ZprávyRaketový útok na americkou základu v Iráku si vyžádal několik zraněných

Raketový útok na americkou základu v Iráku si vyžádal několik zraněných

Několik vojáků na základně koaličních sil v Iráku podle televizí BBC a CNN zranil raketový útok. Jedna střela dopadla přímo do jejího areálu. Došlo k tomu uprostřed eskalace napětí na Blízkém východě. USA se obávají útoků na své síly v Iráku i Sýrii, kde působí proíránské milice.

Letecká základna Ajn al-Asad v západním Iráku se stala terčem raketového útoku, uvedli nejmenované americké zdroje. Šlo podle nich zřejmě o dvě rakety, přičemž jedna z nich dopadla přímo do areálu základny, kde slouží američtí i zahraniční vojáci.

Několik členů personálu utrpělo zranění. Na životě nikdo z nich ohrožen není a nikdo nebyl zraněn vážně, píše BBC. Z útoků na americké základny v Iráku panují obavy kvůli současné eskalaci napětí na Blízkém východě.

V Iráku a Sýrii působí různé proíránské a protizápadní ozbrojené islámské skupiny, které patří k takzvané ose odporu, připomíná CNN. Napětí v regionu vzrostlo po nedávných smrtích politického vůdce Hamásu a vysokého představitele Hizballáhu.

Izraelští i američtí činitelé se připravují na zřejmě rozsáhlý útok vedený Teheránem. Ten podle nich může zahrnovat raketové a dronové útoky na Izrael ze všech stran a rovněž odvetu vykonanou na amerických vojácích.

K útoku se nikdo nepřihlásil

Americké základny v Iráku jsou terčem podobných útoků pravidelně, ostřelování však zintenzivnilo po 7. říjnu, když Izraelské obranné síly (IDF) vpadly do Pásma Gazy v reakci na útok palestinského teroristického hnutí Hamás.

„Podle prvních informací bylo zraněno několik amerických vojáků,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany. „Personál základny v současnosti provádí odhad způsobených škod.“ Další informace Pentagon poskytne co nejdříve, dodal.

O incidentu byli informování americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harris, pravděpodobná kandidátka za demokraty do letošních prezidentských voleb. Jednali o posílení ochrany amerických vojáků v oblasti a odvetných opatřeních.

V noci na úterý o útoku jednal americký ministr obrany Lloyd Austin se svým izraelským protějškem Joavem Galantem. Shodli se, že jde o nebezpečnou eskalaci. Došlo k tomu po americkém preventivním útoku na osoby připravující dronové údery.

Pentagon je vyhodnotil jako hrozbu pro koaliční síly v Iráku. Není však jasné, zda úder na Ajn al-Asad byl odvetou za americkou akci. Nikdo se k němu zatím nepřihlásil.

Doporučujeme

Sophie Adenot jako první Francouzka vystoupila do volného vesmíru

Francouzská astronautka Sophie Adenot se zapsala do historie. Jako první Francouzka opustila Mezinárodní vesmírnou stanici a vydala se do volného prostoru. Společně s americkým kolegou Anilem Menonem pracuje na výměně důležité komunikační antény.

Kultovní komedie Deset důvodů, proč tě nenávidím míří na Broadway

Romantická komedie, která pomohla odstartovat kariéru Heatha Ledgera a Julie Stiles, dostane muzikálovou podobu. Tvůrci nyní oznámili datum prvního představení i složení hlavního kreativního týmu.

V londýnském královském parku zaútočil jelen na člověka. Strážci museli zvíře zastřelit

Jelen v londýnském Richmond Parku zranil muže, který si v parku dělal piknik. Zvíře následně museli strážci zastřelit, protože ohrožovalo návštěvníky. Správci parku zároveň varují veřejnost, aby jeleny nekrmila a nepřibližovala se k nim.

Menšík a Nosková postoupili v Cincinnati do osmifinále

Čeští tenisté slavili na turnaji v Cincinnati dvě vítězství. Jakub Menšík přehrál Australana Rinkyho Hijikatu 6:3, 6:4 a Linda Nosková zdolala Dánku Claru Tausonovou 7:6, 6:2. Jiří Lehečka naopak podlehl Francouzi Arthuru Filsovi 1:6, 7:6, 3:6. Pozornost poutal také společný návrat Sereny a Venus Williamsových.

Na moskevský region mířilo přes 600 dronů, uvedl starosta ruské metropole

Na moskevský region útočilo v noci na dnešek 620 dronů, uvedl podle agentury AFP starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Ruská protivzdušná obrana podle něj přes 180 bezpilotních prostředků v oblasti hlavního města zničila, zraněni byli tři lidé.

Kanada se snaží na poslední chvíli odvrátit americká cla

Kanada se na poslední chvíli snaží odvrátit nová americká cla, která mají vstoupit v platnost už ve středu. Vyjednavači obou zemí vedou ve Washingtonu intenzivní rozhovory, dohoda ale zatím nevznikla. Premiér Mark Carney označil jednání za velmi citlivá a odmítl zveřejňovat podrobnosti.

Hamás podle AFP potvrdil dodržování mírové dohody v Gaze, Izrael ji zatím odmítá

Teroristická organizace Hamás dnes podle agentury AFP potvrdila, že bude dodržovat mírovou dohodu v Pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však dohodu, která má zahájit druhou fázi plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení války v Pásmu Gazy, odmítá, připomíná agentura. V pondělí uvedl, že hodlá pokračovat v útocích na dosavadními boji zpustošenou oblast.

Mořské želvy na Floridě překonaly rekord v počtu hnízd

Na floridských plážích letos vzniká rekordní množství hnízd mořských želv. Karety obecné se rozmnožují ve vyšších počtech než kdy dříve, ochránci přírody ale upozorňují, že jejich návrat z kritického stavu ještě není u konce. Budoucnost populací navíc může ovlivnit oslabování ochrany ohrožených druhů ve Spojených státech.

Pokus o převzetí Hugo Boss nevyšel. Frasers přesto získala téměř polovinu firmy

Britská maloobchodní skupina Frasers Group zvýšila svůj podíl v německé módní společnosti Hugo Boss téměř na 48 procent. Nabídka na úplné převzetí však nezískala dostatečnou podporu ostatních akcionářů.

Hasičí se na východě Belgie snaží obklíčit nejhorší lesní požár v dějinách země

Hasiči, kteří na východě Belgie bojují s nejhorším lesním požárem v historii země, doufají, že se jim dnes podaří zasaženou lokalitu definitivně uzavřít tak, aby se oheň nemohl dál šířit. Požár v belgickém regionu Hautes Fagnes v blízkosti německých hranic od pátku spálil přibližně 3000 hektarů přírodního parku a stále se jej nepodařilo dostat plně pod kontrolu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Americký torpédoborec zůstal v Jihočínském moři čtyři dny bez proudu

Americký raketový torpédoborec USS Benfold zůstal koncem července čtyři dny bez elektřiny v Jihočínském moři. Technická závada vyřadila nejen pohon plavidla, ale také klimatizaci, toalety, kuchyň a zásobování pitnou vodou. K incidentu došlo v době, kdy sílí obavy z tlaku na americké námořnictvo kvůli válce s Íránem a dalším globálním závazkům.

Sýrie obvinila Izrael z útoku na vojenské letiště v syrském Idlibu

Sýrie obvinila Izrael z útoku na opuštěné vojenské letiště Abú Zuhúr na severozápadě země v provincii Idlib, kde se nacházejí ozbrojené složky ministerstva obrany. Uvedl to podle agentury AFP blíže neupřesněný vojenský zdroj citovaný syrskou stanicí Al-Ichbáríja.

Ruský opoziční politik dostal 11 let vězení za kritiku války

Ruský opoziční politik Lev Shlosberg dostal trest 11 let a jeden měsíc v trestanecké kolonii. Soud ho uznal vinným z diskreditace armády a šíření údajně nepravdivých informací o válce na Ukrajině. Shlosberg vinu odmítá a tvrdí, že jde o politický proces.

Při ruském útoku v Charkovské oblasti zemřelo nejméně deset lidí

Při ruském raketovém útoku v obci Pečenihy v ukrajinské Charkovské oblasti zahynulo nejméně deset lidí, uvedl náčelník oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov. Dalších osm osob bylo podle něj zraněno, poškozeno bylo deset rodinných domů. Ukrajina se pátým rokem brání rozsáhlé ruské invazi.

Vybombardujeme je, vyhrožuje Trump spojenci USA Ománu

Americký prezident Donald Trump odmítl prodloužit prozatímní dohodu s Íránem a prohlásil, že Teherán nepřistoupí na podmínky, které podle něj mohou ukončit válku. Zároveň pohrozil bombardováním Ománu, pokud bude podle něj překážet jednáním o obnovení dopravy v Hormuzském průlivu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama