ZprávyPutin byl v Mongolsku přivítán, zatčení se nekonalo

Putin byl v Mongolsku přivítán, zatčení se nekonalo

Mongolsko se neodvážilo zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina, ačkoliv je členskou zemí Mezinárodního trestního soudu (ICC). Je totiž na Rusku energeticky závislé. Informuje o tom BBC, Politico a další servery.

Na Putina je vydán zatykač kvůli údajné nezákonné deportaci ukrajinských dětí. Mluvčí Kremlu však uvedl, že se neobává, že by byl Putin během návštěvy zatčen.

Vojáci na koních lemovali Čingischánovo náměstí v hlavním městě a živá kapela hrála válečné hymny na uvítanou ruskému vůdci. Ten se podle BBC setkal s mongolským prezidentem Ukhnaagiinem Khürelsüchem.

V pondělí odpoledne se na náměstí shromáždila malá skupina protestujících, kteří drželi nápis „Ať odsud válečný zločinec Putin vypadne“. Dalším protestujícím zabránily bezpečnostní složky, aby se k ruskému prezidentovi při jeho příjezdu přiblížili.

Další menší protest se odehrál u památníku politických vězňů v Ulánbátaru. Monument připomíná ty, kteří trpěli za desítky let trvajícího komunistického režimu v Mongolsku podporovaného Sovětským svazem.

Ukrajina před jeho návštěvou vyzvala Mongolsko, aby Putina zatklo. „Vyzýváme mongolské úřady, aby dodržely povinný mezinárodní zatykač a předaly Putina Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí na Telegramu.

Mongolsko je na Rusku závislé

Soud loni konstatoval, že ruský prezident je odpovědný za válečné zločiny, přičemž se zaměřil na nezákonné deportace dětí z Ukrajiny do Ruska. Vydal také zatykač na ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Marii Lvovou-Belovou za stejné zločiny. Tvrdí, že zločiny byly páchány na Ukrajině od 24. února 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.

V úterním prohlášení pro server Politico mluvčí mongolské vlády uvedl, že se země nachází v pozici energetické závislosti, což ztěžuje možnost spoutat Putina zatykačem Mezinárodního trestního soudu (ICC) kvůli válečným zločinům na Ukrajině.

Mongolsko dováží 95 procent svých ropných produktů a přes 20 procent elektřiny z našeho bezprostředního sousedství, které již dříve utrpělo přerušení z technických důvodů. Tyto dodávky jsou rozhodující pro zajištění naší existence a existence našeho lidu,“ uvedl mluvčí.

Mongolsko vždy zachovávalo politiku neutrality ve všech svých diplomatických vztazích. Dokazují to naše dosavadní protokolární prohlášení,“ dodal.

Chtějí udržet přátelské vztahy

Bývalý sovětský satelitní stát udržuje od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 přátelské vztahy s Ruskem. Ruskou invazi na Ukrajinu neodsoudilo, a odmítlo hlasovat o konfliktu v OSN.

Mongolsko je závislé na Rusku, pokud jde o dodávky plynu a elektřiny. Rusko již několik let jedná o výstavbě plynovodu, který by měl ročně přepravovat 50 miliard metrů krychlových zemního plynu z Jamalské oblasti do Číny přes Mongolsko.

Projekt, známý pod názvem Síla Sibiře 2, je součástí strategie, která má kompenzovat pokles prodeje plynu v Evropě po rozsáhlém bojkotu ruských zdrojů v důsledku invaze na Ukrajinu.

Moskva obvinění ICC již dříve popřela a uvedla, že zatykače jsou „nestoudné“. od členů ICC se očekává, že v případě vydání zatykače zadrží podezřelé osoby. Haagský soud minulý týden uvedl, že členové mají „povinnost“ přijmout opatření. Neexistuje ani žádný nástroj k vymáhání této povinnosti.

Doporučujeme

Vyjednavači předložili Íránu návrh na desetidenní příměří

Vyjednávací strany předložily dnes Teheránu návrh na zmírnění napětí ve válce mezi Spojenými státy a Íránem. Součástí nového plánu je desetidenní příměří, které by mělo vést k nalezení dlouhodobého klidu zbraní, a oživit tak prozatímní dohodu uzavřenou minulý měsíc, uvedl podle agentury Reuters vysoce postavený íránský představitel.

Ceny ropy se opět přibližují k psychologické hranici. Válka mezi USA a Íránem děsí trhy

Ceny ropy na světových trzích na začátku týdne výrazně vzrostly. Investoři reagují na další eskalaci války mezi Spojenými státy a Íránem, která znovu vyvolala obavy o bezpečnost přepravy ropy přes Hormuzský průliv. Právě touto strategickou námořní trasou proudí významná část světových dodávek ropy a jakékoli omezení provozu může rychle ovlivnit globální ceny energií. Ceny ropy Brent míří ke 100 dolarům za barel.

Starmer prohlásil, že je pyšný, že předává zemi silnější, než ji převzal

Nyní již bývalý britský premiér Keir Starmer dnes ve svém posledním vystoupení v roli předsedy vlády prohlásil, že je pyšný na to, že Spojené království je nyní silnější než v době, kdy se řízení kabinetu před dvěma lety ujal. Starmer, který následně odjel ke králi Karlu III., aby mu formálně předal rezignaci, zároveň vyjádřil plnou podporu svému nástupci Andymu Burnhamovi.

Vědci našli korálové útesy, které mohou přežít klimatickou krizi

Po celém světě existují desítky tisíc kilometrů čtverečních korálových útesů, které mají schopnost odolávat dopadům klimatických změn a zotavit se po poškození. Nová identifikace těchto odolnějších míst může pomoci lépe zaměřit ochranu jednoho z nejohroženějších mořských ekosystémů.

Ruský útok na nákladní loď u Oděsy zabil deset lidí

Nedělní ruský útok na nákladní loď s kukuřicí u přístavu Oděsa zabil celkem deset lidí, uvedla dnes správa ukrajinských námořních přístavů na facebooku. Dalších osm námořníků se podle ní podařilo zachránit. Dřívější informace hovořily o šesti obětech ruského útoku na plavidlo a čtyřech pohřešovaných. Loď plula pod vlajkou Guineje-Bissau, podle dřívějších informací médií patří tureckému majiteli.

Napětí dál roste. Po íránském útoku zemřel další americký voják

Napětí mezi USA a Íránem dál prudce roste. Americká armáda oznámila smrt dalšího vojáka, který zahynul v severním Iráku při řízené likvidaci nevybuchlé munice z íránského útočného dronu. Druhý voják utrpěl lehčí zranění. Celkový počet padlých Američanů od začátku současného konfliktu tak podle Washingtonu vzrostl na sedmnáct.

Francouzský soud nařídil TotalEnergies zahrnout emise zákazníků do klimatického plánu

Pařížský soud rozhodl, že společnost TotalEnergies musí ve svém plánu náležité péče nově zohlednit také emise vznikající při používání jejích ropných a plynových produktů. Jde o první případ, kdy soud přímo spojil francouzský zákon o povinnosti náležité péče s ochranou klimatu. Firmě dal šest měsíců na předložení upraveného plánu.

Krejčíková po triumfu v Aténách poskočila na 26. místo žebříčku

Barbora Krejčíková navázala na povedený týden v Aténách výrazným posunem ve světovém žebříčku WTA. Díky zisku devátého singlového titulu kariéry se posunula o šest míst na 26. příčku. Česká tenistka zároveň ukončila čekání na trofej, které trvalo od jejího wimbledonského triumfu před dvěma lety.

Maďarský prezident Tamás Sulyok podepsal ústavní dodatek, který ukončuje jeho mandát

Maďarský prezident Tamás Sulyok podepsal sedmnáctou novelu ústavy, která zároveň ukončuje jeho mandát. Prezident označil změnu ústavy za bezprecedentní zneužití politické moci, přesto ji podepsal s odůvodněním, že jako hlava státu musí respektovat platný právní řád.

Indonésie pokračuje v pátrání po obětech. Z potopené lodi zachránili 59 lidí

Indonéští záchranáři našli sedm dalších lidí z lodi KM Nurul Salsa, která se potopila poblíž ostrova Sulawesi. Pět pasažérů se několik dní drželo rybářské konstrukce a plovoucích trosek, matku se synem objevili rybáři poblíž ostrova Balaloho. Osmnáct lidí zůstává pohřešovaných.

Mamdani zvažuje zatčení Netanjahua při Valném shromáždění OSN v New Yorku

Newyorský starosta Zohran Mamdani se členy svého úřadu projednává, zda zatknout Benjamina Netanjahua, až izraelský premiér v září přijede na Valné shromáždění OSN v New Yorku. Mamdani to řekl v rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Mezinárodní trestní soud (ICC) na izraelského premiéra vydal zatykač kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy. Spojené státy však jurisdikci ICC neuznávají.

Anglie získala bronz po bláznivé výhře nad Francií

Anglie zakončila mistrovství světa bronzovou medailí po mimořádně divokém utkání s Francií. V Miami zvítězila 6:4 a přerušila šedesátileté čekání na cenný kov ze světového šampionátu. Hlavní postavou se stal Bukayo Saka, který nastřílel hattrick. Francouzi po katastrofální první půli sahali po velkém obratu, ale na body nakonec nedosáhli. Zápas přinesl deset branek, několik rekordů i emotivní rozloučení trenéra Didiera Deschampse.

Jordánsko nad svým územím zneškodnilo tři ze čtyř raket vypálených z Íránu

Jordánská armáda dnes odpoledne uvedla, že zneškodnila tři ze čtyř raket, kterými na tuto zemi zaútočil Írán. Čtvrtá dopadla do volného prostoru, píše server televize Al-Džazíra. Nejsou zprávy o zraněných ani škodách.

Lesní požár ve Španělsku již od čtvrtka spálil více než 12.000 hektarů lesa

Lesní požár, který vypukl ve čtvrtek asi 100 kilometrů severně od Madridu, se dál šíří a dosud zničil více než 12.000 hektarů porostu. Kvůli ohni musely úřady evakuovat několik stovek lidí, zatím si nevyžádal žádné oběti. Informovala o tom agentura AFP.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama