Reklama
2.6 C
Czech
Středa 18. března 2026
Válka na UkrajiněRuské síly unesly už druhého starostu, oznámila Ukrajina

Ruské síly unesly už druhého starostu, oznámila Ukrajina

Ukrajinská vláda obvinila ruskou armádu z únosu dalšího starosty v oblasti, kterou obsadila. Informuje o tom BBC.

Jevhen Matvejev byl zajat ve městě Dniprorudne na jihu země, uvedl na Twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba a obvinil Rusko z „teroristické“ taktiky.

Vyzývám všechny státy a mezinárodní organizace, aby ukončily ruský teror na Ukrajině,“ tweetoval ministr.

Již dříve Rusko dosadilo nového starostu v Melitopolu poté, co údajně uneslo předchozího starostu města.

Ukrajinský prezident rovněž obvinil Rusko, že se snaží vytvořit „pseudorepubliky“ a rozbít tak jeho zemi.

Nově dosazená starostka Melitopolu Galina Danilčenková ve svém prvním veřejném vystoupení vyzvala obyvatele, aby se neúčastnili „extremistických akcí“. Prohlásila, že jejím hlavním úkolem je vybudování „základních mechanismů v rámci nové reality“.

Stovky lidí se v sobotu zúčastnily protestu před radnicí, aby požadovaly propuštění předchozího úřadujícího starosty Ivana Fedorova. Ten odmítl spolupracovat s ruskými jednotkami od doby, kdy město obsadily třetí den invaze.

Fedorov byl naposledy spatřen v pátek večer, kdy ho několik ozbrojených mužů s pytlem na hlavě odvleklo z městského krizového centra.

Unesený starosta odmítal spolupráci s Rusy

Ukrajinští představitelé sdíleli video z tohoto incidentu a uvedli, že ozbrojení muži byli ruští vojáci.

S Rusy v žádném případě nespolupracujeme,“ řekl Fedorov BBC již dříve v týdnu. „Nesnažili se nám pomoci, nemohou nám pomoci a my o jejich pomoc nestojíme.“

Ruské úřady se k jeho zmizení nevyjádřily, ale prokuratura Ruskem podporované separatistické východoukrajinské Luhanské oblasti údajně starostu obvinila z „teroristické činnosti“.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požadoval okamžité propuštění Fedorova. Vyzval vedoucí představitele Izraele, Německa a Francie, aby na Rusko vyvíjeli nátlak, aby ho propustilo.

Ve svém posledním videoposelství v sobotu večer pan Zelenskyj uvedl, že Rusko má na Ukrajině vytvořit „pseudorepubliky“. Pochválil ty, kteří odmítají kolaborovat v Ruskem kontrolované Chersonské oblasti.

Tamní rada již dříve přijala rezoluci, v níž potvrdila, že Cherson „byl, je a bude neoddělitelnou součástí jednotného státu Ukrajina“, v reakci na podle ní ruský plán uspořádat referendum o vytvoření „lidové republiky“.

Pan Zelenskyj rovněž varoval „určité osobnosti“ před hrozivými osobními důsledky jakékoli spolupráce. Podle BBC to byla zjevná narážka na Danilčenkovou.

Reklama

Doporučujeme

Rulík končí u reprezentace a míří do Kladna

Radim Rulík po květnovém mistrovství světa skončí u české hokejové reprezentace a od příští sezony převezme extraligové Kladno. Spekulace z posledních dnů tak dostaly definitivní podobu. Rytíři získají trenéra, který se po práci u národního týmu vrací ke každodennímu klubovému režimu.

Američanku Kouri Richins, která napsala knihu o truchlení po manželovi, uznala porota vinnou z vraždy

Bizarní případ Kouri Richins, autorky úspěšné dětské knihy o truchlení po manželovi, skončil verdiktem poroty v Utahu, která Kouri uznala vinnou z vraždy. Žena v roce 2022 otrávila svého muže Erica fentanylem přimíchaným do nápoje.

Při íránském útoku zahynul v Abú Zabí civilista, přístav ve Fudžajře uzavřen

Při dopadu úlomků zneškodněné íránské balistické střely dnes zahynul v Abú Zabí civilista s pákistánským občanstvím, uvedly podle agentury AFP emirátské úřady. Kvůli íránským útokům SAE znovu pozastavila provoz v ropném přístavu Fudžajra. Íránským úderům dnes ráno čelila protivzdušná obrana také v Kataru a Saúdské Arábii. V Kuvajtu byli v důsledku vzdušného útoku zraněni dva zdravotníci. Podle předsedy íránského parlamentu americká vojenská přítomnost regionu bezpečnost nepřinese, tu musí zajistit tamní státy. Teherán v odvetě za izraelské a americké údery již třetím týdnem útočí na státy Perského zálivu, kde se nacházejí vojenské objekty Spojených států.

Válka s Íránem dopadá na světovou ekonomiku

Válka s Íránem přestává být jen bezpečnostní krizí na Blízkém východě a stále víc se mění v ekonomický problém pro velkou část světa. Nejtvrději dopadá na země v Asii závislé na dovozu energií, ale tlak se začíná přelévat i do Evropy. Nejde přitom jen o dražší ropu. Státy už sahají k mimořádným opatřením, aby udržely v chodu dopravu, úřady i běžný život.

EU pomůže Ukrajině s opravou ropovodu Družba, hotova má být do měsíce a půl

Ukrajina přijala od Evropské unie nabídku pomoci a financování při obnově dodávek ruské ropy ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska, uvedli dnes šéf summitů EU António Costa a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dopise adresovaném Evropské komisi podle agentury Reuters uvedl, že oprava ropovodu poničeného ruským útokem se chýlí ke konci a hotova má být do měsíce a půl.

Izrael zabil šéfa íránské bezpečnostní rady Larídžáního a šéfa milic basídž

Šéf íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Larídžání byl zabit při nočním vzdušném úderu, uvedl dnes podle agentury Reuters izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Írán Larídžáního smrt nepotvrdil. Íránská státní média mezitím zveřejnila údajný Larídžáního vzkaz psaný rukou. O cíleném útoku na Larídžáního již ráno informovala izraelská média. Náčelník generálního štábu izraelské armády Ejal Zamir poté uvedl, že v noci bylo dosaženo významných úspěchů při likvidaci cílů.

Sebedůvěra Trumpa nezachrání. Válka v Íránu je risk

Americko-izraelská válka proti Íránu vstoupila do třetího týdne. Prezident Donald Trump působí sebejistě. V pondělí během více než hodinového projevu hovořil o Blízkém východě, rekonstrukci Kennedyho vesmírného střediska, výstavbě tanečního sálu v Bílém domě, letošním mistrovství světa ve fotbale a řadě dalších témat, jako by se nic důležitého nedělo. Válka se však neptá.

Zelenskyj: Rusko získalo za dva týdny války s Íránem 10 miliard dolarů

Rusko za dva týdny války s Íránem vydělalo 10 miliard dolarů (zhruba 240 miliard korun). Podle serveru Business Insider to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéf Kyjeva varoval, že čím déle bude konflikt na Blízkém východě trvat, tím více bude ruský prezident Vladimir Putin moci válku v jeho zemi protahovat.

USA a Izrael zaútočily na Írán bez varování spojenců, uvedl Costa

Spojené státy a Izrael se rozhodly zahájit útoky proti Íránu, aniž by o tom informovaly své spojence. Pro EU to přitom znamená vážné riziko pro její bezpečnost, zejména ekonomickou bezpečnost, dále riziko zvyšování mezinárodního napětí a rovněž zvýšené riziko hrozby terorismu. V rozhovoru s novináři z projektu European Newsroom (ENR) to uvedl předseda Evropské rady António Costa. ENR sdružuje tiskové agentury z celé Evropy a ČTK je jeho členem.

Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc odložit návštěvu Číny

Americký prezident Donald Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc posunout jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle agentur Reuters a Kjódó uvedl, že Spojené státy již požádaly o odložení schůzky. Podle původních plánů měl americký prezident zavítat na návštěvu Pekingu od 31. března do 2. dubna.

Při požáru v indické státní nemocnici zemřelo deset pacientů

Při požáru v traumatologickém centru státní nemocnice ve východoindickém státě Uríša zemřelo deset pacientů. Dalších jedenáct členů zdravotnického personálu utrpělo popáleniny při snaze zachránit hospitalizované a nyní se léčí v nemocnici.

Američané potichu instalují malé solární panely a snižují účty za elektřinu

Rostoucí ceny elektřiny nutí Američany hledat nové způsoby, jak ušetřit. Stále více lidí proto instaluje malé solární panely, které stačí zapojit do běžné zásuvky. Technologie je levná, jednoduchá a rychle se šíří, i když pravidla zatím zaostávají.

Útoky v Emirátech zasáhly přístav i letiště

Írán v pondělí znovu udeřil na infrastrukturu ve Spojených arabských emirátech. Terčem se stalo mezinárodní letiště v Dubaji i přístavní a průmyslová zóna ve Fudžajře, která patří k nejdůležitějším ropným uzlům v regionu. Útoky znovu zvýšily napětí kolem dopravy ropy i leteckého provozu v Perském zálivu.

Meta zvažuje propouštění až pětiny zaměstnanců

Společnost Meta zvažuje rozsáhlé propouštění, které by mohlo postihnout až 20 procent jejích zaměstnanců. Společnost doufá, že tím uvolní prostředky pro masivní investice do umělé inteligence a zároveň dokáže, že tyto nové nástroje již nejsou jen nákladným experimentem, ale začínají měnit každodenní provoz velkých technologických firem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama