Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Roční dítě v Ugandě zemřelo na ebolu. Je to už druhý případ úmrtí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V Ugandě, kde se objevilo několik případů eboly, zemřelo na krvácivou horečku roční dítě. Je to druhý případ úmrtí poté, co zemřel čtyřiadvacetiletý muž. Informuje o tom CNN, UN News a další servery.

  Ugandské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že v úterý bylo v okrese Mubende zjištěno dalších jedenáct případů podezření na ebolu. Z nich ministerstvo zaznamenalo jedno pravděpodobné úmrtí v souvislosti s ebolou, a to u ročního dítěte, uvedlo v prohlášení zveřejněném v úterý večer.

  Vzorky ročního dítěte a desíti podezřelých případů, které jsou v izolaci, se testují v Ugandském ústavu pro výzkum virů, píše CNN.

  K úternímu večeru bylo zatím identifikováno 11 podezřelých případů, jeden potvrzený případ a šest případů považovaných za pravděpodobné.

  Uganda vyhlásila epidemii eboly poté, co byl v zemi zjištěn případ relativně vzácného súdánského kmene. Tento případ byl potvrzen po vyšetření vzorku od čtyřiadvacetiletého muže v okrese Mubende. Ten podle ministerstva zemřel poté, co se u něj projevily příznaky.

  Ugandské zdravotnické orgány tento měsíc vyšetřovaly šest podezřelých úmrtí v tomto okrese.

  Podle WHO se v zemi vyskytly čtyři epidemie eboly, při nichž zemřelo více než 200 lidí. K nejsmrtelnějšímu došlo v roce 2000.

  Uganda sousedí s Demokratickou republikou Kongo, která po letošním vypuknutí epidemie eboly zažívá její opětovné propuknutí.

  Matshidiso Moeti, regionální ředitelka WHO pro Afriku, uvedla, že agentura OSN úzce spolupracuje s ugandskými úřady na vyšetřování zdroje a podporuje úsilí o jeho zvládnutí.

  Ugandě není účinná kontrola eboly cizí,“ řekla. „Díky jejím odborným znalostem byla přijata opatření k rychlému odhalení viru. My se můžeme opřít o tyto znalosti, abychom zastavili šíření nákazy,“ řekla.

  Budou vakcíny fungovat?

  Stávající vakcíny proti ebole se ukázaly jako účinné proti zairskému kmeni. Není však jasné, zda budou stejně úspěšné i proti súdánskému kmeni, uvedla WHO ve svém prohlášení.

  Ebola je závažné, často smrtelné onemocnění postihující lidi a další primáty. Má šest různých kmenů, z nichž tři – Bundibugyo, Sudan a Zaire – již dříve způsobily rozsáhlé epidemie.

  Míra úmrtnosti u súdánského kmene se v minulých epidemiích pohybovala od 41 % do 100 procent. Podle WHO se ukázalo, že včasné zavedení podpůrné léčby významně snižuje počet úmrtí na ebolu.

  Organizace vyslala do Ugandy zásoby na podporu péče o pacienty a posílá specializovaný stan, který bude sloužit k izolaci pacientů.

  Ačkoli očkování vysoce rizikových osob vakcínou Ervebo (rVSV-ZEBOV) bylo vysoce účinné při kontrole šíření eboly v nedávných ohniscích v KDR i jinde, byla tato vakcína byla schválena pouze k ochraně proti zairskému kmeni.

  Jiná vakcína vyrobená farmaceutickou společností Johnson and Johnson může být účinná, ale ještě nebyla konkrétně testována proti súdánskému kmeni.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS