Ruský ministr obrany Andrej Belousov vedl v Číně „obsažné rozhovory“ s čínskými představiteli o posílení vojenské spolupráce obou zemí. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě.
„Vojenské resorty Ruska a Číny jsou zajedno v hodnocení globálních procesů a mají společný pohled na to, co je třeba v současné situaci udělat,“ citovalo Belousovo prohlášení jeho ministerstvo na telegramu.
Chinese Defense Minister Dong Jun on Monday met with the visiting Russian Defense Minister Andrei Belousov in Beijing, as the two sides agreed to deepen cooperation. During the meeting, Dong said the high level of mutual trust and deep practical cooperation between the two… pic.twitter.com/moRGSkzWnn
— Global Times (@globaltimesnews) October 14, 2024
Belousov uvedl, že vedl s místopředsedou Ústřední vojenské komise čínské komunistické strany Čang Jou-siaem „velmi obsažná“ jednání.
Čínské ministerstvo obrany po setkání sdělilo, že obě strany doufají v prohloubení a rozšíření vojenských vztahů a pokračování osobních setkání na vysoké úrovni.
Belousovova návštěva Pekingu se uskutečnila v době, kdy čínská armáda uspořádala rozsáhlé vojenské cvičení u Tchaj-wanu, které označila za varování před „separatistickými činy“ Tchaj-peje. Tchaj-wan a Spojené státy manévry odsoudily.
Čína a Rusko vyhlásily partnerství „bez hranic“ v únoru 2022, kdy prezident Vladimir Putin navštívil Peking. Bylo to necelé tři týdny předtím, než vydal rozkaz k invazi na Ukrajinu.
Letos v květnu se Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching zavázali k „nové éře“ partnerství mezi dvěma hlavními protivníky Spojených států, které označili za agresivního hegemona studené války rozsévajícího chaos po celém světě.
Putin a Si se rovněž dohodli na prohloubení svého „strategického partnerství“, uvedl bez bližších podrobností Belousov.
Rusko minulý týden uvedlo, že stojí za Čínou v otázkách týkajících se Asie, včetně její kritiky údajné snahy Spojených států o rozšíření svého vlivu a „záměrných pokusů“ Washingtonu o vyhrocení situace kolem Tchaj-wanu.
USA tvrdí, že Čína podporuje ruské válečné úsilí na Ukrajině dodávkami zboží, které je možné použít i pro vojenské účely, včetně mikroelektroniky. Čína tvrdí, že zbraně neposkytla žádné z válčících stran a že běžný obchod s Ruskem by neměl být přerušen ani omezen.