ZprávyRektorka americké univerzity rezignovala po kontroverzních výrocích ohledně Židů

Rektorka americké univerzity rezignovala po kontroverzních výrocích ohledně Židů

Rektorka americké univerzity Elizabeth Magill skončila poté, co její výroky o antisemitismu na univerzitní půdě během slyšení v Kongresu vyvolaly velký odpor. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.

Elizabeth Magill, rektorka Pensylvánské univerzity, odmítla říci, zda budou potrestáni studenti, kteří vyzývali ke genocidě Židů. Vymlouvala se, že záleží „na kontextu“. Za svá slova se posléze omluvila.

Univerzita podle BBC uvedla, že rektorka „dobrovolně podala rezignaci“. Zůstane ale ve funkci, dokud nebude nalezen náhradník.

Kontroverzní výroky pronesla 5. prosince. Mluvila tehdy před výborem Sněmovny reprezentantů spolu s prezidentkami Harvardu a MIT Claudine Gay a Sally Kornbluth. Republikánská newyorská kongresmanka Elise Stefanik se jich zeptala: „Je vyzývání ke genocidě Židů v rozporu s kodexem chování vaší univerzity nebo pravidly týkajícími se šikany a obtěžování? Ano nebo ne?

Magill a její kolegyně z MIT a Harvardu opakovaně odpověděly, že záleží na „kontextu“. Pak se na jejich hlavy snesla kritika za to, že neodsoudili paušálně jakékoli výzvy ke genocidě Židů.

Slyšení v Kongresu se konalo uprostřed rozsáhlých protestů na akademické půdě, které vyvolal konflikt mezi Izraelem a Gazou a rostoucí počet případů antisemitismu.

Zděšený sponzor

Ve videoprohlášení zveřejněném po slyšení se Magill za svá slova omluvila, ale výzvy k jejímu odstoupení v posledních dnech pokračovaly.

Kritizoval ji dokonce i Bílý dům. Jeden z hlavních sponzorů, miliardář Ross Stevens, který měl v úmyslu věnovat univerzitě 100 milionů dolarů (zhruba 2,2 miliardy korun) podle The Guardian od svého záměru odstoupil s tím, že je komentáři Magill „zděšen“.

Ve čtvrtek podali dva studenti univerzity, oba Židé, žalobu. V ní tvrdí, že se kampus stal „inkubační laboratoří pro zhoubnou protižidovskou nenávist, obtěžování a diskriminaci“.

Rezignaci Magill potvrdil Scott L. Bok, předseda správní rady univerzity. Uvedl, že odstoupí z funkce prezidentky, ale „zůstane stálou členkou fakulty Penn Carey Law“.Správní rada se údajně měla sejít v neděli, aby situaci projednala.

V prohlášení zveřejněném prostřednictvím univerzity poté, co byla její rezignace potvrzena, Magill uvedla: „Bylo mi ctí sloužit jako rektorka této pozoruhodné instituce. Bylo mi ctí spolupracovat s našimi vyučujícími, studenty, zaměstnanci, absolventy a členy komunity na rozvoji této školy.“

Pensylvánská univerzita, obecně známá jako UPenn, patří mezi nejstarší a nejprestižnější univerzity v USA. Je součástí elitní skupiny Ivy League spolu s institucemi jako Harvard a Yale.

Doporučujeme

Izraelští osadníci zapálili dvě mešity na Západním břehu

Izraelští osadníci zaútočili na několik palestinských obcí na okupovaném Západním břehu. Zapálili dvě mešity, poškodili auta a zemědělskou půdu a na budovách zanechali nenávistné nápisy. Násilí přišlo dva dny po střetu u vesnice Tal, při kterém zemřeli čtyři Palestinci a dva Izraelci.

Otočka Trumpovy influencerky o 180 stupňů. Laura Loomer přiznala, že byla „oklamaná“ ruskou propagandou

Jedna z nejvýraznějších představitelek americké krajní pravice Laura Loomer překvapila zásadní změnou postoje k válce na Ukrajině. Dlouholetá podporovatelka prezidenta Donalda Trumpa po návštěvě Kyjeva veřejně přiznala, že v minulosti uvěřila ruské propagandě a šířila nepravdivé informace o Ukrajině.

Firemních bankrotů v Česku přibylo. Je jich nejvíce od roku 2017

České soudy během prvního pololetí letošního roku vyhlásily 418 bankrotů obchodních společností. Jejich počet meziročně vzrostl o devět procent a dostal se nejvýše od roku 2017. Ještě rychleji přibývaly insolvenční návrhy.

Rusko zaútočilo na Charkov, Kyjev i Kryvyj Rih. Zemřela jedna žena

Při ruském útoku na východoukrajinský Charkov zahynula 40letá žena a nejméně deset dalších lidí utrpělo zranění. Mezi zraněnými jsou také desetiletý chlapec a sedmnáctiletá dívka. Informoval o tom náčelník správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo dobytí další vesnice na východě Ukrajiny.

Oteplování a pesticidy společně mění fungování sladkovodních ekosystémů

Sladkovodní ekosystémy čelí současně rostoucím teplotám i chemickému znečištění. Nový experiment ukazuje, že právě kombinace těchto dvou vlivů může výrazně proměnit potravní vztahy mezi vodními organismy, zpomalit rozklad organické hmoty a narušit koloběh živin. Zároveň se ukázalo, že dopady nejsou stejné po celý rok, ale výrazně se liší mezi zimou a létem.

Nejsilnější letošní tajfun zasáhl Čínu, zrušeny byly stovky letů

Tajfun Noul přinesl na jih Číny vydatné deště a silný vítr, zasáhl také Hongkong. V provincii Kuang-tung úřady evakuovaly více než 801 000 lidí a zrušeny byly stovky letů. Noul mezitím zeslábl na tropickou bouři, informovala dnes agentura AP. Podle čínské státní agentury Nová Čína jde o nejsilnější tajfun, který letos zasáhl čínskou pevninu.

Po útoku na pochod hrdosti v Berlíně policie pátrá po 21letém podezřelém

Německá policie pátrá po 21letém muži, kterého podezřívá ze sobotního útoku na akci na podporu práv komunity LGBT+ v Berlíně. Podle mluvčího hasičů při útoku zahynula jedna žena, 16 dalších lidí utrpělo zranění, z toho tři jsou v ohrožení života. Podezřelý Abdul B. má podle policie vazby na islamistickou scénu, motiv činu je ale nejasný. Policisté incident vyšetřují jako úmyslný útok. Nevylučují, že měl Abdul B. komplice.

Při ruských útocích na Ukrajinu zemřelo nejméně patnáct lidí. Rusové útočili i na výstavu dronů

Nejméně 15 lidí zahynulo při pátečních ruských útocích na Ukrajinu. Nejtragičtější bilanci měl úder balistickými raketami na výstavu dronových technologií nedaleko Kyjeva, při němž zemřelo deset lidí a přibližně stovka dalších utrpěla zranění. O útocích informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Šéf OSN navštívil poprvé po 17 letech Sýrii

Generální tajemník OSN António Guterres přijel do Damašku na první návštěvu úřadujícího šéfa světové organizace od roku 2009. Se syrským vedením jedná hlavně o obnově země, návratu vysídlených lidí a posílení mezinárodní podpory. Návštěva zároveň potvrzuje postupný návrat Sýrie na diplomatickou scénu.

Francie nařídila evakuaci dalších sedmi obcí u Bordeaux kvůli požárům

Francouzské úřady v noci na dnešek nařídily preventivní evakuaci sedmi obcí v okolí Bordeaux kvůli rozsáhlým lesním požárům, které se k oblasti blíží. V těchto obcích žije přes 170.000 lidí, ale dvou z nich se evakuace týká jen částečně. Již k pátečnímu večeru se přitom podle úřadů v jihozápadní Francii muselo evakuovat 141.000 lidí. Dalších 60.000 lidí muselo kvůli požárům opustit domovy ve středním Španělsku.

Jemenští Húsíové tvrdí, že zaútočili na Saúdskou Arábii

Jemenští povstalečtí Húsíové dnes oznámili, že raketami zaútočili na Saúdskou Arábii. Několik hodin předtím slíbili odplatu za vzdušné údery na přístavní město Hudajdá, které Rijád provedl v pátek a při nichž byli podle Húsíů zraněni dva lidé. Podle agentury AFP tak dále eskaluje situace na nově otevřené frontě regionálního konfliktu, který začal v únoru americko-izraelskými údery na Írán.

V posunutém termínu se uskutečnila večeře korespondentů, přišel i Trump

V posunutém termínu se v pátek za zesílených bezpečnostních opatření uskutečnila slavnostní večeře Asociace korespondentů Bílého domu. Přišel i americký prezident Donald Trump. Akci před třemi měsíci narušil ozbrojený muž, takže Trump tehdy nestihl pronést projev. Informuje o tom agentura AP.

Loď Starship při zkušebním letu vynesla vylepšené satelity Starlink

Z texaského kosmodromu Starbase v noci na dnešek odstartoval raketový nosič Super Heavy s vesmírnou lodí Starship společnosti SpaceX. Loď vypustila 20 vylepšených satelitů Starlink a vrátila se na Zemi prakticky bez úhony, uvedla agentura Bloomberg.

John Cusack vyměnil film za komiks

John Cusack se v posledních letech před kamerou objevuje méně často. Herectví sice úplně neopustil, větší tvůrčí svobodu však našel při psaní své první grafické knihy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama