menu

25.2 C
Czech
Středa 2. července 2025

Anna Wintour po 37 letech opouští vedení americké Vogue

Jedna z nejvlivnějších postav módní žurnalistiky končí jako šéfredaktorka americké edice Vogue. Anna Wintour oznámila odchod z čela magazínu po téměř čtyřech dekádách. V Condé Nast zůstává, nově se ale bude soustředit na globální strategii značky.

Bittner pojede poprvé Tour de France

Pavel Bittner si letos odbude premiéru na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. Ve 22 letech se stal členem osmičlenné sestavy týmu Picnic PostNL pro 112. ročník Tour de France, který odstartuje v sobotu 5. července v Lille.

Rusy, kteří nesouhlasí s okupací Ukrajiny, vyhazují z práce

Lékaři omylem ženě odstranili část páteře, už nikdy nebude chodit

Chybovat je lidské. V některých profesích to však znamená nevratné škody a zničené životy. O tom se přesvědčila žena jménem Gill. Po rutinní operaci se probudila paralyzovaná, přičemž jí lékaři oznámili, že už zřejmě nikdy nebude chodit. Chirurg pacientce totiž omylem odebral část páteře.

Někteří Rusové, kteří veřejně dali najevo nesouhlas s ruskou agresí na Ukrajině, za své názory přišli o práci. Tři z nich vyzpovídala BBC.

Pro 28letého učitele zeměpisu Kamrana Manaflyho to všechno začalo příspěvkem na Instagramu.

Nechci být odrazem státní propagandy,“ napsal na sociální síť jen několik dní předtím, než byla v Rusku omezena. „Mám svůj vlastní názor! Spousta učitelů ho má. A víte co? Není to totéž jako názor státu.“

K napsání komentáře se cítil donucen po schůzce učitelského sboru na jeho střední škole v centru Moskvy. Na ní bylo jemu a jeho kolegům řečeno, jak mají se svými žáky mluvit o situaci na Ukrajině, aby se neodchylovali od vládního stanoviska.

Dvě hodiny po zveřejnění příspěvku mu zavolal ředitel školy a řekl mu, aby jej okamžitě smazal, nebo opustil své místo.

Nechtěl jsem to smazat,“ řekl Manafly BBC. „Hned jsem věděl, že nemá smysl se hádat, tak jsem si řekl, že bude nejlepší prostě dát výpověď.“

Další den už ho nepustili dovnitř

Když druhý den dorazil do školy a očekával, že si vyzvedne své věci a podepíše výpověď, byl mu vstup do areálu zakázán. „Řekli mi, že mají příkaz, že mě nesmí pustit dovnitř. Děti začaly vycházet na ulici, aby mě podpořily, rozloučily se a tak dále. Pak někdo zavolal policii a řekl, že pořádám nepovolené shromáždění.“ Na místě se objevila i policie.

Na videozáznamech, které viděla BBC, je vidět, jak se děti kolem Manaflyho shlukují, tleskají, usmívají se a loučí.

Nakonec získal své věci zpět a druhý den se mohl setkat s ředitelem školy, kde byl požádán o oficiální vysvětlení, proč vyjádřil své politické názory na sociálních sítích. Manafly odmítl a očekával, že stejně odejde, ale místo toho mu bylo sděleno, že se situace změnila a on bude propuštěn.

O dva dny později mi bylo oznámeno, že jsem byl propuštěn pro nemorální chování v práci,“ uvedl Manafly. „Pro mě je nejpodivnější, že za ‚nemorální‘ považují vyjádření osobního názoru.“

Ředitel školy na žádost o komentář nereagoval, ale ve zprávách v aplikaci WhatsApp, které viděla BBC, byli rodiče ve škole informováni, že pan Manafly svými příspěvky na sociálních sítích porušil pracovní smlouvu se svými zaměstnavateli, což on popírá.

Zákon proti „popíračům operace“

Po ruské invazi na Ukrajinu 24. února vyjádřilo mnoho tisíc Rusů, zejména v Moskvě a Petrohradě, svůj nesouhlas s takzvanou „speciální vojenskou operací“ tím, že podepisovali petice, zveřejňovali příspěvky na sociálních sítích nebo se připojili k protiválečným pouličním protestům. Reakce státu byla tvrdá, tisíce protestujících byly zadrženy a byl zaveden nový zákon, podle kterého se šíření „falešných“ informací o ruské armádě trestá až 15 lety vězení.

Podle ruských novin Novaja Gazeta, které zveřejnily příspěvek učitele v plném znění, i po vstupu nových předpisů v platnost však tento zákon neporušil.

Navzdory zvýšenému riziku byla pro Káťu Dolininu invaze na Ukrajinu okamžikem, kdy už nemohla mlčet. Dolinina, která je manažerkou dvou kin v řetězci Moskino, jenž je napojen na stát, si své politické názory nechávala spíše pro sebe.

Měla jsem svou práci ráda, bavila mě. Nechtěla jsem o ni přijít,“ řekla BBC a vysvětlila, proč se nezúčastnila předchozích protestů proti vládě.

Podepsala petici

Ale když začala válka, změnilo se to. Když jí přátelé poslali otevřený dopis proti takzvané „speciální operaci“, který podepsali lidé pracující v kulturním sektoru, neváhala a připojila své jméno.

Souhlasila jsem s názorem, že by se tyto operace měly okamžitě zastavit, že to není v pořádku,“ řekla.

Krátce po podepsání dopisu Dolinina obdržela telefonát od svého šéfa. Měla okamžitě odstranit své jméno, nebo rezignovat. Pokud odmítne jedno nebo druhé, bude propuštěna, bylo jí řečeno. Společnost Moskino na žádost BBC o komentář nereagovala.

Měla jsem pocit, že už na tom nezáleží. Stejně nevím, jak bych pracovala, kdyby mě nepožádali o rezignaci. Po zahájení této zvláštní operace necítím žádnou motivaci dělat něco, co s tím nesouvisí,“ řekla.

Podle svých slov podala výpověď bez okolků, protože se obávala, že by si zaměstnavatelé jinak našli záminku k jejímu propuštění, což by jí v budoucnu způsobilo další problémy.

Holubice stála místo dětskou lékařku

Pediatričce a influencerce Anně Levadnaya, která má na Instagramu dva miliony sledujících, stačilo, aby si na profil dala fotku z Ukrajiny a obrázek holubice, symbol míru. Její zaměstnavatel, velká státní nemocnice v Moskvě, si příspěvku samozřejmě všiml.

O několik dní později se Levadnaya, která byla stále v zahraničí, od kolegů dozvěděla, že ředitel zdravotnického střediska během ranní konference před více než stovkou kolegů pranýřoval její protiválečné výroky. Z události obdržela videozáznam.

„Veřejně mě zostudili,“ řekla Levadnaya BBC. „Dali jasně najevo, že někdo, kdo nepodporuje cíle vlády, by neměl pracovat ve státem řízené instituci.“

Ředitel pronesl několikaminutový projev, v němž vysvětlil, že kdyby byla paní Levadnaya lépe informována o světovém dění, podpořila by „speciální operaci“. Krátce poté dostala pokyn, aby napsala výpověď, a pokud odmítne, bude propuštěna.

Její dopis sestával z jediné věty, která jednoduše vysvětlovala, že „nemůže pokračovat ve své práci“.

Ne všichni mohou z Ruska utéci

Mnoha lidem, kteří se ocitli na opačné straně než ruský stát, obrátila válka na Ukrajině život naruby. Někteří přišli o práci, jiní na protest podali výpověď. Rodinná pouta se zpřetrhala, často po generační linii.

Pro Kamrana Manaflyho a mnoho tisíc dalších bylo jedinou možností opustit zemi. Ne každý však může nebo chce tento krok učinit.

Ne každý Rus, který nesouhlasí s kremelskou propagandou, může opustit tuto zemi,“ řekla Káťa Dolinina. „My jsme stále tady. Stále máme naději. Snažíme se nevzdávat.“

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Putin a Macron si poprvé po třech letech telefonovali, tématem byla Ukrajina

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron si poprvé po téměř třech letech telefonovali, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Tématem hovoru, který Kreml označil za věcný, byla podle něj především situace na Ukrajině a Blízkém východě. Macronova kancelář podle agentury Reuters uvedla, že francouzský prezident Putina vyzval k příměří na Ukrajině.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských útocích během noci

Ukrajinské síly v noci napadly Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny a také Rostovskou oblast na jihozápadě Ruska, uvedly ruské úřady. Kyjev naopak ohlásil ruský útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trumpův „krásný“ zákon prošel Senátem, Musk kvůli tomu vyhrožoval Kongresu

Americkým Senátem podle webu Euronews a agentury AP prošel „velký, krásný zákon“ (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa v nerozhodném hlasování. Trojice republikánských senátorů se totiž nakonec obrátila proti jeho návrhu. Patovou situaci zvrátil až viceprezident J. D. Vance. Pozměněná verze se teď vrací zpět do Sněmovny reprezentantů.

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Izrael souhlasil s podmínkami nezbytnými k uzavření 60denního příměří s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy, konečný návrh předloží Katar a Egypt. V noci na dnešek to na své sociální síti Truth Social napsal americký prezident Donald Trump. Ten zároveň vyzval Hamás, aby dohodu přijal, a varoval, že pokud tak neučiní, vše bude jen horší.

Izraelská armáda zničila raketu vypálenou z Jemenu povstaleckými Húsíi

Izraelský systém protivzdušné obrany zachytil raketu vypálenou z Jemenu povstaleckými Húsíi. V noci na dnešek o tom s odvoláním na armádu informovala agentura DPA. Húsíové na Telegramu uvedli, že terčem raketového útoku bylo letiště Ben Guriona u Tel Avivu a že rovněž vyslali drony na tři citlivé cíle v Izraeli.

Putin a Macron si poprvé po třech letech telefonovali, tématem byla Ukrajina

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron si poprvé po téměř třech letech telefonovali, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Tématem hovoru, který Kreml označil za věcný, byla podle něj především situace na Ukrajině a Blízkém východě. Macronova kancelář podle agentury Reuters uvedla, že francouzský prezident Putina vyzval k příměří na Ukrajině.

Rodiny obětí vraždy v Idahu se bouří proti dohodě s Kohbergerem

Pět týdnů před začátkem procesu s Bryanem Kohbergerem, obviněným z vraždy čtyř studentů Univerzity v Idahu, se situace nečekaně změnila. Podle rodin obětí má Kohberger přijmout dohodu o vině a trestu výměnou za doživotní trest. Rozsudku smrti tak unikne.

Trumpův „krásný“ zákon rozděluje americkou společnost i ekonomy

4. července na americký Den nezávislosti chce prezident Donald Trump slavnostně podepsat svůj „velký, krásný zákon“ (big beatiful bill). Návrh legislativy, který popudil i miliardáře Elona Muska a část republikánů, v květnu těsně prošel Sněmovnou reprezentantů a nyní se projednává v Senátu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Putin a Macron si poprvé po třech letech telefonovali, tématem byla Ukrajina

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron si poprvé po téměř třech letech telefonovali, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Tématem hovoru, který Kreml označil za věcný, byla podle něj především situace na Ukrajině a Blízkém východě. Macronova kancelář podle agentury Reuters uvedla, že francouzský prezident Putina vyzval k příměří na Ukrajině.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských útocích během noci

Ukrajinské síly v noci napadly Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny a také Rostovskou oblast na jihozápadě Ruska, uvedly ruské úřady. Kyjev naopak ohlásil ruský útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

Smrtící zbraň zpět ve hře. Ukrajina se vrací k protipěchotním minám

Válka na Ukrajině a hrozba Ruska si žádají radikální opatření. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení od Ottawské úmluvy zakazující výrobu a používání nášlapných protipěchotních min. Konečné rozhodnutí je ovšem na ukrajinském parlamentu. Zelenskyj k tomu vyzval všechny státy hraničící s Ruskem.

Rusko podniklo zatím největší vzdušný útok na Ukrajinu

Rusko v noci na dnešek podniklo dosud největší vzdušný útok na Ukrajinu od začátku války, vyslalo na ni 477 dronů a 60 raket různých typů. Ukrajinská protivzdušná obrana zničila 211 dronů a 38 raket, na 226 se jich ztratilo. Při odrážení rozsáhlého ruského útoku přišel o život ukrajinský pilot a stíhací letoun F-16, který pilotoval, byl ztracen. Uvedla to ukrajinská armáda. Ruské údery zabily další osobu, nejméně šest jich zranily a poškodily domovy a infrastrukturu, oznámily místní úřady.

Při ruském dronovém útoku v Oděse zemřeli dva lidé, nejméně 14 utrpělo zranění

Dva lidé zahynuli a nejméně 14 dalších utrpělo zranění, když ruský dron v noci na dnešek zasáhl výškovou obytnou budovu v ukrajinském městě Oděsa u Černého moře. Mezi zraněnými jsou tři děti, přičemž jedno z nich je v kritickém stavu. Napsala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Do Kyjeva dnes přicestoval polský prezident Andrzej Duda na setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, informovala Dudova kancelář.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trumpův „krásný“ zákon prošel Senátem, Musk kvůli tomu vyhrožoval Kongresu

Americkým Senátem podle webu Euronews a agentury AP prošel „velký, krásný zákon“ (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa v nerozhodném hlasování. Trojice republikánských senátorů se totiž nakonec obrátila proti jeho návrhu. Patovou situaci zvrátil až viceprezident J. D. Vance. Pozměněná verze se teď vrací zpět do Sněmovny reprezentantů.

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Izrael souhlasil s podmínkami nezbytnými k uzavření 60denního příměří s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy, konečný návrh předloží Katar a Egypt. V noci na dnešek to na své sociální síti Truth Social napsal americký prezident Donald Trump. Ten zároveň vyzval Hamás, aby dohodu přijal, a varoval, že pokud tak neučiní, vše bude jen horší.

Izraelská armáda zničila raketu vypálenou z Jemenu povstaleckými Húsíi

Izraelský systém protivzdušné obrany zachytil raketu vypálenou z Jemenu povstaleckými Húsíi. V noci na dnešek o tom s odvoláním na armádu informovala agentura DPA. Húsíové na Telegramu uvedli, že terčem raketového útoku bylo letiště Ben Guriona u Tel Avivu a že rovněž vyslali drony na tři citlivé cíle v Izraeli.

Putin a Macron si poprvé po třech letech telefonovali, tématem byla Ukrajina

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron si poprvé po téměř třech letech telefonovali, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Tématem hovoru, který Kreml označil za věcný, byla podle něj především situace na Ukrajině a Blízkém východě. Macronova kancelář podle agentury Reuters uvedla, že francouzský prezident Putina vyzval k příměří na Ukrajině.

Rodiny obětí vraždy v Idahu se bouří proti dohodě s Kohbergerem

Pět týdnů před začátkem procesu s Bryanem Kohbergerem, obviněným z vraždy čtyř studentů Univerzity v Idahu, se situace nečekaně změnila. Podle rodin obětí má Kohberger přijmout dohodu o vině a trestu výměnou za doživotní trest. Rozsudku smrti tak unikne.

Vysoké teploty varují před zrychlenou klimatickou změnou

Evropa zažívá rekordní vlnu veder, která se neomezuje jen na lidské nepohodlí. Přehřátá města, vysychající krajina a tání ledovců ukazují, že nejde o ojedinělý výkyv, ale o další důkaz zrychlující se klimatické změny.

Trumpův „krásný“ zákon rozděluje americkou společnost i ekonomy

4. července na americký Den nezávislosti chce prezident Donald Trump slavnostně podepsat svůj „velký, krásný zákon“ (big beatiful bill). Návrh legislativy, který popudil i miliardáře Elona Muska a část republikánů, v květnu těsně prošel Sněmovnou reprezentantů a nyní se projednává v Senátu.

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás