Čínský hrubý domácí produkt (HDP) růstem v letošním druhém čtvrtletí předčil očekávání analytiků a zmírnil tlak na tvůrce politik, aby zaváděli stimulační opatření. Zaostává však za prvním letošním kvartálem. Očekává se, že americká cla se projeví až ve druhém pololetí. S odkazem na čínský Národní statistický úřad o tom informují televize BBC a CNBC.
Čínský HDP v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 5,2 procenta, což je nad očekáváním analytiků, kteří odhadovali růst o 5,1 procenta. Je to však zpomalení oproti prvnímu čtvrtletí roku 2025, kdy čínský HDP vzrostl o 5,4 procenta.
China's exports are booming despite Trump's tariffs. What's behind the numbers: If Trump’s goal was to isolate and weaken China, the latest export numbers suggest the opposite may be happening https://t.co/vp85scexaa pic.twitter.com/QAISjJIBeR
— Quartz (@qz) July 14, 2025
Druhá největší světová ekonomika se zatím dokázala vyhnout prudším propadům a čelit výzvám díky vládním stimulačním opatřením a křehkému obchodnímu „příměří“ se Spojenými státy.
Podle Národního statistického úřadu k ekonomickému růstu přispělo zvýšení výroby o 6,4 procenta a vyšší poptávka po elektromobilech, průmyslových robotech a zařízení z 3D tisku.
Průmyslová produkce se meziročně zvýšila o 6,8 procenta, zatímco odhady analytiků se pohybovaly kolem 5,7 procenta.
V červnu však došlo ke zpomalení růstu maloobchodních tržeb na 4,8 procenta z květnové hodnoty 6,4 procenta. I tento výsledek byl pod očekáváním analytiků, kteří odhadovali růst maloobchodních tržeb o 5,4 procenta.
Cla se teprve projeví
Dařilo se sektoru služeb, kam patří například doprava, finance a technologie. Podle dat naopak stále trpí realitní odvětví, a to i přes vládní opatření.
Propad investic do nemovitostí se v prvním pololetí prohloubil, klesly o 11,2 procenta, stejně tak investice do infrastruktury.
„Trh s nemovitostmi se stále nachází u dna,“ uvedl na tiskové konferenci zástupce komisaře Národního statistického úřadu Laiyun Sheng.
Tržby v oblasti cateringu, včetně jídla a pití, nepatrně vzrostly o 0,9 procenta, což je nejhorší výsledek od prosince 2022.
Investice do fixních aktiv rostly v prvním pololetí o 2,8 procenta, zatímco analytici odhadovali růst o 3,6 procenta.
Spotřebitelská poptávka pokračovala v růstu a v druhé polovině roku se očekává, že tento trend bude pokračovat. Na druhou stranu ekonomové varují, že v druhém pololetí se plně projeví americká cla.