Válka na UkrajiněRuská raketa zničila v Kramatorsku obytný dům. Nejméně tři mrtví

Ruská raketa zničila v Kramatorsku obytný dům. Nejméně tři mrtví

Ruská raketa zničila obytný dům ve východoukrajinském Kramatorsku a podle policie připravila o život nejméně tři lidi. Mezitím vrcholní představitelé Evropské unie včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen dorazili do Kyjeva na jednání o budoucnosti Ukrajiny. Ve čtvrtek o tom informovaly agentura Reuters a server RFE/RL.

V Kramatorsku dopadla ve středu ve 21:45 (20:45 SEČ) ruská raketa Iskander-K, která podle policie zabila nejméně tři lidi a 20 dalších zranila. „Poškozeno bylo nejméně osm obytných domů. Jeden z nich byl zcela zničen,“ uvedla policie v příspěvku na Facebooku. „Je možné, že lidé zůstali pod troskami,“ upozornila podle agentury Reuters.

Kramatorsk leží asi 55 kilometrů severozápadně od Bachmutu, který je v současnosti hlavním ohniskem bojů na východě Ukrajiny.

„Nepřítel aktivně provádí průzkum a připravuje se na ofenzivu v určitých směrech,“ informoval dle RFE/RL generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve své denní zprávě brzy ráno 2. února. „Navzdory těžkým ztrátám se nadále pokouší o útočné akce v oblastech Lyman, Bachmut, Avdijivka a Novopavlivka [v Doněcké oblasti],“ upozornil.

Ústředním bodem několikaměsíční bitvy v regionu je Bachmut a jeho okolí, kde při ruském ostřelování 31. ledna bylo zabito nejméně pět civilistů a deset jich utrpělo zranění, uvedla ukrajinská prezidentská kancelář.

Ruské síly během uplynulých 24 hodin podnikly šest raketových úderů na ukrajinské cíle, z nichž čtyři zasáhly civilní infrastrukturu ve Slovjansku, Kramatorsku a Družkivce, sdělila dle RFE/RL ukrajinská armáda.

Situace na frontě se komplikuje, připustil Zelenskyj

Situace na frontové linii se zkomplikovala, prohlásil 1. února ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Zaznamenali jsme určitý nárůst útočných operací okupantů na frontě na východě naší země. Situace se zkomplikovala,“ řekl ve svém večerním projevu. Podle něj se ruské jednotky snaží dosáhnout úspěchů, které by Kreml mohl prezentovat při prvním výročí války 24. února.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov rovněž varoval, že Rusko plánuje velký útok z více směrů, k němuž by mohlo dojít kolem výročí zahájení ruské invaze. „Rusko se připravuje na maximální eskalaci,“ varoval 31. ledna dle serveru Sky News. „Shromažďují všechno možné, provádí cvičení a výcvik,“ upozornil Danilov. Podle něj budou v dalším vývoji války rozhodující příští dva nebo tři měsíce, napsal server RFE/RL.

EU Ukrajině vyjádřila podporu

„Jsme tu společně, abychom ukázali, že EU stojí za Ukrajinou stejně pevně jako kdykoli předtím. A abychom dále prohloubili naši podporu a spolupráci,“ napsala na Twitteru šéfka Evropské komise, která ve čtvrtek přijela do Kyjeva vlakem.

Zelenskyj slíbil zavedení dalších protikorupčních opatření, zatímco úřady pokračují v raziích před pátečním setkáním s představiteli EU. To podle Reuters odráží jeho odhodlání ukázat, že Kyjev může být spolehlivým správcem pomoci v hodnotě miliard eur. Ukrajina považuje toto setkání za důležité k udržení naděje na vstup do bloku, což je proces, který by pravděpodobně trval několik let.

Doporučujeme

OSN varuje: Škrty americké pomoci v programech proti AIDS v Africe budou stát životy

Rozhodnutí Spojených států ukončit financování programů zaměřených na boj proti HIV a AIDS v Jižní Africe může mít podle Organizace spojených národů (OSN) vážné následky. Šéfka programu UNAIDS Winnie Byanyima varovala, že omezení podpory ohrozí životy nejzranitelnějších lidí. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.

Střelba izraelské armády zabila v jižním Libanonu dvě osoby

Izraelská střelba dnes zabila v jižním Libanonu dvě osoby a několik dalších zranila. Jde o první střelbu Izraele v Libanonu za poslední tři dny. Libanonské radikální hnutí Hizballáh incident označilo za porušení dohody o příměří mezi oběma stranami. Skupina podporovaná Íránem střelbu odsoudila, ale neuvedla, jestli podnikne nějakou odvetnou akci, informovala agentura Reuters.

Írán a Omán se shodly na jednání o budoucí správě Hormuzského průlivu

Írán a Omán vytvoří pracovní skupinu, která se zaměří na dosažení dohody o budoucí správě Hormuzského průlivu, včetně s ní spojených poskytovaných služeb a nákladů. Obě země to dnes podle agentury Reuters uvedly ve společném prohlášení s tím, že budou jednat s pobřežními státy regionu a dalšími stranami, kterých se záležitost týká. Spojené státy dlouhodobě žádají, aby Teherán průliv opět úplně otevřel a nevybíral za plavbu žádné poplatky.

Ukrajina podle Putina útočí na civilisty, k setkání se Zelenským nevidí důvod

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že Ukrajina útočí na civilisty a že kvůli těmto úderům nevidí důvod k přímým rozhovorům s hlavou ukrajinského státu Volodymyrem Zelenským. Informovala o tom agentura Reuters, podle které šéf Kremlu míní, že cílem ukrajinských dronových útoků je destabilizace ruské společnosti. Ukrajina se od února 2022 brání ruské invazi a součástí obrany jsou i údery v hloubi ruského území.

Teherán neumožní inspektorům MAAE návštěvu jaderných zařízení poničených údery

Teherán nepovolí inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) návštěvu jaderných zařízení poškozených americko-izraelskými údery. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury AFP řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmáíl Baghájí. Podle mluvčího pro takové inspekce neexistuje žádný protokol a Teherán se bude nadále řídit svými závazky vyplývajícími ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, jejímž je signatářem, a také dohodou o uplatňování záruk MAAE.

Společnost Oracle loni propustila tisíce zaměstnanců. Místa ruší i letos

Společnost Oracle v loňském roce po celém světě propustila přibližně 21 000 zaměstnanců v rámci zavádění umělé inteligence (AI) do pracovních procesů. Firma očekává rušení pracovních míst i v tomto roce. Za potřebnou infrastrukturu hodlá utratit miliardy dolarů.

Extrémní horko v Británii je budíček. Už nemačkejme odložení, varují odborníci

Části světa sevřely extrémní teploty. V posledních dnech překračují 30 stupňů Celsia. Met Office ve Velké Británii vydal teprve podruhé v historii červený, tedy nejvyšší stupeň varování. Tento týden mohou podle meteorologů teploty v zemi překonat 40 stupňů Celsia. Odborníci upozorňují na letargii v řešení klimatických změn.

Tchaj-wan zahájil pětidenní vojenské cvičení, v ulicích hlídkují tanky

Tchaj-wan v pondělí zahájil pětidenní sérii vojenských cvičení, jejichž cílem je posílit bojovou připravenost ostrova pro případ čínského vojenského útoku. Informovala o tom dnes agentura AP. Ve městě Tchao-jüan, kde se nachází největší mezinárodní letiště na ostrově, projížděly ulicemi a po dálnicích tanky.

Myanmarská armáda během loňských voleb zabila přes 700 civilistů

Myanmarská armáda je za šestiměsíční období během voleb v loňském roce zodpovědná za smrt více než 700 civilistů, uvádí ve zprávě Organizace spojených národů (OSN). Důvěryhodné zdroje jí potvrdily zabití 224 žen a 143 dětí v období mezi srpnem a lednem. Samotné volby byly považovány za podvod, armáda z nich totiž vyloučila opoziční strany. K převratu v zemi došlo před pěti lety. Od té doby trvá v Myanmaru občanská válka. Postup povstalců se však zastavil s tím, jak junta změnila strategii.

KLDR bude nadále jaderným státem, světová bezpečnostní situace to žádá, řekl Kim

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude nadále využívat svou pozici jaderného státu, protože v současné komplikované světové bezpečnostní situaci nemá jinou možnost. Kim během jednání vedení Dělnické strany KLDR také hovořil o dalším vyzbrojování armády, napsala dnes agentura Reuters s odkazem na oficiální severokorejskou tiskovou agenturu KCNA.

Madonna vysvětlila, proč nevyšel film o jejím životě

Madonna se znovu vrátila k filmu o vlastním životě, který měl vzniknout u studia Universal Pictures. Projekt s Julií Garner v hlavní roli se nakonec nerozjel a podle zpěvačky byly důvodem hlavně peníze.

Írán a USA dohodly rozmrazení některých fondů a linku o průlivu, zní z Teheránu

Spojené státy a Írán se dohodly při jednáních ve Švýcarsku na rozmrazení 12 miliard dolarů (254 miliard korun) íránských fondů, řekl dnes večer podle agentury Reuters íránský hlavní vyjednávač Mohammad Bágher Ghálíbáf. Při víkendovém jednání ve Švýcarsku se podle něj USA a Írán také dohodly na vytvoření přímé komunikační linky ohledně Hormuzského průlivu, což by mělo pomoci předejít konfliktům.

Výbuch v katarském plynárenském komplexu zabil 13 lidí

Katarský průmyslový komplex Ras Laffan zasáhl silný výbuch, při kterém zemřelo nejméně 13 lidí a dalších 66 utrpělo zranění. Neštěstí se odehrálo v zařízení Barzan, které zásobuje místní průmysl a elektrárny zemním plynem. Úřady mluví o technické havárii a vylučují sabotáž.

Magyar oznámil, že jeho vláda spustí odvolání hlavy státu ústavním dodatkem

Maďarský premiér Péter Magyar dnes v parlamentu oznámil, že jeho vláda se rozhodla dosáhnout odchodu prezidenta Tamáse Sulyoka z funkce ústavním dodatkem. Uvedl také, že v září začne příprava komplexní reformy ústavy, do které se má podle představ nové vlády zapojit celá společnost. Následně bude návrh ústavy předložen občanům ke schválení v referendu, uvedl podle agentur.

Tříletý chlapec, vhozený do krokodýlího výběhu v britské zoo, je z nejhoršího venku

Tříletý chlapec, který ve čtvrtek utrpěl vážná zranění po incidentu ve výběhu s krokodýly v zoologickém areálu Johnsons of Old Hurst v britském hrabství Cambridgeshire, již není v kritickém stavu. Policie oznámila, že jeho zdravotní stav se stabilizoval.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama