menu

18.7 C
Czech
Středa 30. dubna 2025

Většina malých amerických firem nemusí Trumpova cla uvalená na Čínu přežít, varuje šéf logistické firmy

Generální ředitel logistické společnosti Flexport varoval, že cla amerického prezidenta Donalda Trumpa mohou způsobit hromadné bankroty menších podniků, které jsou závislé na dovozu zboží z Číny. Pokud nedojde k nějakému posunu v rozhovorech mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, firmy a spotřebitelé vysoké poplatky pocítí už brzy.

Kreml: Armáda vytlačila z ruské Kurské oblasti všechny ukrajinské vojáky

Ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část této oblasti na západě Ruska obsadili loni v létě. Dnes to podle agentury Reuters oznámil náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. Ruský prezident Vladimir Putin k tomu uvedl, že ukrajinské dobrodružství v Kurské oblasti zcela ztroskotalo, a že se tak otevírá cesta k dalším úspěšným akcím ruských ozbrojených sil. Kyjev prohlášení Kremlu zatím nekomentoval.

S nový evropským tankem by mohla pomoci Itálie

Nový tank evropské výroby, koncept s označením Main Ground Combat System (MGCS), má vstoupit do služby kolem roku 2040. Historicky pozemnímu boji dominovala velká, pomalu se pohybující vozidla s výhodami v mohutné palebné síle a pasivní ochraně. Vzhledem k tomu, že je však dnes do boje nasazováno méně vojáků, které často zastupují bezpilotní prostředky, a budoucí boje se přesouvají do jiných oblastí včetně kybernetiky a vesmíru, očekává se, že mohutné tanky budou hrát menší roli než dříve.

Main Ground Combat Systém (MGCS) je projekt, který v roce 2012 zahájily Francie a Německo s cílem nahradit své v současnosti nasazené bojové tanky Leclerc a Leopard 2. V roce 2016 byl program ve fázi konceptu, který měl být dokončen do roku 2017. Na veletrhu Eurosatory 2016 představila společnost Rheinmetall pokročilý technologický demonstrátor na základě konceptu Leopard 2A4 Evolution.

EMBT jako test spolupráce

O čtyři roky později společnost KMW+Nexter Defense Systems (KNDS) uvedla projekt European Main Battle Tank, hybrid kombinující korbu tanku Leopard 2A7 s lehčí dvoumístnou věží tanku Leclerc. Dosud nezávislé společnosti KMW a Nexter chtěly demonstrovat, že obě mohou spolupracovat a společně vyvíjet tank nové generace.

Smlouvu na první část studie definice architektury systému podepsal v květnu 2020 Úřad pro zadávání veřejných zakázek německých ozbrojených sil jménem obou států s konsorciem složeným ze společností Rheinmetall, Nexter a KMW (KNDS). Prvotním cílem je posoudit různé aspekty programu, jako je interoperabilita s národními systémy, harmonizace požadavků a definování architektury budoucího MGCS. Studie bude prováděna po dobu 18 měsíců. Podíl na práci v této fázi se rozdělí mezi francouzské a německé společnosti.

Technologický demonstrátor má být dokončen do konce letošního roku, poté má následovat práce na ostatních částech multiplatformního systému (dalších vozidlech), a to do roku 2028. V roce 2028 by měla být zahájena výroba prvních prototypů, zároveň by mělo dojít k prvním testům. Jejich dokončení a náběh plné výroby je v plánu do roku 2035, za dalších pět let by měl být systém plně funkční a schopen nasazení do boje.

Déjà vu: Rozpory ohledně kanónu

Rozdílné strategické vize Francie a Německa ohledně budoucnosti pozemní války a účast společnosti Rheinmetall v programu, jak si přál Berlín, však situaci změnily, jak ve svém článku shrnuje server Army Recognition.

Ze strategického hlediska vidí Francie příští tank jako menší a agilnější vozidlo. Německo naopak upřednostňuje něco, co se více podobá hlavním bojovým tankům, které jsou dnes ve službě. Obě země se také neshodnou na hlavní výzbroji (sledujeme obdobu německo-amerických sporů z programu MBT-70). Německo by dalo přednost kanonu Rheinmetall ráže 130 mm/L51, zatímco Francouzi by dali přednost 140mm kanónu Ascalon vyvinutému společností Nexter.

Projektu by mohlo prospět zapojení dalších evropských zemí, proto překvapilo, když obě země do projektu odmítly přibrat Polsko, které o to mělo velký zájem. Poláci se na konec o nové stroje obrátili do Koreje (K2PL) a Spojených států (M1 Abrams). V květnu 2021 přitom německá vláda naznačila ochotu rozšířit iniciativu o další státy, pokud bude Francie souhlasit.

Italský vstup do projektu?

Jednou ze zemí, která má v tomto smyslu zájem, je Itálie. Evropská velmoc se silnou základnou obranného průmyslu, významnou rolí v evropské politice a bezpečnosti a třetí největší ekonomikou v Evropské unii. Mario Draghi v době, kdy byl premiérem, opět Itálii přiblížil jádru EU, čímž se Itálie stala důležitým hráčem v debatě o evropské obranné autonomii. Itálie přitom usiluje o náhradu svého hlavního bojového tanku Ariete. A ačkoli zvažuje nákup tanků Leopard, její časové plány se shodují s propozicemi projektu MGCS.

Na průmyslové úrovni, jak konstatuje server Army Recognition, může Itálie nabídnout vstup společností OTO Melara a Wass. Ty by mohly poskytnout do projektu senzory a elektroniku. Itálie by tak využila desítky let zkušeností s vývojem armádních vozidel. Dále posílila evropský charakter projektu a rozložila značné náklady na vývoj. Odhadují se na 1,8 miliardy dolarů jen do roku 2028.

Připojení Itálie k MGCS by mohlo pomoci dotáhnout projekt do konce a zajistit, aby příští evropský tank odpovídal současným i budoucím bezpečnostním požadavkům. Z průmyslového a geopolitického hlediska by příspěvek Itálie k projektu pomohl Evropě rozvíjet vlastní pozemní válečné kapacity orientované na budoucnost.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Webbův teleskop zachytil planetu při sebevražedném manévru

Když v roce 2020 astronomové pozorovali planetu mizící v útrobách své hvězdy, zdálo se vše jasné. Hvězda expandovala do červeného obra a svého společníka prostě pohltila. Jenže nová data z teleskopu Jamese Webba ukazují, že příběh byl mnohem dramatičtější.

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.

Je to v našem zájmu. Washington schválil prodej raket za více než miliardu dolarů Polsku

Spojené státy schválily dodávky raket vzduch-vzduch středního doletu v celkové hodnotě 1,33 miliardy dolarů Varšavě. Balíček má zajistit lepší ochranu Polska a spojenců v Severoatlantické alianci (NATO) a to, aby alianční partneři působili jako „síla ekonomické a politické stability v Evropě“.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Výpadek proudu v části Evropy mohl souviset s nestabilitou přenosové sítě

Rozsáhlý pondělní výpadek elektřiny zasáhl desítky milionů lidí ve Španělsku a Portugalsku. Elektrická síť selhala v odpoledních hodinách, blackout ochromil dopravu, nemocnice i mobilní sítě. Co přesně výpadek způsobilo, zatím není jasné.
Reklama

DOPORUČUJEME

Webbův teleskop zachytil planetu při sebevražedném manévru

Když v roce 2020 astronomové pozorovali planetu mizící v útrobách své hvězdy, zdálo se vše jasné. Hvězda expandovala do červeného obra a svého společníka prostě pohltila. Jenže nová data z teleskopu Jamese Webba ukazují, že příběh byl mnohem dramatičtější.

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.

Půl století od ikonické fotky Země. Jak se proměnila naše Modrá planeta?

V roce 1972 spatřilo lidstvo Zemi jinýma očima. Astronauti mise Apollo 17 pořídili slavný snímek Blue Marble, na kterém poprvé zachytili naši planetu v celé její kulaté kráse. Byla to modrobílá koule, která se vznášela v temnotě vesmíru. A pro mnohé to byl zlomový moment. Najednou jsme viděli, jak malí vlastně jsme.

Vědci tvrdí, že objevili novou barvu. Popis nestačí, musí se zažít

Mysleli jste si, že jste už viděli všechny barvy světa? Vědci z Kalifornie vás možná vyvedou z omylu. Tvrdí, že pomocí laseru se jim podařilo navodit vjem úplně nové barvy, kterou běžné světlo nevyvolá. Její jméno zní trochu jako vtip – Olo. Ale ti, co ji zažili, o ní mluví jako o „nepopsatelném zážitku“.

Saharská poušť bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží Severní Afriky k jejím západním břehům, a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme 11 zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes, napsala agentura Reuters.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.

Je to v našem zájmu. Washington schválil prodej raket za více než miliardu dolarů Polsku

Spojené státy schválily dodávky raket vzduch-vzduch středního doletu v celkové hodnotě 1,33 miliardy dolarů Varšavě. Balíček má zajistit lepší ochranu Polska a spojenců v Severoatlantické alianci (NATO) a to, aby alianční partneři působili jako „síla ekonomické a politické stability v Evropě“.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Výpadek proudu v části Evropy mohl souviset s nestabilitou přenosové sítě

Rozsáhlý pondělní výpadek elektřiny zasáhl desítky milionů lidí ve Španělsku a Portugalsku. Elektrická síť selhala v odpoledních hodinách, blackout ochromil dopravu, nemocnice i mobilní sítě. Co přesně výpadek způsobilo, zatím není jasné.

Střelec z Uppsaly je stále na útěku, policie nasadila drony

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v kadeřnickém salonu v centru švédské Uppsaly. Policie nadále pátrá po podezřelém muži, který z místa činu ujel na elektrokoloběžce.

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás