-5.3 C
Czech
Čtvrtek 19. února 2026
CryptoRegulátor zakázal ražbu stablecoinu BUSD

Regulátor zakázal ražbu stablecoinu BUSD

Newyorský úřad pro finanční služby (NYDFS) nařídil společnosti Paxos Trust, aby přestala razit stablecoin BUSD. Podle deníku Wall Street Journal navíc plánuje americká Komise pro cenné papíry a burzy společnost zažalovat za porušení zákonů na ochranu investorů. Informovaly o tom servery Decrypt a Coindesk.

V tiskové zprávě Paxos potvrdil, že zastavuje ražbu BUSD a „ukončí svou spolupráci s Binance“ pro tento stablecoin. Rovněž ujistil, že stávající tokeny BUSD jsou plně kryté a budou vyměnitelné nejméně po dobu jednoho roku. Napsal o tom Decrypt.

Zakladatel a generální ředitel společnosti Binance CZ dnes na Twitteru napsal, že byl společností Paxos informován, že newyorské ministerstvo finančních služeb – agentura, u které je Paxos registrován a kterou je regulován – nařídilo společnosti, aby ukončila vydávání BUSD.

Podle Coindesk se BUSD, který je navržen tak, aby udržoval hodnotu 1:1 s americkým dolarem, začátkem pondělí na Binance propadl do diskontu 0,9950 vůči konkurenčnímu stablecoinu Tether (USDT). Informoval o tom Coinbase.

Binance a Paxos

Společnost Paxos Trust vlastnila a provozovala stablecoiny BUSD od roku 2019. Tehdy uzavřela licenční smlouvu s největší světovou krypto burzou Binance na používání jejího jména a značky.

Podle CoinGecko má BUSD tržní kapitalizaci přes 16 miliard dolarů (355 miliard korun). Z velké části díky svému prominentnímu postavení na burze Binance. Jelikož se však jedná o stablecoin, jeho tržní kapitalizace a objemy obchodování nemají na hodnotu produktu vliv, alespoň teoreticky.

Zajímavé je, že společnost Paxos dostala od NYDFS pokyn pouze k uzavření svého stablecoinu BUSD, který mohou zákazníci vyměnit za hotovost nebo konvertovat na Pax Dollar (USDP), „regulovaný stablecoin krytý americkým dolarem, který rovněž vydává společnost Paxos Trust“.

Dnešní zpráva zasáhla společnost Binance, které hrozí ztráta licenčních poplatků a případný pokles marketingové síly Binance USD.

SEC zvyšuje regulační úsilí

V posledních několika měsících Komise pro cenné papíry a burzy přistupuje ke kryptoměnovému průmyslu stále agresivněji.

Právě minulý týden dosáhla krypto burza Kraken vyrovnání se SEC ve výši 30 milionů dolarů kvůli své službě stakování nabízené americkým zákazníkům. A předseda SEC Gary Gensler varoval kryptoměnové společnosti, že „dráha se strašně zkracuje“, pokud jde o dodržování předpisů.

Genslerovo nadšení pro zásah regulátora v oblasti kryptoměn však nesdílejí všichni jeho kolegové. Komisařka SEC Hester Peirceová v nesouhlasném stanovisku k urovnání sporu se společností Kraken z minulého týdne napsala, že regulátoři „nezahájili veřejný proces s cílem vyvinout funkční registrační proces, který by poskytoval cenné informace investorům, [my] ho prostě ukončíme“.

Reklama

Doporučujeme

Lavina u jezera Tahoe zabila osm lyžařů

Po úterním pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii zemřelo osm lyžařů a po jednom se dál pátrá. Záchranáři už dříve v horské divočině vytáhli šest dalších lidí, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem.

V souvislosti s vraždou aktivisty Deranqueho francouzská policie zadržela už 11 lidí

Francouzská policie pokračuje ve vyšetřování brutální vraždy 23letého studentského aktivisty Quentina Deranqueho. Úřady nyní zadržely další dvě osoby, čímž se celkový počet podezřelých zvýšil na jedenáct. Jedním ze zadržených je i asistent francouzského poslance. Podle vyšetřovatelů za útokem pravděpodobně stojí radikální levice.

Bitcoin se drží u 68 tisíc dolarů a trh zklidňuje deriváty

Bitcoin se ve středu drží poblíž hranice 68 tisíc dolarů a po bouřlivějším začátku měsíce se obchoduje v poměrně úzkém pásmu. Od 6. února se největší kryptoměna pohybuje zhruba mezi 65 100 a 72 000 dolary, přičemž po výprodeji z 5. února postupně klesla i krátkodobá volatilita.

Japonský parlament potvrdil ve funkci premiérku Takaiči, vláda je beze změn

Dolní komora japonského parlamentu dnes podle očekávání zvolila premiérkou dosavadní šéfku vlády Sanae Takaiči, jejíž Liberálnědemokratická strana (LDP) získala v nedávných předčasných volbách dvoutřetinovou většinu. Staronová premiérka následně beze změn uvedla do funkce svůj dřívější kabinet, napsala agentura Kjódó.

Írán a Rusko provedou společné vojenské cvičení v Ománském moři

Írán a Rusko uskuteční ve čtvrtek společné vojenské cvičení v Ománském moři a severní části Indického oceánu, píše agentura Fars. Cílem cvičení je podle íránského námořnictva koordinace společných opatření pro boj proti aktivitám ohrožujícím námořní bezpečnost. Oznámené cvičení následuje krátce po dvoudenním cvičení íránských revolučních gard v Hormuzském průlivu začátkem tohoto týdne.

USA zabily 11 lidí při třech dalších leteckých úderech v Karibiku a Pacifiku

Americká armáda zabila 11 lidí při dalších třech leteckých úderech na lodě v Karibiku a východním Tichém oceánu, jejichž posádky podle ní pašovaly drogy. Velitelství americké armády SOUTHCOM, které má na starosti veškeré operace v Karibiku a Střední a Jižní Americe, pondělní útoky oznámilo v úterý na sociální síti X. Podle agentury AP tak vzrostl počet obětí amerických úderů v Karibiku a Tichém oceánu na nejméně 145.

Slovensko vyhlásilo stav ropné nouze

Slovenská vláda sahá do nouzových zásob ropy, aby udržela plynulé zásobování trhu po výpadku dodávek přes Ukrajinu. Rafinerie Slovnaft má získat čas na přechod na alternativní trasu a návrat k plnému provozu.

Nikdo neví, kde jsou. Z detenčních táborů v Sýrii uprchli zahraniční členové IS

Svržení režimu Bašára Asada a ofenziva proti kurdským milicím v Sýrii vedly k chaosu, během něhož uprchly tisíce lidí z detenčních táborů pro členy Islámského státu (IS) a jejich příbuzné. Byli mezi nimi i členové radikálního hnutí ze zahraničí. Nikdo neví, kde se nacházejí. Okno k útěku se otevřelo během přesunu vězňů ze Sýrie do Iráku.

Rusko v noci podle Ukrajiny zaútočilo 126 drony a balistickou raketou

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 126 drony a jednou balistickou raketou Iskander-M. Na síti Telegram to oznámilo ukrajinské letectvo s tím, že stovku dronů se podařilo obraně zneškodnit. Šéf vojenské správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov v noci oznámil, že ruský večerní úder na město Záporoží si vyžádal nejméně jednoho mrtvého a šest zraněných. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi.

KOMENTÁŘ: Něco mezi investicí a hazardem. Na této platformě se tipují i výsledky války

Z USA se do světa šíří fenomén takzvaných predikčních trhů, na kterých se investoři snaží odhadovat průběh nejrůznějších událostí. Tipují se ceny komodit, termíny konce válečných konfliktů a sportovní výsledky. A lidé mají podezření, že některé tipy jsou až podezřele přesné.

V severní Kalifornii je po pádu laviny nezvěstných devět lyžařů

Po pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii je nezvěstných devět lyžařů. Záchranáři v hornaté divočině zachránili šest dalších lyžařů, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem. Dva ze zachráněných skončili v nemocnici, uvedla podle agentury AP mluvčí kanceláře šerifa okresu Nevada County Ashley Quadrosová. Kalifornií v době pádu laviny postupovala silná zimní bouře.

Hizballáh odmítl plán na odzbrojení a čtyřměsíční lhůtu libanonské vlády

Libanonská vláda dala armádě čtyři měsíce na to, aby rozjela druhou fázi odzbrojovacího plánu. Hizballáh, kterého se odzbrojení týká především, to odmítá a tvrdí, že kabinet tím nahrává Izraeli. Ten dál útočí v Libanonu a tlačí na odstranění hrozeb u hranice.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama