Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Rusko částečně zablokovalo Facebook

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rusko omezilo přístup na Facebook kvůli postoji platformy k účtům několika promoskevských zpravodajských serverů v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Píše o tom BBC.

  Ruský komunikační regulátor Roskomnadzor obvinil podle BBC síť z cenzury a porušování práv a svobod ruských občanů.

  Společnost Facebook uvedla, že odmítla zastavit ověřování faktů a označování obsahu státních zpravodajských organizací. Tento krok přišel den poté, co Rusko zahájilo útok na Ukrajinu.

  V prohlášení ministerstva se uvádí, že společnost Facebook (FB) se dopustila porušování lidských práv a „porušila práva a svobody ruských občanů“, když sociální síť ve čtvrtek údajně na své platformě přiškrtila několik ruských médií.

  Rusko rovněž uvedlo, že Facebook porušil federální zákon č. 272-FZ, který podle něj upravuje lidská práva a práva ruských občanů. Facebook podle nich od října 2020 cenzuroval ruská média téměř dvacetkrát.

  Není jasné, co omezení ze strany regulátora znamenají, ani do jaké míry se týkají dalších platforem mateřské společnosti Facebooku Meta – WhatsApp, Facebook Messenger a Instagram.

  Regulátor požadoval, aby Facebook zrušil omezení, která ve čtvrtek uvalil na státní zpravodajskou agenturu RIA, státní televizní kanál Zvezda a prokremelské zpravodajské weby Lenta.Ru a Gazeta.Ru. Uvedl, že Meta tyto žádosti ignorovala.

  O ruské uživatele stojíme, řekla Meta

  Nick Clegg, viceprezident společnosti Meta pro globální záležitosti, uvedl, že ruské úřady nařídily zastavit nezávislé ověřování faktů a označování obsahu těchto médií. „To jsme odmítli,“ řekl.

  Dal však jasně najevo, že chce, aby Rusové nadále používali platformy společnosti Meta. „Obyčejní Rusové používají naše aplikace k vyjadřování a organizování akcí,“ řekl Clegg. Společnost podle něj chce, aby „jejich hlasy byly i nadále slyšet“.

  Mnohá státní média v Rusku vykreslila převážně pozitivní obraz ruského vojenského postupu na Ukrajině a invazi označila za „zvláštní vojenskou operaci“, kterou si vynutila Moskva.

  Ve čtvrtek společnost Meta uvedla, že zřídila „speciální operační centrum“, které má monitorovat obsah o konfliktu na Ukrajině.

  Ruská vláda podle CNN v posledních měsících uložila americkým technologickým společnostem řadu pokut za to, že podle ní neodstranily ze svých platforem nezákonný obsah. Pokuty se týkaly společností Google, Twitter a Meta.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS