Vláda Spojeného království obviňuje ruskou bezpečnostní službu FSB z trvalé kybernetické hackerské kampaně zaměřené na politiky a další osoby z veřejného života. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Vláda uvedla, že jedna skupina prostřednictvím kybernetických útoků ukradla data, která byla později zveřejněna, včetně materiálů souvisejících s volbami v roce 2019. Rusko opakovaně popřelo tvrzení, že se na těchto aktivitách podílí.
UK accuses Russia of hacking campaign over several years targeting public figures including MPs and journalistshttps://t.co/A3Ao95yHeC
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) December 7, 2023
Ministr zahraničí David Cameron prohlásil, že jednání Ruska je „zcela nepřijatelné“.
„Navzdory jejich opakovanému úsilí selhali. Budeme nadále spolupracovat s našimi spojenci, abychom odhalili ruské tajné kybernetické aktivity. Poženeme Rusko k odpovědnosti za jeho činy,“ uvedl bývalý premiér.
Ministr zahraničí Leo Docherty ve čtvrtek v Dolní sněmovně oznámil, že byl předvolán ruský velvyslanec a na dvě osoby byly uvaleny sankce. Jednou z nich je sloužící důstojník FSB. „Mohu potvrdit, že ruská federální bezpečnostní služba FSB stojí za trvalou snahou zasahovat do našich demokratických procesů,“ cituje Dochertyho The Guardian.
Ruský velvyslanec nebyl po středečním předvolání k dispozici, ale úředníci se místo toho setkali se zástupcem vedoucího ruské ambasády. Vyjádřili hluboké znepokojení nad údajnými kybernetickými útoky.
Skupina je obviněna z provádění stovek vysoce cílených hackerských útoků na politiky, státní zaměstnance, pracovníky think-tanků, novináře, akademiky a další osoby z veřejného života. Ty se zaměřovaly především na soukromé e-maily jednotlivců a vytvoření falešných účtů vydávajících se za jejich důvěryhodné kontakty.
Ukradli maily i poslancům
Mezi těmi, kteří se stali terčem útoku, byl i poslanec, který v únoru BBC sdělil, že mu byly ukradeny e-maily.
Federální bezpečnostní služba (FSB) je nástupnickou agenturou KGB, která působila po celou dobu studené války. Ředitelem FSB byl v 90. letech 20. století po určitou dobu současný ruský prezident Vladimir Putin.
Předpokládá se, že skupina napojená na FSB, konkrétně její část známá jako Centrum 18, se nejméně od roku 2015 zaměřuje na Spojené království a krade informace osob z politického a veřejného života. Tvrdí se, že skupina je stále aktivní.
Očekává se, že Spojené státy rovněž oznámí opatření proti této skupině.
„Rusko se zaměřuje na demokratický proces ve Spojeném království,“ uvedli západní představitelé. I oni ale dodali, že Rusko je v zasahování do demokratického procesu dlouhodobě spíš neúspěšné.
Spojené království již obvinilo Rusko z vměšování do voleb v roce 2019 poté, co ukradlo konzervativnímu poslanci Liamu Foxovi dokumenty o obchodu mezi USA a Spojeným královstvím, které pak unikly na veřejnost.
Když však bylo toto obvinění vzneseno v roce 2020, konkrétní skupina, která za tímto útokem stála, nebyla jmenována. Nyní je spojována s širšími aktivitami stejné skupiny napojené na FSB. Osoby, které se staly terčem útoku této organizace, pocházejí z celého politického spektra.