Salvadorský parlament v neděli schválil na 30 dní vyhlášení výjimečného stavu v této středoamerické zemi, důvodem je narůstající násilí ozbrojených gangů. Za poslední dva dny bylo v Salvadoru zavražděno 76 lidí, z toho v sobotu 62, což je podle serveru BBC Mundo největší počet za den v novodobé historii země.
Pro výjimečný stav hlasovalo v neděli na mimořádném zasedání 67 z 84 poslanců salvadorského parlamentu, v němž má většinu vládní strana prezidenta Nayiba Bukeleho. Výjimečný stav znamená, že vláda mimo jiné může omezit osobní svobody či shromažďování a nasadit vojáky do ulic k zajištění bezpečnosti obyvatel. Podle serveru BBC Mundo mají různé kriminální gangy v této šestimilionové zemi asi 70.000 členů.
Salvador býval první na světě v počtu vražd na počet obyvatel. Vládě prezidenta Bukeleho, který je v úřadu od roku 2019, se kriminalitu podařilo snížit. V roce 2020 zaznamenali v zemi na 1340 vražd, zatímco o rok dříve to bylo téměř 2400 vražd. Loni evidovali v Salvadoru 1140 vražd, což byl nejnižší počet od občanské války, jež skončila v lednu 1992.
V posledních týdnech ale opět činnost gangů zesílila. Podle některých analytiků zřejmě skončila dohoda, kterou podle vyšetřování skupiny salvadorských prokurátorů uzavřela vláda se třemi nejmocnějšími gangy v zemi, jejichž členům mimo jiné zaplatila či zlepšila podmínky ve vězení s cílem snížit v zemi kriminalitu. Kvůli těmto tajným dohodám loni v prosinci USA zavedly sankce vůči dvěma představitelům salvadorského režimu. Před salvadorské soudy se ale kauza nedostala, protože parlament loni na jaře odvolal tehdejšího generálního prokurátora Raúla Melaru. Jeho nástupce jednotku vyšetřující kauzu zvanou Katedrála rozpustil.
Bukele, který se v červnu 2019 stal jako sedmatřicetiletý nejmladší hlavou státu v historii Salvadoru, si vysloužil kritiku za autoritářství. Předloni v únoru například se skupinou vojáků vyzbrojených samopaly vstoupil do budovy parlamentu, který tehdy ještě ovládala opozice a od poslanců žádal, aby vládě posvětili půjčku od středoamerické rozvojové banky na boj s kriminálními gangy.
Během pandemie covidu-19 zavedl Bukele velmi tvrdá protikoronavirová opatření, ale často pouze prezidentskými dekrety. Mnohá opatření kritizovali ústavní soudci. „Kdybych byl diktátor, tak bych je všechny postřílel, nebo něco takového. Zachránit tisíc životů místo pěti,“ vzkázal například ústavním soudcům předloni v srpnu. Loni na jaře všech pět ústavních soudců nejvyššího soudu odvolal.