CestováníRýžové terasy v Banaue: Světovému zázraku hrozí zhroucení. Mladí místo pěstování rýže...

Rýžové terasy v Banaue: Světovému zázraku hrozí zhroucení. Mladí místo pěstování rýže pracují v turismu

Rýžové terasy Banaue jsou někdy nazývány ‚osmým divem světa‘. Síť polí, posazená ve výšce 1500 metrů na úbočí pohoří Cordillera v Ifugao na Filipínách, je stará jako některé egyptské pyramidy. Nyní tomuto zázraku hrozí zánik. Informovalo o tom zpravodajství Euronews.

Klimatické změny a lákadlo vyšší mzdy v cestovním ruchu tyto staré zelené terasy ohrožují.

Proč jsou rýžové terasy Banaue kulturně a historicky významné

Jen 250 kilometrů severně od Manily leží síť rýžových polí místně známá jako „schody do nebe“. Celé údolí je pokryto zelenými schody, které do hory ručně vytesali předkové lidí Igorot před nejméně dvěma tisíciletími.

Farmářka Julia Amehna pracovala na rýžových polích, která zdědila po rodičích, posledních 50 let. „Tuto kamennou zeď postavili moji předkové před 2000 lety. Stále stojí, protože to bylo velmi dobře udělané,“ říká. „V té době neměli žádné stroje, žádné inženýry, vše bylo vybudováno díky jejich vynalézavosti.“

Na rozdíl od jiných rýžových polí po celém světě jsou tyto terasy po celý rok zaplavovány díky zavlažovacímu systému navrženému při jejich výstavbě. Voda teče z lesů na vrcholcích hor a je nasměrována na každý schod, když se postupně dostává stále níže do údolí.

Eroze a lákadlo vyšší mzdy ohrožují rýžové terasy

Tomuto výjimečnému počinu starověkého inženýrství nyní hrozí zhroucení, informoval server Euronews. Kvůli změně klimatu zasáhly region stále častější a intenzivnější tajfuny. Konstrukce, které podpírají rýžová pole, jsou erodovány extrémním počasím.

„Podívejte, tyto terasy jsou opuštěné kvůli erozi a vyrostl tam divoký plevel a bambus,“ říká Samsong Chommog, farmář, který byl nucen opustit svůj zničený pozemek.

Oprava konstrukcí je nákladná a jiné práce přinášejí mnohem vyšší příjem. Samsong se nyní stal turistickým průvodcem v regionu, v odvětví, kde jsou mzdy mnohem vyšší než pro farmáře na terasách Banaue.

„Někteří farmáři opouštějí svou půdu, protože nemají dost peněz na opravu teras, raději jsou stavební dělníci nebo se nechají zaměstnat v turistickém ruchu. I já pracuji jako průvodce nebo pomáhám jiným farmářům. Ale musím se přiznat, že v turismu si vydělávám lépe,“ vysvětluje.

I mladí lidé se nyní místo práce na polích obracejí k cestovnímu ruchu. Několik studií zjistilo, že až třetina rýžových polí v Banaue je opuštěná. Toto zanedbávání vyvolalo obavy o přežití lokality světového dědictví UNESCO.

Doporučujeme

Nejvyšší soud odmítl Trumpovu snahu omezit zisk občanství dětem narozeným v USA

Nejvyšší soud USA dnes odmítl snahu amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit automatické udělování amerického občanství všem dětem narozeným na území Spojených států. Informovala o tom agentura Reuters. Trump tento princip udělování občanství, který je zaručen 14. dodatkem americké ústavy, v minulosti tvrdě kritizoval a označoval ho mimo jiné za neštěstí Spojených států.

Británie chce po uprchlících zpětně vymáhat náklady na azyl. Zaplatit by mohli až 10 tisíc liber

Lidé, kterým bude ve Velké Británii udělen azyl, by podle plánů vlády mohli po nástupu do zaměstnání zaplatit přibližně 10 000 liber (asi 290 tisíc korun) jako příspěvek na náklady spojené s jejich ubytováním a podporou během azylového řízení.

Tisíce lidí protestují v Jihoafrické republice proti migrantům

V několika jihoafrických městech vyšly do ulic tisíce lidí požadujících odchod nelegálních migrantů. Úřady nasadily mimořádná bezpečnostní opatření, protože panovaly obavy z násilností a útoků na cizince.

Města hledají nové způsoby, jak ochránit obyvatele před extrémním horkem

Extrémní vedra se stávají běžnou součástí života ve stále větší části světa. Klimatická změna zvyšuje jejich četnost, intenzitu i délku trvání a nejcitelněji dopadají na města. Ta proto zavádějí varovné systémy, rozšiřují zeleň, upravují veřejný prostor a hledají další cesty, jak ochránit obyvatele před rostoucími teplotami.

Gudas se vrací na Floridu a pokračuje v NHL

Radko Gudas má velmi blízko k pokračování své dlouhé kariéry v NHL. Anaheim přenechal práva na zkušeného českého obránce Floridě, která s ním podle očekávání uzavře novou smlouvu ještě před otevřením trhu s volnými hráči.

Výbuch bomby v Monaku těžce zranil dva lidi, pachatel je na útěku

V centru Monaka vybuchla v pondělí večer podomácku vyrobená bomba, která vážně zranila ukrajinského oligarchu Vadyma Jermolajeva a jeho manželku. Podle francouzských médií byl při explozi lehce poraněn také jejich třináctiletý syn. Policie ve středomořském knížectví i ve Francii po útočníkovi pátrá. Podle posledních informací monackého ministra Christophea Mirmanda se však zdá, že již opustil území obou zemí. Francouzská i ukrajinská média se shodují, že za útokem pravděpodobně stojí organizovaný zločin. Policie případ nevyšetřuje jako terorismus.

Podezřelý z šestinásobné vraždy v Německu je muž tureckého původu. Zabíjel zřejmě kvůli sporu o dceru

Německá policie zveřejnila další informace o pondělní střelbě v zařízení pro péči o mládež ve městě Stade na severu země. Útok si vyžádal šest mrtvých, všichni byli zaměstnanci centra. Z útoku je podezřelý 45letý muž tureckého původu, narozený v Německu, který žil v Hannoveru.

Hormuzský průliv zůstal otevřený i přes víkendovou eskalaci

Doprava v Hormuzském průlivu se obnovuje bez ohledu na víkendové údery mezi USA a Íránem. Tato klíčová vodní trasa pro export ropy zůstává otevřená, shodují se dvě monitorovací společnosti.

Aligátoři na Floridě za týden napadli tři lidi, jedna žena zraněním podlehla

Aligátoři na Floridě v sérii útoků za jeden týden napadli tři lidi, jedna žena zraněním podlehla. Ke dvěma z incidentů došlo v rozmezí 24 hodin. Napadení aligátorem zůstává poměrně vzácné, vyplývá z dat Floridské komise pro ochranu ryb a divoké zvěře (FWC). Stát zaznamenává průměrně osm nevyprovokovaných pokousání ročně, uvádí komise, jež se ve státě zabývá stížnostmi na konkrétní aligátory, kteří by mohli představovat hrozbu pro lidi, domácí mazlíčky či majetek. Florida je podle odhadů domovem 1,3 milionu aligátorů. Informují o tom stanice CNN a ABC News.

Čínský miliardář v USA odsouzen k 30 letům vězení za podvody

Americký soud poslal na 30 let do vězení čínského miliardáře Kuo Wen-kueje. Kdysi jeden z nejbohatších čínských podnikatelů uprchl ze své vlasti po obvinění ze znásilnění, únosu a korupce. V USA se prezentoval jako kritik čínského komunistického režimu a na politické aktivity od svých příznivců vybral přes miliardu dolarů. Těmito prostředky financoval svůj luxusní životní styl.

Klimatická krize zdražuje pojištění a přináší nové riziko pro ekonomiku

Rostoucí počet extrémních výkyvů počasí začíná měnit fungování pojišťoven, bank i celé ekonomiky. Odborníci upozorňují, že dražší nebo hůře dostupné pojištění už nepředstavuje problém jen pro majitele domů a firem. Dopady se postupně přelévají také do investic, úvěrů a hospodářského růstu. Stále častěji proto zaznívají výzvy, aby vedle soukromého sektoru převzaly větší roli i vlády.

Rusko a Ukrajina informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Nejméně dva mrtvé si vyžádaly útoky ukrajinských dronů v Rusku, v Belgorodské oblasti a v Jegorjevsku u Moskvy, kde zahynulo půlroční dítě, uvedly dnes ruské úřady. V Dnipru na jihovýchodě Ukrajiny stoupl počet obětí pondělního ruského útoku z šesti na sedm poté, co dnes ráno v nemocnici podlehl zraněním 59letý muž, oznámil náčelník oblastní správy Oleksandr Hanža. Ruské útoky na Charkov a okolí si během uplynulého dne vyžádaly čtyři životy a 24 raněných, včetně dvou dětí, informoval náčelník regionální správy Oleh Syněhubov.

Německo po penaltách končí na mistrovství světa, Paraguay slaví velký postup

Německo se po dvanácti letech vrátilo do vyřazovací fáze mistrovství světa, jenže jeho cesta skončila hned v prvním kole play off. Po remíze 1:1 rozhodl penaltový rozstřel, ve kterém uspěla Paraguay poměrem 4:3. Jeden z favoritů turnaje tak odjíždí domů, zatímco jihoamerický tým čeká osmifinále proti vítězi souboje Francie se Švédskem.

Europoslanci tvrdí, že jim bylo znemožněno provést důkladnou inspekci italského zadržovacího centra pro migranty v Albánii

Delegace poslanců Evropského parlamentu tvrdí, že při návštěvě italského detenčního centra pro migranty v Albánii narazila na překážky a nemohla zařízení důkladně zkontrolovat. Spor přichází v době, kdy se Evropská unie posouvá k tvrdší migrační politice a zvažuje širší využití zařízení mimo své území.

Brazílie po obratu vyřadila Japonsko a jde do osmifinále

Brazílie vydřela postup do osmifinále mistrovství světa až v samotném závěru. Japonsko dlouho drželo překvapivé vedení a sahalo po historickém úspěchu, jenže favorit po změně stran přidal, vyrovnal a v nastaveném čase rozhodl o výhře 2:1. Hrdinou se stal Gabriel Martinelli.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama