Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Ruský gymnasta dostal na rok stopku. Nosil písmeno Z, symbol ruské agrese

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruský gymnasta Ivan Kuliak, který byl za hranicemi Ruska kritizován za to, že při ceremoniálu na mistrovství světa nosil válečný symbol „Z“, dostal za svůj čin roční zákaz činnosti. Informuje o tom CNN, The Guardian a další servery.

  Dvacetiletý mladík měl na trikotu přilepený symbol „Z“, když v březnu stál na pódiu vedle ukrajinské gymnastky Ilji Kovtunové. Kovtunová získala zlato a Kuliak bronz na bradlech na gymnastickém mistrovství světa v katarském Dauhá.

  Znak „Z“ se objevil na tancích a vozidlech používaných ruskou armádou a stal se symbolem podpory invaze na Ukrajinu.

  Mezinárodní gymnastická federace (FIG) Kuliaka za jeho „šokující chování“ kritizovala. Sportovec byl nyní potrestán disciplinární komisí Gymnastické etické nadace (GEF) za porušení pravidel FIG.

  GEF rozhodla, že Kuliak má zákaz účasti na všech soutěžích přidružených k FIG po dobu 12 měsíců. Bronzovou medaili musí vrátit.

  Pan Kuliak porušil stanovy FIG, disciplinární kodex FIG, etický kodex FIG, kodex chování FIG a technické předpisy FIG, když měl na svém singletu písmeno ‚Z‘,“ uvedl řídící orgán v prohlášení, které cituje The Guardian. „Nesmí se účastnit po dobu jednoho roku od data tohoto rozhodnutí žádné akce nebo soutěže organizované členskou federací FIG.“

  Pokud budou 17. května 2023 stále platit ochranná opatření bránící ruským sportovcům v účasti na soutěžích, zákaz bude pokračovat a vyprší šest měsíců po zrušení uvedených opatření,“ dodala.

  Udělal bych to znovu, řekl

  Ruští a běloruští sportovci a funkcionáři, včetně rozhodčích, se na doporučení Mezinárodního olympijského výboru uprostřed invaze nesmějí účastnit oficiálních soutěží pod záštitou FIG.

  Kuliak musí také vrátit finanční odměnu ve výši 501,77 dolarů (zhruba 12 tisíc korun). Musí také zaplatit 2 007 dolarů (47 tisíc korun) na náklady řízení. Gymnasta má 21 dní na to, aby se proti rozhodnutí odvolal.

  CNN oslovila Ruskou federaci umělecké gymnastiky (FSGR) ohledně případného odvolání, ale nedostala odpověď.

  Kuliak po kritice prohlásil, že by „udělal přesně totéž“, kdyby dostal další šanci.

  Viděl jsem to u naší armády a podíval jsem se, co tento symbol znamená. Ukázalo se, že znamená ‚za vítězství‘ a ‚za mír‘,“ cituje Kuliaka ruské médium Russia Today.

  Nepřál jsem nikomu nic zlého, jen jsem ukázal svůj postoj. Jako sportovec budu vždy bojovat za vítězství a stát za mírem,“ dodal sportovec.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS