-2.9 C
Czech
Sobota 17. ledna 2026
ZajímavostiPutin nabízí v Rusku bezpečné útočiště zločincům a ztroskotancům ze Západu

Putin nabízí v Rusku bezpečné útočiště zločincům a ztroskotancům ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin se podle expertů snaží obracet „bratra proti bratru“. Nabízí azyl všem, kdo odmítají západní společenství. Tito lidé vstupují do ruských ozbrojených sil a účastní se války na Ukrajině nebo pomáhají šířit protizápadní a proruskou propagandu. S jedním odborníkem se o tom bavil list The Sun a upozornil na to deník The Daily Star.

Kreml nabízí příležitost pro „odpadlíky“ a zločince žít v Rusku. Lidé ze Západu, kteří západní smýšlení odmítají, vstoupí na ruskou půdu, obdrží ruské občanství a je jim vymyt mozek tak, aby Západ a svou rodnou zemi nenáviděli.

Jde o propagandistickou válku proti Západu, jejímž cílem je rozdmýchat nenávist mezi určitými tamními sociálními skupiny. Cílí na osoby již ovlivněné kremelskou propagandou, které považují za největšího nepřítele USA.

Také se zaměřuje na zločince, kteří nemohou ve své vlasti zůstat. Rusko se prezentuje jako útočiště s tradičními hodnotami, které jdou proti „liberálnímu Západu“. To pro The Sun potvrdil i Kier Giles, odborník na Rusko a konzultant think-tanku Chatham House.

„Rusko bylo velmi úspěšné v prezentaci sebe sama jako konkrétní ideje společnosti a má tendenci přitahovat jedince z jiných zemí, hlavně z těch západních,“ uvedl Giles. „Těmto lidem se líbí představa společenských postojů, jaká byla před 50 až 70 lety.“

Verbování neúspěšných

„Přicházejí do Ruska, protože ho vnímají jako něco zcela opačného než Západ,“ vysvětlil odborník a podle Daily Star hovořil o tom, jak se tito lidé zapojí do ruské společnosti. Mnoho z nich narukuje do ruských ozbrojených sil a účastní se bojů na Ukrajině.

Tam se pak střetávají kromě ukrajinských vojáků i s bojovníky ze západních zemí, kteří šli sloužit do Mezinárodní legie územní obrany Ukrajiny. Normanská brigáda například zahrnuje veterány z Norska, Dánska, Kanady, Británie, USA, Německa a z Polska.

Řada z nich se však zapojí do proruské propagandy na okupovaných územích podobně jako nacističtí kolaboranti za druhé světové války. Jak Giles upozornil, verbování určitých skupin je hluboce zakódováno ve fungování Ruska.

„Není to nový fenomén, je naprosto klíčovou součástí Ruska. Rusko se vrací do sovětských časů. Manuál KGB pro verbování takových agentů a propagandistů říká, že je potřeba hledat lidi, kteří v životě selhali a myslí si, že je to chyba někoho jiného,“ uvedl Giles.

Rusko navíc unáší z Ukrajiny děti s cílem je „poruštit“ a učinit z nich věrné ruské občany sloužící kremelské věci. Tyto děti úřady nabízí k adopci ruským rodinám, napsal server The Kyiv Independent. Ruská armáda unesla nejméně 19 500 ukrajinských dětí. Domů se jich vrátilo méně než 400.

Reklama

Doporučujeme

Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje guvernéra Walze a starostu Freye

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů. Informovala o tom stanice CBS s odvoláním na informované zdroje. Mezi vyšetřovanými představiteli jsou podle stanice guvernér státu Tim Walz a starosta města Jacob Frey. Oba politici kritizovali zastřelení 37leté Renée Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minneapolisu 7. ledna. Představitelé administrativy prezident Donalda Trumpa označili tři střely do hlavy za nutnou sebeobranu.

Trump zvažuje nařídit strop u úroků na kreditních kartách exekutivním příkazem

Bílý dům zvažuje vydání exekutivního příkazu, který by zastropoval úrokové sazby na kreditních kartách na deset procent. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Bílý dům představil tým pro obnovu Gazy

Bílý dům oznámil složení týmu, který má dohlížet na další kroky v Pásmu Gazy po uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem. Americká administrativa zároveň počítá s tím, že část procesu převezme palestinský technokratický výbor, který se už sešel v Káhiře.

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, chystá jednání se spojenci

Ukrajina kvůli ruským útokům již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu. Dnes to oznámil ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal, uvedla zpravodajská televize ntv. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Země chce kvůli energetické krizi dovážet více elektřiny, kvůli napjaté situaci připravuje online jednání se spojenci z takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, známé též jako ramsteinská skupina.

Fico se při návštěvě USA podle Bratislavy sejde s americkým prezidentem Trumpem

Slovenský premiér Robert Fico se při dnes začínající návštěvě Spojených států sejde v sobotu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, informoval ČTK úřad slovenské vlády. Ficova pracovní cesta do USA byla původně oznámena jen v souvislosti s plánovaným podpisem mezivládní dohody obou zemí o spolupráci v jaderné energetice. Slovenská opozice opět kritizovala, že vláda si připravuje půdu k tomu, aby mnohamiliardovou zakázku na výstavbu nové jaderné elektrárny na Slovensku zadala americké firmě Westinghouse bez vypsání mezinárodní soutěže. Fico v reakci slovně na opozici zaútočil.

Afghánec, který loni v Mnichově najel autem do lidí a dva zabil, jde před soud

V Mnichově začal soudní proces s pětadvacetiletým mužem obviněným z loňského útoku, při němž najel automobilem do davu lidí a zabil dvě osoby. Podle obžaloby šlo o úmyslný čin motivovaný náboženským extremismem.

Inflace v prosinci zůstala na 2,1 procenta

Meziroční inflace v Česku v prosinci 2025 zůstala na 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny podle statistiků klesly o 0,3 procenta.

Senátní výbor v USA pozastavil jednání o zákonu CLARITY

Americký Senát tento týden odložil plánované projednání zákona Digital Asset Market Clarity Act známého jako CLARITY Act. Jednání se mělo odehrát 15. ledna 2026 v Senátním bankovním výboru, nakonec se ale termín posunul po tom, co Coinbase stáhla podporu aktuální verzi návrhu.

Dva lidé jsou podle úřadů zranění po útoku dronu na ruskou Rjazaň

Dva lidé utrpěli zranění při útoku ukrajinského dronu na Rjazaň, město ležící jihovýchodně od Moskvy. Informoval o tom ruskojazyčný telegramový kanál Astra. Letecký poplach dnes ráno krátce platil v Kyjevě, protože k městu se blížily ruské útočné drony.

Německo navštíví syrský prezident Ahmad Šara, setká se s Merzem

Syrský prezident Ahmad Šara příští týden navštíví Německo, v úterý se setká s kancléřem Friedrichem Merzem a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Vyplývá to z dnes zveřejněného programu prezidenta a oznámení mluvčího německé vlády. Podle médií by měl Šara v Německu jednat především o dalším osudu syrských uprchlíků, ale také o německé pomoci při obnově válkou zpustošené Sýrie.

Evropské jednotky v Grónsku Trumpa neodradí, uvedl Bílý dům

Přítomnost evropských jednotek v Grónsku snahu Donalda Trumpa o získání ostrova neovlivní, řekla mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na autonomní dánské území dorazili první evropští vojáci. Schůzka mezi dánskými, grónskými a americkými představiteli spor nevyřešila.

Machado věnovala svoji Nobelovu medaili Trumpovi

Venezuelská opoziční lídryně Maria Corina Machado předala ve čtvrtek v Bílém domě americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi medaili, kterou dostala k Nobelově ceně míru. Schůzka měla jasný cíl. Machado chce získat vliv na to, jak bude Washington formovat politickou budoucnost Venezuely.

EPA mění přístup k regulaci znečištění ovzduší

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí mění způsob, jakým posuzuje přínosy regulací ovzduší. Zdravotní dopady znečištění bude dál hodnotit, ale už jim nebude přiřazovat konkrétní finanční hodnotu. Kritici varují, že to může usnadnit oslabování ochrany zdraví i klimatu.

Prezident Pavel zahájil ve Lvově návštěvu Ukrajiny

Český prezident Petr Pavel je na Ukrajině. Schůzkou s představiteli místní správy v západoukrajinském Lvově dnes zahájil svou třetí návštěvu Ruskem napadené země od nástupu do funkce hlavy státu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama