Více
  17.9 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  Ruský pravoslavný kněz adoptoval 70 dětí. Zavřeli ho za jejich zneužívání

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruský soud poslal na 21 let do vězení bývalého pravoslavného kněze, který údajně adoptoval 70 dětí, za řadu trestných činů včeně jejich zneužívání. Píše o tom BBC.

  Nikolaj Stremskij byl odsouzen za znásilnění několika dětí a další násilné činy ve své farnosti na Urale na jihozápadě Ruska. Soud mu rovněž udělil zákaz výkonu kněžské služby.

  Stremskij měl údajně největší rodinu v Rusku a byl vyznamenán státním Řádem rodičovské slávy. Jako opat ve městě Saraktaš vedl Stremskij se svou ženou od počátku 90. let 20. století pěstounský domov a adoptoval děti ze sirotčinců v regionu. Většina ze 70 adoptovaných dětí od té doby dospěla. V roce 2006 mu byla udělena cena Zlaté srdce, kterou zřídila mezinárodní organizace Červeného kříže a ruská vláda.

  V roce 2019 byl zatčen a vyšetřován pro trestné činy proti sedmi nezletilým, vždy se hájil tím, že to jsou jen pomluvy. I nyní u soudu prohlásil, že se necítí vinen. Stremského právníci tvrdí, že jejich klient všechna obvinění odmítl s tím, že výpovědi dětí proti němu byly zfalšované.

  V loňském roce byla jedna z jeho dospělých adoptivních dcer a její manžel odsouzeni k podmíněným trestům za nezákonné omezování svobody dětí.

  Musí zaplatit šest milionů

  Soud v Saraktaši v pátek odsoudil Stremského k trestu odnětí svobody v trestanecké kolonii, zakázal mu na 20 let pracovat s dětmi a odebral mu národní rodičovské vyznamenání. Benjamin, metropolita Orenburku a Saraktaše, Stremskému už po dobu vyšetřování dočasně zakázal sloužit kázání.

  Uvádí se, že od roku 1999 do okamžiku uvěznění ve vyšetřovací vazbě spáchal trestné činy na 11 dětech. Vyšetřovatelé ho obvinili z pedofilie, pohlavního zneužívání a neplnění rodičovských povinností.

  Šesti uznaným obětem zaplatí více než šest milionů rublů jako morální odškodné.

  V Rusku se nedávno udál podobný případ s knězem, který léta znásilňoval adoptované dcery. Jeho manželka se obrátila na policii. Ivanofrankovský soud však kněze potrestal jen pokutou za prodej zelí. Svou vinu plně uznal a upřímně litoval spáchaného zločinu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS