Reklama
1.2 C
Czech
Sobota 4. dubna 2026
ZprávyPutin daroval Kim Čong-unovi luxusní limuzínu. Navzdory zákazu má vůdce pěknou sbírku

Putin daroval Kim Čong-unovi luxusní limuzínu. Navzdory zákazu má vůdce pěknou sbírku

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina darem auto „pro svou osobní potřebu“. Oznámila to v úterý oficiální média. Mohlo by se však jednat o porušení zákazu OSN, s jehož přijetím proti Pchjongjangu Moskva souhlasila. Informovala o tom agentura Reuters či server CNN.

Od zářijového setkání Kima a Putina si obě země vytvořily užší vztahy a zavázaly se podporovat výměny ve všech oblastech. Jejich mezinárodní izolace se zatím prohlubuje kvůli ruské válce na Ukrajině a vývoji jaderných zbraní v Severní Koreji.

Vůz ruské výroby byl předán Kimovým hlavním pomocníkům ruskou stranou 18. února, uvedla státní Korejská ústřední tisková agentura (KCNA).

Kimova sestra „zdvořile tlumočila Kim Čong-unovo poděkování Putinovi ruské straně s tím, že dar slouží jako jasná demonstrace zvláštních osobních vztahů mezi nejvyššími vůdci,“ uvedla KCNA.

Zákaz dodávek jakýchkoli vozidel

Jihokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že bedlivě sleduje spolupráci mezi Ruskem a Severní Koreou. Vyzvalo obě země, aby dodržovaly rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Putinův dar potenciálně porušuje sankce OSN uvalené na Severní Koreu za její program jaderných zbraní. Ačkoli zákaz prodeje luxusního zboží do země nezabránil Kimovi, aby se v průběhu let objevil v řadě špičkových vozidel.

„Sankce Rady bezpečnosti vůči Severní Koreji zakazují přímo či nepřímo dodávat, prodávat nebo přemisťovat do Severní Koreje všechna dopravní vozidla mezinárodně kategorizovaná jako 86 až 89 bez ohledu na jejich původ. Včetně luxusních vozů,“ řekl mluvčí ministerstva Lim Soo-suk na tiskové konferenci pro média.

Dostal stejnou limuzínu, jako má Putin?

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl podle agentury Reuters ruské státní tiskové agentuře RIA, že korejský vůdce dostal vůz Aurus.

Podle webu automobilky je vůz prvním ruským luxusním sedanem v plné velikosti. Je to také Putinovo prezidentské auto. V září, když Kim navštívil ruskou vesmírnou startovací stanici na Dálném východě, prohlédl si limuzínu Aurus Senat, ve které ho ruský prezident svezl.

Kim vlastní Mercedes i Rolls-Royce

Kim je považován za vášnivého automobilového nadšence a má velkou sbírku luxusních zahraničních vozidel. Ta bylo do země nejspíše propašována.

Severokorejský vůdce je často viděn s řidičem v autě, které je považováno za pancéřovou limuzínu Mercedes-Maybach Pullman Guard v hodnotě více než 1 milion dolarů.

V roce 2018 přijel na schůzku s americkými představiteli v černém Rolls-Royce. Začátkem toho roku byla z Nizozemska do Severní Koreje odeslána dvě obrněná vozidla Mercedes-Maybach S600 Guard, pravděpodobně pro Kimovo použití, uvádí CNN.

Pchjongjang údajně jen v letech 2015 až 2017 dovezl více než 800 luxusních vozidel – většina pocházela od ruských společností.

Reklama

Doporučujeme

Kuba kvůli tlaku Spojených států propustí přes 2000 vězňů

Kubánská vláda ve čtvrtek oznámila, že propustí 2 010 vězňů. Jde o největší podobný krok za poslední roky, který přichází v době rostoucího tlaku ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Oběžná dráha kolem Země se zaplňuje a rizika rostou

Vesmír kolem Země se rychle mění. Z prostoru, který byl ještě donedávna téměř prázdný, se stává stále hustěji zaplněná oblast plná satelitů a další techniky. Odborníci přitom upozorňují, že tahle nová vesmírná závodní dráha není jen technická nebo geopolitická otázka. Stále víc se mluví i o dopadech na životní prostředí.

Francouzská loď proplula Hormuzským průlivem

Francouzská kontejnerová loď skupiny CMA CGM proplula Hormuzským průlivem. Jde o první plavidlo francouzského vlastníka, které tudy projelo od chvíle, kdy na konci února začala válka.

Nový americký granát zabíjí tlakovou vlnou

Americká armáda představila po téměř šedesáti letech nový smrtící ruční granát. Nová zbraň s označením M111 má být určená hlavně pro boj ve městech a uzavřených prostorech, kde má oproti dosud používaným granátům snížit riziko vedlejších škod.

Prezidenti Francie a Koreje chtějí spolupracovat na otevření Hormuzského průlivu

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes v Soulu se svým jihokorejským protějškem I Če-mjongem dohodl, že budou spolupracovat na znovuotevření Hormuzského průlivu a zmírnění světové ekonomické nejistoty způsobené válkou na Blízkém východě. Napsala to agentura AP. Válku zahájily 28. února Izrael a USA údery na Írán, který mimo jiné blokuje tuto vodní cestu.

Tesle se hromadí neprodané elektromobily

Tesla má za sebou kvartál, který na první pohled nevypadá špatně, ale při bližším pohledu odhaluje nový problém. Automobilka v prvních třech měsících roku vyrobila výrazně víc aut, než kolik jich dokázala dodat zákazníkům. Na skladech a odstavných plochách jí tak zůstalo přes 50 tisíc neprodaných elektromobilů, nejvíc v historii firmy.

Situace na frontě je pro Ukrajinu nejlepší za deset měsíců, řekl Zelenskyj

Situace na frontě ve válce s Ruskem je pro Ukrajinu nejlepší za deset měsíců. Dnes to podle agentury Reuters řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské síly podle něho minulý měsíc zmařily ruskou ofenzívu.

Írán zasáhl ropnou rafinérii v Kuvajtu, v plynárenském zařízení v Emirátech hoří

Íránské bezpilotní letouny dnes zaútočily na kuvajtskou ropnou rafinérii Mína al-Ahmadí, kde vypuklo několik požárů. Íránský útok v zemi také poškodil část elektrárny a odsolovacího zařízení, zatímco plynárenské zařízení ve Spojených arabských emirátech (SAE) muselo kvůli dopadům trosek pozastavit provoz, napsaly tiskové agentury a média.

Rusko bombardovalo sever Ukrajiny, zemřel jeden člověk

Jeden člověk zemřel a další tři dnes ráno utrpěli zranění při ruském bombardování města Šostka v severoukrajinské Sumské oblasti. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Oleh Hryhorov. Útoky, které ruské síly v noci podnikly na Charkov, zranily pět lidí, napsala Ukrajinska pravda s odvoláním na policii. Mluvčí ukrajinského letectva podle agentury Reuters varoval, že Rusko od čtvrtka proti Ukrajině vede rozsáhlý útok a že ve vzdušném prostoru je stále velký počet nepřátelských dronů.

Írán tvrdí, že sestřelil americkou stíhačku F-35 a že pilot je asi mrtvý

Írán tvrdí, že jeho protivzdušná obrana v centrální části země sestřelila americký bojový letoun F-35 a že pilot pravděpodobně nepřežil, napsaly tiskové agentury s odvoláním na íránská média. Web The Times of Israel (ToI) napsal, že se ale zřejmě jednalo o americký stíhací letoun F-15E, nikoli F-35. Po zásahu íránskou palbou musel před dvěma týdny nouzově přistát jiný bojový letoun F-35. USA spolu s Izraelem rozpoutaly na konci února válku proti Íránu, který provádí odvetné údery.

Otevře se Hormuzský průliv? Írán a Omán připravují protokol

Írán a Omán chystají protokol o monitorování a tranzitu lodí Hormuzským průlivem. Americké akcie tak vzrostly a ceny ropy klesly. Tato informace totiž dává naději na znovuzpřístupnění klíčové exportní trasy pro ropu bez nutnosti použít sílu.

Ochromený Írán? Zpravodajci zpochybňují Trumpovy výroky

Zhruba polovina odpalovacích zařízení Íránu zůstala neporušena. V jeho arzenálu se stále nachází tisíce dronů a dostatek raket k rozpoutání chaosu na Blízkém východě. S takovým hodnocením přišly americké zpravodajské služby. Odporují tak tvrzením prezidenta Donalda Trumpa, podle nichž byla schopnost Íránu odpalovat rakety a drony dramaticky omezena.

Trump odvolal ministryni spravedlnosti Bondi, nahradí ji Blanche

Americký prezident Donald Trump odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondi. Oznámil to na své sociální síti. Úřadujícím ministrem spravedlnosti se podle Trumpa stane dosavadní náměstek Todd Blanche. Podle agentury Reuters šéfovi Bílého domu vadilo, jak Bondi postupovala v kauze zveřejňování složek týkající se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Trump byl údajně také stále více frustrován tím, že Bondi nejednala dostatečně rychle při stíhání kritiků a protivníků, proti nimž chtěl prezident vznést trestní obvinění.

John Travolta debutuje jako režisér na festivalu v Cannes

John Travolta se po letech vrací na filmový festival v Cannes. Tentokrát ale v nové roli. Poprvé představí vlastní film, který vychází z jeho osobního příběhu i dlouhodobé vášně pro létání.

Francouzská policie podle Le Parisien zadržela europoslankyni Hassan

Francouzská policie zadržela francouzsko-palestinskou levicovou europoslankyni Rimu Hassan kvůli údajnému schvalování terorismu. Dnes o tom s odvoláním na své zdroje informoval list Le Parisien, podle kterého se případ týká příspěvku na síti X, kde Hassan odkazovala na jistého propalestinského japonského radikála. Podle zdrojů agentury AFP policie v tašce zadržené europoslankyně našla malé množství syntetických drog.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama