Muž, který byl v Rusku zadržen poté, co jeho dcera nakreslila protiválečný obrázek, byl propuštěn z trestanecké kolonie. Informuje o tom BBC, Moscow Times a další servery.
Kresba, na níž dcera Alexeje Moskaleva Máša namalovala nápisy „Ne válce“ a „Sláva Ukrajině“, byla v roce 2022 nahlášena policii. Muž byl později obviněn z opakované kritiky ruské armády na sociálních sítích a v březnu 2023 odsouzen ke dvěma letům vězení za diskreditaci armády.
Russia: Masha Moskaleva and her father Alexei Moskalev reunite following his release from prison.
— Igor Sushko (@igorsushko) October 15, 2024
He was a political prisoner sent away for "discrediting the army." https://t.co/PuY4OHPGjq pic.twitter.com/YWjteWdv7w
Na záběrech sdílených v úterý na internetu je vidět, jak po opuštění trestanecké kolonie v Tulské oblasti objímá svou dceru. Stále měl na sobě vězeňskou uniformu.
O jeho propuštění informoval jeho právník Vladimir Biljenko, uvedla pro BBC ruská skupina pro lidská práva.
Moskalev popsal, že během svého zadržení strávil dva měsíce v káznici. Řekl: „Byla to prostě mučírna. Prostě mučírna. Za prvé, cela měla dva krát jeden metr, chápete, co to je?“
„Nejdřív jsem tam seděl sám, pak tam dali druhého člověka. A my dva jsme seděli v cele o rozměrech dva krát jeden metr. Podlahy byly shnilé, všude byly krysy, které vylézaly z kanálů. Obrovské krysy.“
Ruská federální vězeňská služba se k tomu bezprostředně nevyjádřila a na žádost o komentář médiím neodpověděla.
Problémy rodiny začaly již v roce 2022 poté, co tehdy dvanáctiletá Máša v dubnu nakreslila ukrajinskou vlajku s nápisem „Sláva Ukrajině“, rakety a ruskou vlajku s nápisem „Ne válce!“.
Politický vězeň
Moskalev uvedl, že škola kresbu jeho dcery nahlásila policii. Poté byl za protiválečný příspěvek na sociálních sítích pokutován. Po prohlídce jeho bytu v prosinci téhož roku byl obviněn podle trestního zákoníku, protože již byl za podobný čin odsouzen. V březnu 2023 dostal dva roky vězení, Mášu umístily ji do dětského domova a později do péče její odcizené matky.
Na jednání o trestu se Moskalev nedostavil, protože utekl z domácího vězení a uprchl ze země do sousedního Běloruska. Později byl zadržen a následující měsíc vydán zpět do Ruska, dodala organizace.
Jak píše Moscow Times, skupina pro lidská práva Memorial prohlásila Moskaleva za politického vězně. Uvedla, že ruské úřady ho pronásledují za jeho politické názory a zbavily jeho dceru práva žít s rodinou.
V loňském rozhovoru pro BBC radní města Olga Podolská uvedla, že byla v „šoku“. „Trest odnětí svobody za vyjádření názoru je strašná věc. Dvouletý trest odnětí svobody je noční můra.“
Případ se odehrává na pozadí vážného zhoršení stavu lidských práv v Rusku od invaze na Ukrajinu v únoru 2022. To zmiňuje i nedávná zpráva OSN. Vyšetřování podrobně popisuje policejní brutalitu, rozsáhlé represe vůči nezávislým médiím a přetrvávající pokusy umlčet kritiky Kremlu pomocí nových trestních zákonů.
Mezi případy, na které zpráva upozorňuje, je i případ Arťoma Kamardina. Byl uvězněn na sedm let za to, že na veřejnosti přečetl protiválečnou báseň. Dle úřadů se dopustil „podněcování nenávisti“.
Zpráva obviňuje vládu, že se snaží propagovat své názory na ukrajinský konflikt mezi dětmi prostřednictvím zavedení povinných školních hodin, oficiálně označovaných jako „důležité rozhovory“. „Děti odmítající účast na těchto hodinách a jejich rodiče jsou vystaveni nátlaku a obtěžování,“ dodává se ve zprávě.