pořídila za 242 tisíc v Turecku

  Kayleigh Baldwin-Wilkinson (28) z anglického hrabství Essex byla vždy baculatější. Postupem času se však vyjedla přímo do morbidní obezity. Zhubnout dietami se jí nepovedlo, a tak vsadila na chirurgy. Za 8 000 liber z ní vykřesali sexy krásku bez námahy.
  Reklama
  Reklama
  Reklama