Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Rusko zablokovalo už i Instagram. Prý kvůli výzvám k násilí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruský státní úřad pro dohled nad médii Roskomnadzor uvedl, že Instagram bude v zemi zablokován kvůli výzvám k násilí proti ruským vojákům. Informuje o tom BBC.

  Ruská generální prokuratura požádala státní úřad pro dohled nad médii Roskomnadzor, aby omezil přístup na Instagram. A to kvůli „šíření informačních materiálů obsahujících výzvy k provádění násilných akcí proti Rusům, včetně vojáků“.

  Vlastník Instagramu Meta uvedl, že nechá své uživatele v některých zemích vyzývat k násilí proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruským vojákům. Meta vlastní Instagram, Facebook a WhatsApp.

  Společnost dočasně povolí některé násilné příspěvky, jako například „smrt ruským okupantům“, které obvykle porušují její pravidla. Výzvy k násilí proti ruským civilistům však prý nepovolí.

  Rusko vyzvalo USA, aby zastavily „extremistické aktivity“ tohoto giganta sociálních médií.

  Dne 4. března Roskomnadzor uvedl, že blokuje přístup na Facebook v Rusku kvůli „diskriminaci“ ruských médií. Aplikace WhatsApp v současné době není v Rusku blokována. Jedná se o platformu pro zasílání zpráv, nikoli o sociální síť.

  Uživatelé v zemích včetně Ruska, Ukrajiny a Polska mohou vyzývat také k smrti Putina a běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.Ve světle probíhající invaze na Ukrajinu jsme udělali dočasnou výjimku pro ty, kteří jsou postiženi válkou. Mohou vyjadřovat násilné nálady vůči invazním ozbrojeným silám,“ uvedl mluvčí společnosti Meta pro BBC.

  V e-mailech se údajně uvádí, že výzvy k zabití těchto vůdců budou povoleny. Nesmí ale obsahovat jiné cíle nebo nebudou obsahovat místo či metody.

  Výzvy k násilí proti Rusům jsou rovněž povoleny, pokud příspěvek jasně odkazuje na invazi na Ukrajinu.

  Ruská ambasáda se chce soudit

  Konání společnosti Meta se dočkalo ostré reakce z ruské strany. V pátek ruská generální prokuratura vyzvala k zahájení trestního vyšetřování proti společnosti Meta. Společnost podle ní porušuje ruské zákony o propagandě a extremismu. Sojí to v prohlášení, z něhož citovala soukromá tisková agentura Interfax.

  Požadujeme, aby americké úřady zastavily extremistické aktivity Mety a přijaly opatření k postavení pachatelů před soud,“ uvedlo ruské velvyslanectví v USA na Twitteru.

  Uživatelé Facebooku a Instagramu nedali majitelům těchto platforem právo určovat kritéria pravdy a štvát národy proti sobě,“ dodalo.

  Rusko minulý týden oznámilo, že blokuje Facebook a jeho platformy, a uvedlo 26 případů diskriminace ruských médií ze strany Facebooku od října 2020. Moskva potlačila několik platforem sociálních médií v rámci toho, co nazývá „speciální operací“ na Ukrajině. Přístup na stránky byl sice v Rusku již omezen, ale nebyly zcela nedostupné.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS