Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Ruskou novinářku Ovsjannikovovou, která kritizovala Kreml, opět zadrželi. Hrozí jí deset let vězení

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruské úřady znovu zadržely bývalou novinářku státní televize Marinu Ovsjannikovovou. Ta na jaře v přímém přenosu protestovala proti válce na Ukrajině. Viní ji z šíření nepravdivých informací o ruských ozbrojených silách. Informuje o tom AP News, The Moscow Times a další servery.

  Marina Ovsjannikovová byla obviněna kvůli samostatnému pouličnímu protestu z minulého měsíce, kdy držela transparent s nápisem „Putin je vrah, jeho vojáci jsou fašisté. Bylo zabito 352 dětí. Kolik dětí by mělo ještě zemřít, abyste přestali?“.

  Pokud bude Ovsjannikovová souzena a odsouzena, hrozí jí podle nového zákona, který trestá výroky proti armádě a který byl přijat krátce po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu, až deset let vězení, píše AP News. Její právník Dmitrij Zachvatov to uvedl v příspěvku na sociální síti Telegram.

  Ve středu byla v domě Ovsjannikovové provedena razie a byla odvezena k výslechu. Zachvatov uvedl, že bývalá produkční ruského státem financovaného Prvního kanálu stráví noc v cele předběžného zadržení na moskevském policejním ředitelství.

  V šest hodin ráno, když jsem ještě spala, vtrhly do mého domu desítky pracovníků Vyšetřovacího výboru a policie. Ukázali příkaz k razii,“ stačila ještě napsat Ovsjannikovová na Telegram.

  Vyděsili mou malou dceru. Teď mě odvádějí do Vyšetřovacího výboru,“ dodala podle The Moscow Times.

  V rozhovoru s novináři před kanceláří vyšetřovatelů advokát řekl, že Ovsjannikovová se drží dobře. Řekl, že nový zákon ukazuje, že ruský soudní systém „naprosto selhává“.

  Poprvé protestovala už v březnu

  Ovsjannikovová se 14. března dostala na titulní stránky mezinárodních novin. Tehdy se objevila za moderátorem večerního zpravodajství s plakátem, na kterém stálo: „Zastavte válku, nevěřte propagandě, tady vám lžou.“ Byla obviněna ze znevažování ruské armády a pokutována částkou 30 000 rublů (tehdy 270 dolarů).

  Po odchodu z práce se Ovsjannikovová stala do jisté míry aktivistkou, pořádala protiválečné protesty a veřejně vystupovala proti konfliktu.

  Dostala také další dvě pokuty za znevažování armády. Jednu za kritický příspěvek na Facebooku. Druhou pak za její řeči u soudu, kde byl do vazby vzat opozičník Ilja Jašin, rovněž obviněný z šíření nepravdivých informací o armádě.

  Podle Net Freedoms, skupiny právní pomoci zaměřené na případy svobody projevu, bylo ve středu vedeno 79 trestních řízení na základě obvinění z šíření nepravdivých informací o armádě a až 4 000 správních řízení na základě obvinění ze znevažování ozbrojených sil.

  Nezávislí novináři v Rusku jsou dlouhodobě v hledáčku Kremlu. Moskevský soud ve středu uložil pokutu 350 000 rublů (asi 135 tisíc korun) nezávislému ruskému listu Novaja Gazeta za „zneužití svobody tisku“. Nebylo jasné, z čeho byly noviny obviněny.

  Od nástupu Putina k moci před více než dvaceti lety byly zabity téměř dvě desítky novinářů, včetně nejméně čtyř, kteří pracovali pro Novou Gazetu. Noviny byly v březnu uzavřeny.

  Jeho šéfredaktor Dmitrij Muratov získal v loňském roce Nobelovu cenu za mír. V červnu svou cenu vydražil, aby získal peníze pro ukrajinské dětské uprchlíky. Zlatá medaile se prodala za 103,5 milionu dolarů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS