Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Ruský prezident Putin sám na sobě otestoval nevyzkoušenou nosní vakcínu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruský prezident Vladimir Putin vyzkoušel experimentální nosní vakcínu proti covidu-19, která zatím není ve fázi klinických zkoušek. Je to jeho celkem čtvrté očkování, píše CNN.

  V neděli, šest měsíců po druhé dávce vakcíny Sputnik V, dostal Putin také posilovací vakcínu Sputnik Light ruské výroby.

  Po obdržení boosteru se Putin dobrovolně přihlásil k účasti na testování intranazální vakcíny. Tu vyvíjí centrum Gamaleja, výrobce vakcíny Sputnik V a následné jednorázové dávky Sputnik Light, jak prezident uvedl na televizním setkání se členy vlády.

  Putin uvedl, že po intranazálním očkování „nic necítil“. „Dnes po těchto dvou procedurách – injekci a nosní formě, tedy druhé části – jsem již ráno sportoval. Takže mohu dosvědčit, že se vše vyvíjí tak, jak říkají naši vědci,“ řekl ministrům.

  V polovině října ruské ministerstvo zdravotnictví podle agentury RIA Novosti schválilo klinické zkoušky nosní sprejové formy vakcíny Sputnik V, kterou vyvinulo centrum Gamaleja.

  Podle zástupce ředitele Gamaleje Denise Logunova Gamaleja stále testuje účinnost nosní vakcíny. „Musím se přiznat, že je to v podstatě off-label podání. Testujeme na našich zaměstnancích,“ řekl Logunov Putinovi v televizním rozhovoru poté, co v neděli aplikoval booster. Putin reagoval dotazem na Logunova, zda se může „tohoto experimentu zúčastnit“.

  Vakcína přes sliznice

  Logunov uvedl, že intranazální forma byla vyvinuta za účelem „vyvolání bariérové imunity“. Ta se podle něj u covidu „týká našich imunitních orgánů umístěných v nose a hltanu„.

  Víme také, že vakcíny podávané parenterální cestou, tedy injekcí do svalu, jsou sice účinné, ale mají omezenou schopnost vyvolat imunitu před tzv. průlomovou infekcí a symptomatickým onemocněním. Abychom vyvolali bariérovou imunitu, musíme látku podat přes sliznice,“ řekl.

  Podle Logunova nosní vakcína „potřebuje jen trochu doladit. Pak půjde do klinických testů a poté ji plánujeme zavést. Je pohodlná, bezbolestná, s naprostým minimem vedlejších účinků,“ řekl.

  Rusko zaostává za většinou světa, pokud jde o očkování obyvatelstva. A to i přes to, že jako první země na světě schválilo vakcínu proti koronaviru, Sputnik V, k použití v srpnu 2020.

  Podle posledních dostupných čísel z října dostalo první očkovací dávku 47,8 milionu Rusů a 42,4 milionu jich bylo plně očkováno v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel.

  Rusko se v posledních týdnech snažilo dostat rostoucí infekci koronavirem pod kontrolu. Podle nejnovějších údajů Univerzity Johnse Hopkinse země zaznamenala na covid 262 733 úmrtí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Michigan: Patnáctiletý zastřelil tři spolužáky

  Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

  Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě.
  Varianta omikron v Nizozemsku

  Omikron byl nejspíš v Evropě ještě dřív, než se původně myslelo

  Omikron, nová varianta koronaviru, se zřejmě ještě předtím, než se jí začal bát celý svět, objevila v Nizozemsku. Tvrdí to místní úřady.
  rasový útok

  Zinscenoval „rasový útok“, aby byl známější, tvrdí žalobce. Dnes stojí černošský herec před soudem

  Herec Jussie Smollett stanul před soudem. Podle obžaloby společně s dalšími lidmi fingoval rasistický útok, aby se stal známějším.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama