menu

15 C
Czech
Středa 30. dubna 2025

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál, potvrdily úřady

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské zpravodajské kanály působící na sociální síti. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.

KLDR potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku, Putin vyjádřil Kimovi vděčnost

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Vyplývá to z dnešního sdělení Kremlu. Pchjongjang nedlouho před tím podle agentur poprvé potvrdil, že vyslal vojáky, aby bojovali na straně Ruska proti Ukrajině. Ta se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už přes tři roky. Moskva o víkendu uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Belgorodské oblasti na západě Ruska.

Rakovina trápila i středověké lidi. Mnohem více, než jsme si mysleli

Patřila zřejmě mezi nejběžnější onemocnění středověké populace. Rakovina není nemoc postihující výhradně moderního člověka. Trpí jí zvířata, trpěli jí pralidé a umírali na ni dokonce i dinosauři. Nový výzkum zjistil, že se nejenže vyskytovala v minulosti, ale dokonce byla překvapivě častá.

Britští archeologové na základě výzkumu lidských zbytků ze středověkých hřbitovů dospěli k závěru, že v době smrti postihovala devět až čtrnáct procent tehdejší dospělé populace. To znamená, že se vyskytovala asi desetkrát častěji, než se předpokládalo.

Náhled dovnitř kostí dávných lidí

Až dosud se historický výskyt rakoviny odhadoval na základě vnějších projevů, především lézí na povrchu kostí, indikujících zhoubné bujení.

Tento typ důkazů naznačoval, že rakovina byla poměrně vzácná a postihovala méně než jedno procento dávné populace.

Tým archeologů a antropologů z Univerzity v Cambridgi si zvolil náročnější, ale spolehlivější přístup. Výzkumníci se rozhodli pomocí rentgenových snímků a počítačové tomografie nahlédnout dovnitř kostí dávných lidí.

Celkově analyzovali 143 koster ze šesti středověkých pohřebišť v okolí Cambridge. Lidské pozůstatky pocházely z 6. až 16. století.

Projevy většiny typů rakoviny v měkkých tkáních orgánů se od středověku dávno rozpadly,“ říká hlavní autor studie Piers Mitchell. „Rakovina se jen někdy rozšíří do kostí, a jen některé její typy lze odhalit zkoumáním povrchu kosti. Proto jsme indicie zhoubného onemocnění hledali přímo uvnitř kosti,“ vysvětluje Mitchell.

Rakovinu mělo až 14 % populace

Vzhledem k neúplnosti zbytků většiny pohřbených výzkumníci zkoumali jen jedince se zachovanou páteří, pánví a stehenními kostmi. Právě do těchto částí kostry zasahují metastázy nejčastěji.

Indicie zhoubného onemocnění zjistili u pěti jedinců. „Díky počítačové tomografii jsme dokázali odhalit známky rakoviny uvnitř kosti, která navenek vypadala úplně zdravě,“ konstatuje spoluautorka práce Jenna Dittmarová.

Většinou šlo o stopy rakoviny v pánvi, ale jeden muž, který zahynul ve středním věku, měl metastázy rozšířené napříč celou kostrou, dokonce i v lebce. To podle autorů studie naznačuje, že trpěl nějakým typem rakoviny krve.

Výzkumníci zohlednili omezení použitých metod. Ty odhalí metastázy v kostech přibližně ve třech čtvrtinách případů, přičemž jen třetina až polovina úmrtí na rakovinu doprovází rozšíření metastáz do kostí.

Na základě těchto skutečností dospěli k závěru, že v době smrti trpělo rakovinou devět až čtrnáct procent populace středověké Velké Británie.

Patřila mezi časté onemocnění

Až dosud se myslelo, že nejčastější zdravotní problémy středověkých lidí byly infekční choroby, jako úplavice a mor,“ říká Jenna Dittmarová. Podle vědkyně se mezi nejčastější zdravotní příčiny počítala i podvýživa a zranění gladiátorů například ve válkách.

Ukazuje se, že do seznamu nejčastějších onemocnění, které trápily středověkou populaci, musíme zařadit i rakovinu,“ dodává Dittmarová.

Britští výzkumníci dodávají, že v dnešní Velké Británii se rakovina v nějakém stadiu vyskytuje v době smrti v těle přibližně 40 až 50 procent populace. Čili je třikrát až čtyřikrát běžnější, jako ve středověku.

Příčin dnešního častějšího výskytu je podle autorů studie několik. Výzkumníci vyzdvihují především dostupnost tabáku, který se na Britské ostrovy dostal až v 16. století po kolonizaci Ameriky.

Dalšími faktory jsou podle nich karcinogenní chemikálie používané v průmyslu a výrazně delší průměrná délka života, která poskytuje rakovině dostatečný čas, aby propukla.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Číňana zachraňoval na hoře Fudži vrtulník. Dvakrát v jediném týdnu

Vrtulník musel zachraňovat jednoho vysokoškolského studenta dvakrát ve čtyřech dnech. Na horu Fudži v Japonsku se vydal mimo sezónu, přičemž nebyl schopen stezku sejít. O několik dní později se tam vrátil, aby našel ztracené věci, včetně svého mobilního telefonu. Ani podruhé se však nedokázal dostat bez pomoci zpět.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Výpadek proudu v části Evropy mohl souviset s nestabilitou přenosové sítě

Rozsáhlý pondělní výpadek elektřiny zasáhl desítky milionů lidí ve Španělsku a Portugalsku. Elektrická síť selhala v odpoledních hodinách, blackout ochromil dopravu, nemocnice i mobilní sítě. Co přesně výpadek způsobilo, zatím není jasné.

Střelec z Uppsaly je stále na útěku, policie nasadila drony

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v kadeřnickém salonu v centru švédské Uppsaly. Policie nadále pátrá po podezřelém muži, který z místa činu ujel na elektrokoloběžce.

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.

Francouzský ministr spravedlnosti navrhuje, aby vězni platili za čas strávený za mřížemi

Vězni by si měli na svůj pobyt ve vězení připlácet, oznámil francouzský ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Uvedl, že chce změnit zákon a vrátit se k praxi před rokem 2003, kdy vězni přispívali na svůj pobyt podobně jako pacienti platí poplatek za hospitalizaci v nemocnici.​
Reklama

DOPORUČUJEME

Trump 2.0: Dekrety, dramata a deportace

Trump zakončuje prvních 100 dní svého druhého prezidentského období. Čísla mluví jasně – je to jízda plná rekordů, obratů i kontroverzí.

Číňana zachraňoval na hoře Fudži vrtulník. Dvakrát v jediném týdnu

Vrtulník musel zachraňovat jednoho vysokoškolského studenta dvakrát ve čtyřech dnech. Na horu Fudži v Japonsku se vydal mimo sezónu, přičemž nebyl schopen stezku sejít. O několik dní později se tam vrátil, aby našel ztracené věci, včetně svého mobilního telefonu. Ani podruhé se však nedokázal dostat bez pomoci zpět.

I vězni mají právo na soukromí. Itálie otevřela první intimní místnost pro trestance

I vězni mají právo na soukromí a intimní vztahy. Itálie otevřela svou první místnost pro soukromá setkání trestanců se svými protějšky. Sice se nemůže rovnat romantickému apartmá v pětihvězdičkovém hotelu, odsouzeným lidem ale poskytuje to nejdůležitější – prostor pro setkání s těmi, na nichž jim záleží. Tento trend se objevil i zemích jako je Francie, Španělsko či Nizozemsko.

Scéna jako z hororu! Žena v márnici nečekaně ožila

Představte si, že jste zaměstnanci márnice nebo pohřební služby a zesnulý, jehož připravujete na věčný odpočinek, najednou ožije. Ve skutečnosti ale nejde o vracející se mrtvé, přestože to zní opravdu děsivě. Jedná se o chybné určení smrti. K takovým incidentům dochází po celém světě, nedávno ve Španělsku.

Poslední svědci holokaustu. Brzy už neuslyšíme ani jednoho

Mohli být číslem. Místo toho přežili. Dnes jsou posledními živými svědky doby, která se nesmí opakovat. Jenže čas běží. A s ním pomalu mizí i jejich hlasy.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Výpadek proudu v části Evropy mohl souviset s nestabilitou přenosové sítě

Rozsáhlý pondělní výpadek elektřiny zasáhl desítky milionů lidí ve Španělsku a Portugalsku. Elektrická síť selhala v odpoledních hodinách, blackout ochromil dopravu, nemocnice i mobilní sítě. Co přesně výpadek způsobilo, zatím není jasné.

Střelec z Uppsaly je stále na útěku, policie nasadila drony

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v kadeřnickém salonu v centru švédské Uppsaly. Policie nadále pátrá po podezřelém muži, který z místa činu ujel na elektrokoloběžce.

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.

Francouzský ministr spravedlnosti navrhuje, aby vězni platili za čas strávený za mřížemi

Vězni by si měli na svůj pobyt ve vězení připlácet, oznámil francouzský ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Uvedl, že chce změnit zákon a vrátit se k praxi před rokem 2003, kdy vězni přispívali na svůj pobyt podobně jako pacienti platí poplatek za hospitalizaci v nemocnici.​

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

Veřejnost je ke změnám klimatu apatická, přizpůsobuje se extrémům. Změňme způsob informování, navrhují vědci

Na podání záleží, ukázal výzkum amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles a Princetonské univerzity. Našli způsob, jak prolomit dnešní stále častější klimatickou apatii. Změnit způsob informování. Veřejnost totiž spíše zaujmou reálné dopady změny klimatu na oblíbená nebo známá místa než obecné grafy o nárůstu teplot.

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás